• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Blackwater Draw


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Stanowisko archeologiczne - jest to każdy ślad materialnej działalności ludzkiej w przeszłości. Terminem tym określa się zwarty, oddzielony od innych podobnych wycinek przestrzeni w obrębie którego występują źródła archeologiczne wraz z otaczającym je kontekstem.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  National Historic Landmark (NHL) – budynek, miejsce, twór natury, a nawet określony obszar, uznany za takowy przez rząd Stanów Zjednoczonych ze względu na swe historyczne znaczenie. Wszystkie NHL są wymienione w Narodowym Rejestrze Pomników Historycznych, jednakże z ponad osiemdziesięciu tysięcy miejsc w USA uważanych za historyczne, na liście NHL znajduje się zaledwie 2430.

  Blackwater Draw – rozległe stanowisko archeologiczne związane z ludnością paleoindiańską, znajdujące się we wschodniej części amerykańskiego stanu Nowy Meksyk. W 1961 roku wpisane zostało na listę National Historic Landmark.

  Kultura Clovis (znana też jako kultura Llano) – prehistoryczna kultura wczesnych mieszkańców Ameryki Północnej. Pojawiła się ok. 13 tys. lat temu na północy Ameryki Północnej. Nazwa kultury pochodzi od miejscowości Clovis w stanie Nowy Meksyk.Paleoindianie – określenie prehistorycznych ludów, które jako pierwsze zasiedliły kontynent amerykański. Nastąpiło to prawdopodobnie pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, kiedy to Eurazję oraz Amerykę Północną łączył lądowy pomost zwany Beringią. Przezeń na Alaskę przedostawały się małe, odizolowane grupy myśliwsko-zbierackie. Przyjmuje się, że około 18 500–15 500 lat temu w lodowcach pokrywających północno-zachodnią Kanadę utworzył się wolny od lodu korytarz, którym Paleoindianie przedostali się na południe kontynentu. Ponieważ badacze różnią się w ocenie szczegółów ich migracji, to nadal pozostaje ona w strefie naukowych dyskusji. Nie ma natomiast wątpliwości co do tego, że oba kontynenty amerykańskie zostały zasiedlone przez gatunek ludzki jako ostatnie.

  Stanowisko obejmuje teren dawnego jeziora późnoglacjalnego, które wyschło około 7 tysięcy lat temu. Prace archeologiczne rozpoczął w 1932 roku A.W. Anderson. W ich trakcie odkryte zostały sięgające do ponad 11 tysięcy lat p.n.e. ślady tymczasowych obozowisk, związanych z pobytem ludności kultur Clovis, Folsom i Agate Basin. Znaleziska zawierają narzędzia kamienne oraz szczątki plejstoceńskiej megafauny będącej obiektem polowań, m.in. koni, wielbłądów, mamutów, antylop i tygrysów szablozębych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Blackwater Draw (formerly Anderson Basin) (ang.). focus.nps.gov. [dostęp 2016-08-31].
  2. Encyklopedia Historyczna Świata. T. 1. Kraków: Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, 1999, s. 477. ISBN 83-85909-48-6.
  3. New Mexico. A Guide to Unique Places. Guilford: Morris Book, 2013, s. 236-237. ISBN 978-0-7627-9205-4.
  4. Cameron B. Wesson: Historical Dictionary of Early North America. Lanham: Scarecrow Press, 2005, s. 28. ISBN 0-8108-5062-1.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.