• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Biuro Główne Świadków Jehowy  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.Radio WBBR (późniejsze: WPOW – 1330 AM i WNYM) – stacja radiowa będąca pierwszą rozgłośnią Towarzystwa Strażnica, zlokalizowana w Rossville na Staten Island w stanie Nowy Jork w USA. Przez ponad 30 lat stacja nadawała audycje o tematyce religijnej. Emitowano wykłady biblijne, muzykę, słuchowiska biblijne oraz relacje z procesów sądowych, w których grupa aktorów z Biura Głównego Świadków Jehowy utworzyła tzw. „Teatr Króla”, który na podstawie stenografów z realizmem odtwarzał sceny rozgrywające się w sali sądowej, żeby dokładnie poinformować opinię publiczną o poczynaniach władz. Po pewnym czasie ze względu na ów rozgłos niektórzy urzędnicy zaczęli staranniej rozpatrywać sprawy dotyczące Świadków Jehowy i ich działalności religijnej. Nadawano też audycje „Obserwujemy świat” z wiadomościami międzynarodowych agencji informacyjnych, „Młody kaznodzieja przemawia” oraz „Pora na domowe studium Biblii”.

  Biuro Główne Świadków Jehowy – ośrodek nadzorujący międzynarodową działalność Świadków Jehowy. Biuro Główne jest również siedzibą Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy. W latach 1909–2016 znajdowało się w nowojorskim Brooklynie w Stanach Zjednoczonych. 1 września 2016 roku planowane jest uroczyste otwarcie Biura Głównego przeniesionego do Warwick w stanie Nowy Jork.

  Introligatorstwo - rodzaj rzemiosła lub dział przemysłu poligraficznego zajmujący się oprawianiem druków, czyli wykańczaniem materiałów schodzących z maszyny drukarskiej.Centrum Szkoleniowe Towarzystwa Strażnica – główne centrum szkoleniowe Towarzystwa Strażnica, mieszczące się w Patterson w stanie Nowy Jork w USA. Kompleks składa się z 28 budynków. Centrum Szkoleniowe powstało na zasadzie wolontariatu, w którym uczestniczyli Świadkowie Jehowy.

  W ramach Biura Głównego działalność prowadzą Dział Ekspedycji, Dział Filmów Wideo, Dział Korespondencji, Dział Nagrań, Dział Plastyczny, Dział Prawny, Dział Projektowy, Dział Redakcyjny i Dział Szkoleń Teokratycznych oraz Służba Informacji o Szpitalach i Służba Wspierania Tłumaczeń. Większość działów jest zlokalizowana w siedzibie Biura Głównego. Pozostałe są zlokalizowane w Centrum Szkoleniowym w Patterson oraz na Farmach Strażnicy w Wallkill.

  Biblijna Szkoła Strażnicy – Gilead (ang. Watchtower Bible School of Gilead) – szkoła kształcąca misjonarzy Świadków Jehowy, założona przez Towarzystwo Strażnica w 1943 roku w South Lansig, stanie Nowy Jork w USA. Obecnie mieści się ona w Centrum Szkoleniowym Świadków Jehowy w Patterson w stanie Nowy Jork. Program szkolenia oparty jest przede wszystkim na Piśmie Świętym a koncentruje się ono na działalności ewangelizacyjnej. Pieczę nad Szkołą Gilead sprawuje Dział Szkoleń Teokratycznych pod nadzorem Komitetu Nauczania Ciała Kierowniczego. 14 września 2013 roku naukę zakończyła 135 klasa, którą ukończyło 48 studentów skierowanych do 24 krajów świata.Manhattan – najmniejsza, a zarazem najgęściej zaludniona dzielnica (ang. borough) Nowego Jorku, położona na wyspie o tej samej nazwie. Ponadto hrabstwo (ang. county) w stanie Nowy Jork, w którego skład poza samą wyspą Manhattan wchodzi kilka mniejszych wysepek: Roosevelt Island, Randall’s Island, Wards Island, Governors Island, Liberty Island, Ellis Island, Mill Rock oraz U Thant Island. Do hrabstwa należy również Marble Hill, jedyna część położona bezpośrednio na stałym lądzie.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Dom Biblijny
 • 1.2 Przeprowadzka Biura do Brooklynu
 • 1.3 Aresztowanie zarządu
 • 1.4 Rozbudowa
 • 1.4.1 1909–1945
 • 1.4.2 1946–1969
 • 1.4.3 1970–2016
 • 2 „Codziennie czytaj Słowo Boże Biblię”
 • 3 Biblijna Szkoła Strażnicy – Gilead
 • 4 Reorganizacja
 • 5 Przeprowadzka Biura do Warwick
 • 6 Przedstawiciel Biura Głównego
 • 7 Możliwość zwiedzania
 • 7.1 Wystawy
 • 8 Uwagi
 • 9 Przypisy
 • 10 Bibliografia
 • 11 Linki zewnętrzne
 • MEPS (ang. Multilanguge Electronic Phototypesetting System), Elektroniczny System Wielojęzycznego Fotoskładu – urządzenie zaprojektowane przez Towarzystwo Strażnica w 1978 roku w Wallkill w USA, pierwsze na świecie urządzenie fotoskładu umożliwiające publikowanie w wielu językach.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Historia[]

  Dom Biblijny[]

  Pierwsza siedziba Towarzystwa Strażnica mieściła się w latach 80. XIX wieku początkowo przy Fifth Avenue 101 w Pittsburghu, a później przy Federal Street 44 w Allegheny (obecnie dzielnica Pittsburgha) w stanie Pensylwania.

