• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blainville-sur-Orne

  Przeczytaj także...
  Orne – rzeka w Normandii w północno-zachodniej Francji. Jej źródło znajduje się w departamencie Orne, w miejscowości Aunou-sur-Orne na wschód od Sées. Rzeka uchodzi do kanału La Manche w Ouistreham.Normandia (fr. Normandie, nd. Normaundie; Ziemia Ludzi Północy) – region administracyjny w północnej Francji, nad kanałem La Manche. Jego powierzchnia pokrywa się mniej więcej z krainą historyczną o tej samej nazwie. Region został utworzony na mocy ustawy z dnia 27 stycznia 2014 roku, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku. Powstał z połączenie dwóch wcześniej istniejących regionów – Górnej i Dolnej Normandii. Stolicą nowo-powstałego regionu jest Rouen.
  Renault Trucks – francuski producent samochodów ciężarowych, z siedzibą w Saint-Priest koło Lyonu. W 2001 roku przedsiębiorstwo zostało sprzedane grupie Volvo. W latach 1978-2002 oficjalna nazwa firmy brzmiała Renault Véhicules Industriels (od 1992 roku pisano Renault V. I. lub krótko RVI). Do 1999 roku wytwarzano także autobusy pod markami Renault (przejęła ona również tradycje takich marek, jak Berliet) oraz Karosa). Jednak oddział zajmujący się ich produkcją został sprzedany koncernowi FIAT-Iveco, a marka autobusów przekształcona w Irisbus.

  Blainville-sur-Orne – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Normandia, w departamencie Calvados, nad rzeką Orne.

  Według danych na rok 1990 gminę zamieszkiwało 4341 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 611 osób/km² (wśród 1815 gmin Dolnej Normandii Blainville-sur-Orne plasuje się na 43. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 709.).

  W miejscowości znajduje się fabryka koncernu Renault Trucks, która zatrudnia 2500 osób. Znajdowała się tam stocznia Chantiers Navals Français produkująca w okresie 1918 – 1954.

  Dolna Normandia (fr. Basse-Normandie) - region administracyjny w północnej Francji, obejmujący zachodnią część historycznej Normandii. Graniczy z regionami: Górna Normandia, Region Centralny, Kraj Loary i Bretania. Pojawiały się niegdyś głosy proponujące połączenie go z sąsiednią Górną Normandią. Dzieli się na trzy departamenty: Calvados, Manche i Orne.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Francuski urząd statystyczny (fr.).

 • Warto wiedzieć że... beta

  Chantiers Navals Français – francuska stocznia okrętowa z początku XX wieku, specjalizująca się w budowie małych jednostek, w tym okrętów podwodnych. W stoczni tej został wybudowany m.in. polski okręt podwodny typu Wilk - ORP "Żbik", a także niszczyciel ORP "Burza".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.854 sek.