• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blanche de Bourbon

  Przeczytaj także...
  Eleonora de Guzmán, hiszp. Leonor Núñez de Guzmán (ur. w 1310 w Sewilli, zm. w 1351 w Talavera de la Reina) – kastylijska szlachcianka, kochanka króla Kastylii i Leónu Alfonsa XI.Piotr I Okrutny, hiszp. Pedro I el Cruel (ur. 30 sierpnia 1334 w Burgos w Kastylii, zm. 23 marca 1369 w Montiel we Francji) - król Kastylii i Leónu w latach 1350-1369. Zwany był także Sprawiedliwym lub Egzekutorem Prawa.
  Karol de Valois (ur. 12 marca 1270, zm. 16 grudnia 1325 w Nogent-le-Roi), hrabia Valois, Andegawenii, Maine, Alençon i Chartres, tytularny król Aragonii i cesarz Konstantynopola. Młodszy syn króla Francji Filipa III Śmiałego i jego pierwszej żony Izabeli, córki króla Aragonii Jakuba I Zdobywcy, brat Filipa IV Pięknego.

  Blanka de Burbon (ur. w 1339, zm. w 1361) – najstarsza córka Piotra de Burbon i jego żony Izabelli de Valois (córki Karola de Valois).

  W 1353, w wieku 13 lat Blanka wyszła za mąż za króla Kastylii i Leónu - Piotra I Okrutnego. Po ślubie Piotr oddał Blankę pod opiekę biskupowi Sewilli na przeszło rok. Odjeżdżając po trzech dniach do swojej kochanki, Marii de Padilla, rozkazał swojej młodej żonie wyhaftować sobie chorągiew z inskrypcją Tło koloru jej krwi, a sam haft koloru łez...

  Po śmierci króla Leónu Alfonsa IX w 1230 roku, jego syn Ferdynand III, król Kastylii, zjednoczył ostatecznie oba królestwa. Unia ta okazała się trwała, a nowe państwo określano od tej pory jako królestwo Kastylii i Leónu lub też Koronę Kastylii i Leónu. W połowie XIII wieku było to największe państwo na Półwyspie Iberyjskim, zajmujące 300 tys. km² i liczące 3 mln mieszkańców.Medina-Sidonia – miasto w Hiszpanii, we wspólnocie autonomicznej Andaluzja. W 2008 roku liczyło 11 514 mieszkańców.

  Po roku Piotr I Okrutny nakazał biskupowi Sewilli anulować jego małżeństwo z Blanką oświadczając, że odsyła księżniczkę do Kadyksu, gdzie wsadzi ją na statek płynący do Francji. W rzeczywistości Blanka została zamknięta pod strażą w zamku Medina-Sidonia. Zamek ten położony pośród jałowych ziem. Służył już kiedyś Piotrowi - tam kazał uwięzić, a potem zamordować kochankę swego ojca, Eleonorę de Guzmán.

  Henryk II, znany jako Henryk Trastámara (hiszp. Enrique II de Trastámara, ur. 13 stycznia 1333 w Sewilli, zm. 29 maja 1379 w Santo Domingo de la Calzada) – król Kastylii i Leónu w latach 1369-1379. Był synem Alfonsa XI i jego kochanki Eleonory de Guzmán. Jako hrabia Trastámara, dał początek dynastii królów panujących w Kastylii i Leónie, a później również w Aragonii, zwanej od jego tytułu dynastią Trastámara.Sewilla (hiszp. Sevilla, wym. Sebija) – stolica i główne miasto Andaluzji, ośrodek adm. prowincji Sevilla, 704 tys. mieszk. Czwarte pod względem wielkości miasto Hiszpanii, nad Gwadalkiwirem, połączone żeglownymi kanałami z Atlantykiem. Uchodzi za stolicę andaluzyjskiego folkloru "flamenco".

  W 1361 roku do komnaty Blanki wszedł jeden z mauretańskich kuszników Piotra z rozkazem zamordowania młodej królowej. Inna wersja mówi, że Blanka została otruta. Piotr Okrutny przeżył Blankę o osiem lat, został zamordowany przez swojego przyrodniego brata Henryka, który przejął tron Kastylii.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.