  Dom Biblijny w Allegheny
  (siedziba biura od roku 1889 do stycznia 1909)

  W 1889 roku za sumę 34 tysięcy dolarów ukończono czterokondygnacyjny budynek przy Arch Street 56–60 w Allegheny. Nadano mu nazwę „Dom Biblijny”. W 1896 roku w Domu Biblijnym w Allegheny pracowało 12 osób, a w 1907 roku 30 osób. Oprócz biur znajdowała się tam też jadalnia, sypialnie i kaplica wyposażona w basen do chrztu.

  The Emphatic Diaglott – przekład Nowego Testamentu, opracowany przez tłumacza Biblii Benjamina Wilsona (Anglika z pochodzenia zamieszkałego w amerykańskim stanie Illinois). Dzieło swe ukończył w 1864 roku w mieście Geneva w USA.Fotodrama stworzenia (ang. tytuł oryginalny Photo-Drama of Creation) – amerykański film religijny, przygotowywany w latach 1912-1914 przez Towarzystwo Strażnica.

  Pierwotnie budynek należał do kierowanej przez Charlesa T. Russella prywatnej oficyny wydawniczej Tower Publishing Company, która zajmowała się drukowaniem literatury dla Towarzystwa Strażnica po uzgodnionej cenie. 15 kwietnia 1898 roku prawo własności oficyny wydawniczej oraz całej parceli scedowano na Towarzystwo Strażnica.

  Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy (ang. The Watchtower Announcing Jehovah’s Kingdom) – czasopismo religijne wydawane od lipca 1879 roku przez Towarzystwo Strażnica, oficynę wydawniczą Świadków Jehowy. Jest wydawane jednocześnie w 254 językach. Rocznik „Strażnicy” zawiera 18 numerów w dwóch wydaniach: wydanie dwumiesięczne „do rozpowszechniania” (osiąga przeciętny nakład około 59 000 000 egzemplarzy co czyni je czasopismem o najwyższym nakładzie na świecie) i „Strażnica” (wydanie do studium), która ukazuje się jako miesięcznik o przeciętnym nakładzie około 15 252 000 egzemplarzy. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy” jest jedynym, regularnie wydawanym w około 50 językach periodykiem.Służba Informacji o Szpitalach (SIS; ang. Hospital Information Services) – jednostka organizacyjna powołana przez Świadków Jehowy w 1988 roku w celu nadzorowania pracy międzynarodowej sieci Komitetów Łączności ze Szpitalami. Służba ta powstała z myślą o ułatwieniu kontaktów Świadków Jehowy ze środowiskiem medycznym.

  Dom Biblijny przy Arch Street w Allegheny służył za główne biuro Towarzystwa blisko 20 lat.

  Przeprowadzka Biura do Brooklynu[]

  Przybytek Brukliński przy Hicks Street 13–17
  (siedziba biura w latach 1909–1918)

  Na początku XX wieku, ze względu na większe możliwości rozwoju działalności głoszenia w większej aglomeracji postanowiono przenieść siedzibę korporacji z Pittsburgha do Brooklynu. Uważano również, że gdyby kazania Russella ukazywały się w większym ośrodku miejskim byłyby przedrukowywane przez większą liczbę gazet. Przygotowania do tej zmiany rozpoczęto w 1908 roku. Wysłano wtedy kilku przedstawicieli Towarzystwa wraz z jego radcą prawnym Josephem F. Rutherfordem, by zakupili posiadłość, którą C.T. Russell wybrał w trakcie wcześniejszej podróży. Zakupiono wtedy wybudowany w 1868 roku budynek misyjny Kościoła kongregacjonalnego „Plymouth Bethel” znajdujący się przy Hick Street 13–17. Należał on wcześniej do Henry’ego Warda Beechera (1813–1887), znanego pastora.

  Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

  31 stycznia 1909 roku oddano do użytku obiekty znajdujące się w Brooklynie. W uroczystości tej uczestniczyło 350 osób. Nowe biura, zecernię „Strażnicy” i salę zebrań dla 800 osób, w której C.T. Russell regularnie wygłaszał przemówienia, nazwano ‚Przybytkiem Bruklińskim’.

