• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blasieholmen

  Przeczytaj także...
  Neorenesans – nurt w architekturze XIX-wiecznego historyzmu, nawiązujący formalnie do architektury renesansowej. W krajach Europy Środkowej nawiązywano przede wszystkim do tzw. renesansu północnego.Półwysep – część lądowej powierzchni Ziemi wysunięta w stronę zbiornika wodnego (np. morza lub jeziora), otoczona z trzech stron wodą. Miejsce, w którym półwysep łączy się z główną częścią lądu nazywane jest jego nasadą, a miejsce najdalej wysunięte w wodę to przylądek. Wąski, ale niezbyt duży półwysep nazywany jest cyplem.
  Szwedzka Królewska Akademia Muzyczna Kungl. Musikaliska Akademien – założona w 1771 przez Gustawa III, starsza niż literacka Akademia Szwedzka. Akademia jest instytucją niezależną, promującą rozwój muzyki i wiedzy o niej.
  Widok z lotu ptaka - na pierwszym planie Nationalmuseum, od tyłu zatoczka Nybroviken

  Blasieholmenpółwysep w Sztokholmie, znajdujący się na południe od Nybroplan, rozciągający się na kierunku południowo-wschodnim. Granicę jego nasady stanowi Arsenalsgatan, od północnego-wschodu opływa go zatoczka Nybroviken.

  Nationalmuseum – szwedzka narodowa galeria sztuki znajdująca się w XIX-wiecznym gmachu na półwyspie Blasieholmen w centrum Sztokholmu.

  Nazwa pochodzi od nazwiska bogatego kupca sztokholmskiego, który już około 1600 posiadał tu kilka domów. Na południowym skraju cypla znajduje się Nationalmuseum (szwedzka narodowa galeria sztuki) wybudowane w 1865 w stylu neorenesansowym. Obok stoi grupa rzeźbiarska Bältespännaren (Walczący na noże) postawiona przez Molina w 1859 (staronordycki pojedynek dwóch przeciwników). Grupie towarzyszą rzeźby Chłopiec i żółw (1879) oraz Bracia (1888). Na narożniku Stallagatan i Blasieholmshamnen wznoszą się gmachy Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej z 1877.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Franciszek Dymarski, Zygmunt Hoffmann-Krystyńczyk, Sztokholm i okolice, nakł. wł., Poznań, 1935, s.87-88  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.