• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blantyre

  Przeczytaj także...
  Blantyre (gael. Baile an t-Saoir) – miasto w środkowej Szkocji, w hrabstwie South Lanarkshire, położone na południowym brzegu rzeki Clyde, w sąsiedztwie miasta Hamilton. W 2011 roku liczyło 17 240 mieszkańców. Strefa Klimatów zwrotnikowych – w klasyfikacji klimatów Okołowicza, jedna z 5 głównych stref klimatycznych, obejmująca obszary kuli ziemskiej w okolicach obu zwrotników. Średnie roczne temperatury w tej strefie przekraczają 20 °C, ale średnie miesięczne są bardziej zróżnicowane w ciągu roku niż w klimacie równikowym: temperatura najchłodniejszego miesiąca może wynosić od 10 do 20 °C natomiast temperatury najcieplejszego miesiąca są wyższe niż we wszystkich pozostałych strefach (często przekraczają 30 do 35 °C). Cechą charakterystyczną klimatów zwrotnikowych są duże amplitudy dobowe temperatur. Opady występują najczęściej lub wyłącznie w półroczu letnim. W klimatach suchych są one sporadyczne lub całkowicie ich brak.
  Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.

  Blantyre – miasto w południowym Malawi, ośrodek administracyjny Regionu Południowego, położone na południe od jeziora Niasa.

  Liczba ludności w 2012 roku wynosiła 728 285 mieszkańców. Jest to największe miasto w południowym Malawi i drugie co do wielkości w kraju, główny ośrodek gospodarczy kraju, siedziba sądu najwyższego. Stolica jedynego arcybiskupstwa katolickiego w kraju, któremu podlegają wszystkie pozostałe diecezje w Malawi. Siedzibę ma tu Malawi Broadcasting Corporation – jedyny kanał telewizyjny kraju.

  Malawi, Republika Malawi (ang. Republic of Malawi; cziczewa Malaŵi, Dziko la Malaŵi) dawniej Niasa – państwo we wschodniej Afryce, bez dostępu do morza. Graniczy z Tanzanią, Mozambikiem i Zambią.Niasa, Malawi – jezioro pochodzenia tektonicznego, położone w południowo-wschodniej Afryce. Jego wody podzielone są pomiędzy trzy państwa: Malawi, Tanzanię i Mozambik. Położone jest najbardziej na południe spośród wszystkich jezior Wielkich Rowów Afrykańskich. Jezioro otoczone jest przez wysokie góry dochodzące do 3000 m. Odpływ wód z jeziora następuje poprzez rzekę Shire - dopływ Zambezi. Na jeziorze znajduje się wiele wysp; największe z nich to Likoma i Chizumulu.

  Historia[ | edytuj kod]

  Miasto założone w 1876 roku przez misjonarzy z kościoła szkockiego. Nazwę nadano na cześć szkockiego miasta Blantyre, miejsca urodzenia podróźnika i misjonarza Davida Livingstona.

  Archidiecezja Blantyre (łac. Archidioecesis Blantyrensis, ang. Archdiocese of Blantyre) - rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Blantyre, w Malawi.Port lotniczy Blantyre - międzynarodowy port lotniczy położony 16 km od centrum Blantyre. Jest jednym z największych porów lotniczych w Malawi.

  Transport[ | edytuj kod]

  Samochodowy[ | edytuj kod]

  Droga M1 łączy miasto ze stolicą Lilongwe.

  Kolejowy[ | edytuj kod]

  Stacja kolejowa Blantyre.

  Lotniczy[ | edytuj kod]

  Lotnisko w Blantyre.

  Klimat[ | edytuj kod]

  Klimat zwrotnikowy z podziałem na porę suchą od kwietnia do listopada i deszczową od grudnia do marca.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Niemcy Hanower
 • Republika Chińska Kaohsiung
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Kaohsiung (także Gaoxiong, chiń.: 高雄; pinyin: Gāoxióng; pe̍h-ōe-jī: Ko-hiông) – miasto w południowo-zachodnim Tajwanie, nad Morzem Południowochińskim. Ma status miasta wydzielonego. W 2010 roku liczyło 2 773 483 mieszkańców. Główny port handlowy Tajwanu. Ośrodek przemysłu elektronicznego, informatycznego, hutniczego, maszynowego, stoczniowego i petrochemicznego.Misjonarz (łac. missionarius) – osoba wysłana przez Kościół w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej według słów Jezusa Chrystusa "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28,19).
  Warto wiedzieć że... beta

  David Livingstone (ur. 19 marca 1813 w Blantyre w Południowym Lanarkshire, zm. 1 maja 1873) – szkocki misjonarz protestancki i odkrywca.
  Kościół Szkocji (ang. Church of Scotland, scots Kirk o Scotland, szkoc. gael. Eaglais na h-Alba) – jest największym (42% ludności w 2005 r.) i jedynym narodowym Kościołem w Szkocji. Należy do nurtu i tradycji prezbiteriańskich. Jest członkiem Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.