• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Black metal  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Demo (nagranie demonstracyjne) – niskonakładowy lub z pojedynczym nakładem wydany album muzyczny, rzadziej singel, film, nagrany w celach demonstracyjnych, pokazowych, promocyjnych dla zaprezentowania własnej twórczości określonemu odbiorcy, którym jest najczęściej przedstawiciel wytwórni muzycznej, stacji radiowej lub stacji telewizyjnej. Często nagrania tego typu są używane w celach wstępnej klasyfikacji zespołów i solistów na festiwalach muzycznych.Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.
  Depressive black metal[]

  Depressive black metal, zwany także suicidal black metal i DSBM, jest to podgatunek black metalu, którego cechą charakterystyczną jest niskie (w porównaniu do typowego black metalu) tempo oraz przygnębiające melodie. Czasem zauważa się wpływy doom metalu (Nocturnal Depression, Defuntos), zimnej fali (Xasthur) czy ambientu (Deep-pression, Striborg). Teksty dotyczą marności życia, smutku, a w skrajnych przypadkach nienawiści do ludzkości oraz samobójstw. Za prekursorów sceny uważa się projekty takie jak Silencer, Bethlehem, Luror czy Mütiilation.

  Christ Agony – polska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku w Polsce. Powstała w 1990 roku w Morągu. W 2003 roku w wyniku konfliktu z ówczesnym wydawcą formacja została rozwiązana. W 2005 roku wokalista i gitarzysta Cezary Augustynowicz powołał zespół Union, pozostając jedynym członkiem oryginalnego składu Christ Agony. Tego samego roku formacja wydała jedyny album zatytułowany Christ Agony. W 2007 roku Augustynowicz wznowił działalność Christ Agony w odnowionym składzie, natomiast zespół Union został rozwiązany.Szesnastka – nuta w notacji muzycznej trwająca tyle, co jedna szesnasta całej nuty, dzieli się na dwie trzydziestodwójki. Szesnastka przedstawiana jest jako owalna, zaczerniona główka z laską oraz podwójną chorągiewką.

  Ambient black metal[]

  Ambient black metal, podobnie jak pochodny mu atmospheric black metal oraz wyżej wymieniony depressive black metal, są częścią tej samej sceny muzycznej. Za jego prekursora także uważa się Burzum, a w szczególności albumy Hvis Lyset Tar Oss oraz Filosofem. Innymi wpływowymi wykonawcami, którzy przyczynili się do rozwoju tego podgatunku są Summoning, Paysage d'Hiver, Lunar Aurora, Blut Aus Nord czy Darkspace. Tematyką utworów są głównie: natura, ludzkie emocje, czas i filozofia. Oprócz obecnego w samej nazwie ambientu, zaobserwować można wpływy gatunków takich jak post-rock (Alcest, Fen) czy muzyka neoklasyczna (A Forest of Stars, Urfaust).

  Makijaż (fr. maquiller: fałszować, szminkować) znany również jako ang. make-up – kosmetyki upiększające nałożone na skórę (szczególnie twarzy). Termin ten może oznaczać również samo nakładanie kosmetyków.Silencer – szwedzki zespół muzyczny grający black metal. Założony został w 1995 roku w Sztokholmie z inicjatywy gitarzysty Leere, do którego w krótkim czasie dołączył wokalista i frontman zespołu, Nattramn. W 1998 roku w wyniku współpracy z sesyjnym perkusistą Jonasem Mattsonem ukazało się jednoutworowe demo pt. Death - Pierce Me. Rok później zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Prophecy Productions. Tym razem rolę perkusisty przejął Steve Wolz. W październiku 2001 roku wydany został jedyny pełny album grupy, również zatytułowany Death - Pierce Me. Wkrótce po wydaniu albumu, Nattramn trafił do szpitala psychiatrycznego, co w konsekwencji spowodowało rozpad grupy.

  Brzmienie[]

  Utwory są długie, trwają średnio 6-7 minut, nierzadko osiągając 20, a nawet 30. Dominują powolne lub średniej szybkości tempa. Produkcja odznacza się wyjątkowo niską jakością, gitary są wysoce przesterowane, perkusja przeważnie programowana, a utwory nagrywane w domowych warunkach bez użycia profesjonalnego sprzętu. Riffy są proste, struktury utworów repetytywne, a wokale wrzaskliwe (Silencer, Nyktalgia) lub szeptane i przepuszczone przez wzmacniacz gitarowy (ColdWorld, Leviathan). Większość projektów z wyżej wymienionych nurtów to projekty solowe lub duety, a co za tym idzie, koncerty należą do rzadkości.

  Immortal – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1990 roku w Bergen z inicjatywy basisty i wokalisty Olve "Abbatha" Eikemo, gitarzysty Haralda "Demonaza" Nævdala oraz perkusisty Gerharda "Armagedda" Herfindala. Do 2010 roku ukazało się osiem albumów studyjnych formacji cieszących się niejednoznacznym przyjęciem ze strony krytyków muzycznych jak i publiczności. Ostatni wydany w 2009 roku album pt. All Shall Fall, odniósł największy sukces komercyjny w historii działalności Immortal. Wydawnictwo dotarło m.in. do 162. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych. Pomimo sukcesu grupa utrzymuje swe przywiązanie do artystycznego podziemia, odrzucając m.in. nominację do nagrody norweskiego przemysłu muzycznego Spellemannprisen.Varathron - grecki zespół blackmetalowy charakteryzujący się ciężkim brzmieniem, powolnym rytmem i chrapliwym growlingiem.

  Geneza[]

  Za pierwszy zespół blackmetalowy uchodzi angielski Venom, bardziej jest to jednak protoplasta wizerunku, używanej symboliki oraz charakterystycznych tekstów utworów niż samej muzyki i brzmienia. Drugi album Venom, Black Metal, dał nazwę całemu nurtowi.

