Blackwater (Ulster)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Blackwater (irl. Cluain-Dabhail, co znaczy „łąki Dabhal”, an Abhainn mór, co znaczy „wielka rzeka”) – rzeka graniczna między Irlandią Północną i Irlandią.

Lough Neagh (wym. [ˌlɒx ˈneɪ]; irl. Loch nEathach, wym. [ˌɫ̪ɔx ˈnʲahax], rzadziej: Loch nEachach) – jezioro w Irlandii Północnej, na zachód od Belfastu. Jest to największe jezioro Wysp Brytyjskich. Rzeka graniczna - rzeka, wzdłuż której została wytyczona granica danej jednostki administracyjnej lub innego terytorium.

Rzeka wypływa na północny wschód od Fivemiletown, między Clogher i Augher w hrabstwie Tyrone. Blackwater w swoim środkowym biegu jest rzeką graniczną między Irlandią (hrabstwem Monaghan) i Irlandią Północną (hrabstwem Armagh), począwszy od miejsca, gdzie wpływa do niej rzeka Ballygawlley aż do okolic miejscowości Glaslough, gdzie rzeka skręca na wschód, a granica państwowa dalej biegnie na południe. A także dzieli hrabstwa Tyrone i Armagh w Irlandii Północnej. Blackwater kończy swój bieg wpływając do jeziora Neagh na zachód o wyspy Derrywarragh w Maghery.

Monaghan (irl. Contae Mhuineacháin) – hrabstwo w Irlandii. Jest to jedno z trzech hrabstw prowincji Ulster, które nie należą do Irlandii Północnej. Nazwa hrabstwa odnosi się do dużej liczby drumlinów, małych wzgórz tworzących pola drumlinowe, powstałych poprzez działalność lodowca.Tyrone (irl. Contae Tír Eoghain) – jedno z sześciu hrabstw położonych w irlandzkiej prowincji Ulster, wchodzących w skład brytyjskiej Irlandii Północnej. Położone w północnej części wyspy. Hrabstwo graniczy z hrabstwem Londonderry na północy, Fermanagh na południowym zachodzie, z dwoma hrabstwami Republiki Irlandii: Donegal na zachodzie i Monaghan na południu, oraz z hrabstwami Armagh i Antrim przez Lough Neagh na wschodzie.

Rzeka jest żeglowna na odcinku od Lough Neagh do Blackwatertown.

W rzece występuje m.in. łosoś, i jest ona miejscem wędkowania.

Przypisy[ | edytuj kod]

Reklama