  Zespołami, które w pierwszej połowie lat 80. położyły podwaliny pod gatunek są szwedzki Bathory, norweski Mayhem oraz szwajcarski Hellhammer, który przekształcił się w Celtic Frost. W latach 90. centrum gatunku stała się Skandynawia, zwłaszcza zaś Norwegia, z której pochodzą zespoły Burzum, Darkthrone, Gorgoroth, Immortal, Dimmu Borgir, Emperor i Satyricon. Ze Szwecji wywodzą się grupy Marduk i Dark Funeral, z FinlandiiImpaled Nazarene i Beherit.

  Nihilizm (od łac. nihil - nic) – pogląd filozoficzny całkowicie lub częściowo negujący istnienie pewnych bytów. Rozróżnia się kilka kategorii tego pojęcia:Kriegsmaschine - polski projekt black metalowy założony w 2002 w Krakowie. W zespole udzielają się członkowie m.in. Hate, Crionics czy Massemord. Dotychczas wydali jeden album - Altered States of Divinity, a także kilka mniejszych wydawnictw.

  W kolejnych latach nurt rozprzestrzenił się po całej Europie, a nawet świecie. Pomimo różnic stylistycznych wiele zespołów przyznaje się do grania tego właśnie gatunku muzyki. Są wśród nich Graveland z Polski, Nargaroth z Niemiec, Lucifugum z Ukrainy, Enthroned z Belgii, Negură Bunget z Rumunii, Rotting Christ i Varathron z Grecji, Absu ze Stanów Zjednoczonych, Blasphemy z Kanady, Sarcófago z Brazylii czy Al-Namrood z Arabii Saudyjskiej.

  Refren - w pieśni lub piosence jest to powtarzająca się melodia i związany z nią tekst, występujący zwykle po zakończeniu zwrotki. W jazzie i w rocku często ma zadanie oddzielenia poszczególnych części solowych i grany jest przez cały zespół.ColdWorld – niemiecki, jednoosobowy projekt muzyczny wykonujący muzykę z gatunku ambient black metal. Założony został w 2005 roku w Erfurcie przez multiinstrumentalistę Georga Börnera, który przez cały okres aktywności projektu pozostał jego jedynym członkiem.

  Black metal w Polsce[]

  Gatunek dotarł do Polski w połowie lat 80., głównie za sprawą łódzkiego zespołu Imperator, wzorującego się na twórczości Bathory i Celtic Frost.

  Ważnym odniesieniem dla polskiej sceny była wczesna twórczość katowickiej grupy KAT, wykonującej muzykę z pogranicza black i thrash metalu, a w pierwszych latach heavy metalu, przyjmującej jednak satanistyczny wizerunek i posługującej się tekstami typowymi dla black metalu. Zespół KAT uchodzi za sztandarowy polski zespół black metal pierwszej fali.

  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.Darkspace – szwajcarski ambient black metalowy zespół założony w 1999 roku. Poza nietypową tematyką tekstów (przestrzeń kosmiczna) wyróżnia się tytułowaniem utworów. Przykładowo szósty utwór pierwszego albumu nosi nazwę 1.6 itd. Zespół dotychczas nagrał trzy albumy długo grające i jedno demo.

  Późniejsze zespoły z tego gatunku to Behemoth (debiutował kasetą demo Endless Damnation w 1992 r., później nieco zmienił stylistykę), Graveland (również debiutował w 1992 r. – demo Necromanteion), Christ Agony (debiut 1990), Arkona, a także Infernum, Xantotol i Mysteries. Głównymi inspiracjami dla pierwszych zespołów była scena skandynawska, w szczególności Bathory, Mayhem oraz Darkthrone.

  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Obecnie najbardziej znanymi zespołami polskiej sceny black metalowej są m.in. Behemoth, Furia, Massemord, Mgła, Kriegsmaschine, Blaze of Perdition, Nekron, Besatt, Infernal War, Iperyt, Morowe, Medico Peste czy Arkona.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Arkona – polska grupa metalowa, powstała z inicjatywy muzyków o pseudonimach Khorzon i Messiah, którzy postanowili założyć zespół obracający się w klimatach surowego black metalu i pogaństwa. Pierwsze nagranie demo pt. The Unholy War zostało wydane w 1993 roku nakładem własnym. Kolejne demo z tekstami polskojęzycznymi, pt. Bogowie Zapomnienia, nagrane zostało w roku 1994. To właśnie wydawnictwo zwróciło uwagę wytwórni Morbid Madness Records, za pomocą której Arkona miała nagrać swój pierwszy, pełny album. Mimo planów, pierwsza oficjalna płyta Imperium została wydana sumptem wytwórni Astral Wings Records. Kolejny album, Zeta Reticuli został nagrany w 1996 roku nakładem Folter Records. W 2002 roku zespół wydał album Nocturnal Arkonian Hordes już pod skrzydłami czeskiej Eclipse Productions. Oficjalną dyskografię zamyka album „Konstelacja Lodu”.
  Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.
  Blut Aus Nord – francuska grupa muzyczna grająca black metal z elementami awangardy, powstała w 1994 roku w Mondeville.
  Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.
  Hellhammer – zespół muzyczny, jeden z pionierów klasycznego black/thrash metal, założony w roku 1982 w Szwajcarii (Nurensdorf, Zurych). Z niego narodził się później Celtic Frost, będący wielką inspiracją dla zespołów grających w późniejszym okresie.
  Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych) – zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne (ten pogląd znany jest w jęz. ang. jako racialism).
  Blasphemy – kanadyjski zespół muzyczny założony w 1984, aktywny, muzycznie poruszający się pomiędzy black i death metalem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.