  W maju 1909 roku nabyto również, położoną trzy przecznice dalej, dawną rezydencję pastora Beechera – czteropiętrowy budynek przy Columbia Heights 124, nazywany również „Betel Beechera”. Wtedy też przyjęto używaną również obecnie przez Świadków Jehowy nazwę „Betel” jako określenie Biur Oddziałów. Nazwa ta pochodzi od hebrajskiego słowa, które oznacza „dom Boży”. W budynku tym znajdował się gabinet C.T. Russella, jadalnia ze stołem dla 44 osób. Zamieszkało w nim ponad trzydziestu pracowników biura Towarzystwa Strażnica.

  Ciało Kierownicze – grupa starszych, czyli nadzorców Świadków Jehowy, sprawujących nadzór nad całą ich organizacją religijną. Nadzoruje ogólnoświatową działalność ewangelizacyjną, prowadzoną przez głosicieli zorganizowanych w zbory oraz redagowanie i wydawanie publikacji religijnych Świadków Jehowy. Członkowie Ciała Kierowniczego mieszkają w domu Betel w nowojorskim Brooklynie w USA.Świadkowie Jehowy w Australii – wspólnota 66 023 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Australii, należących do 801 zborów. W 2012 roku na corocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 115 533 osoby. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Ingleburn.

  Zmiana lokalizacji wpłynęła na rozwój działalności Badaczy Pisma Świętego. Wykorzystywano wówczas kazania drukowane w gazetach. W roku 1908 cotygodniowe kazania biblijne C.T. Russella publikowano w 11 gazetach, które łącznie osiągały nakład 402 000 egzemplarzy. Uważano, że gdyby cotygodniowe kazania ukazywały się w większym ośrodku miejskim, byłyby prawdopodobnie przedrukowywane na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Po przeprowadzce do Brooklynu kazania C.T. Russella drukowało już 2000 gazet docierających do 15 milionów czytelników.

  Farmy Strażnicy – ośrodek produkujący żywność na potrzeby Towarzystwa Strażnica oraz jego główne centrum poligraficzne. Znajduje się w Wallkill w stanie Nowy Jork w USA. Kompleks składa się z największej na świecie drukarni należącej do Świadków Jehowy, kompleksu budynków biurowych i mieszkalnych oraz użytków rolno-hodowlanych. Znajdują się tu również niektóre działy Biura Głównego Świadków Jehowy.Alexander Hugh Macmillan (ur. 2 czerwca 1877, zm. 26 sierpnia 1966) – członek Międzynarodowych Badaczy Pisma Świetego, a później Świadków Jehowy. W 1918 roku został członkiem zarządu Towarzystwa Strażnica. Przedstawił on historię tego wyznania, w swojej książce Pochód wiary, opublikowanej w 1957 roku.

  Zmiana lokalizacji na Nowy Jork, który był miastem portowym, miała również wpływ na lepszą komunikację z działającymi już wtedy biurami oddziałów w Wielkiej Brytanii (działające od 1900), w Niemczech (od 1902) i w Australii (od 1904).

  W poniedziałek 6 września 1909 roku zorganizowano w brooklińskim Betel dzień otwarty a gości witał osobiście Charles Taze Russell. Ponieważ w tym czasie zakończyła się konwencja w Saratoga Springs przybyły z wizytą setki Badaczy Pisma Świętego.

  W 1915 roku ze względu na brak środków postanowiono 70 członków nowojorskiej rodziny Betel skierować do służby w terenie. Zmiana ta wiązała z ograniczeniami wydatków w każdej dziedzinie jaka w tamtym czasie dotknęła Badaczy Pisma Świętego. Niektóre osoby z tej grupy jak np. Clayton J. Woodworth po pewnym czasie powróciły do rodziny Betel.

  Reina-Valera (zwana też Biblią Niedźwiedzią) – protestanckie tłumaczenie Pisma Świętego na język hiszpański, wydane po raz pierwszy w 1569 roku w Bazylei.Staten Island – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Richmond. Staten Island mieści się na wyspie o tej samej nazwie, leżącej w cieśninie będącej wejściem do Zatoki Nowojorskiej. Jako okręg funkcjonuje od 1898, gdy doszło do reorganizacji Nowego Jorku jako miasta (m.in. włączono wtedy Brooklyn w granice metropolii). Do 1975 okręg znany był jako Richmond.

  Aresztowanie zarządu[]

  Pod koniec I wojny światowej ośmiu członków zarządu Towarzystwa Strażnica zostało niesłusznie oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Niemiec. Tych, którzy przebywali w Domu Betel aresztowano 8 maja 1918 roku, pozostałych nieco później. Zostali oni osadzeni w więzieniu przy Raymond Street w Brooklynie. Po złożeniu kaucji oczekiwali rozprawy z wolnej stopy.

  Biblia Króla Jakuba (ang. King James Version, w skrócie: KJV), Biblia Autoryzowana – protestanckie, angielskie tłumaczenie Biblii zamówione na potrzeby Kościoła Anglii przez króla Jakuba I. Pierwsze wydanie pochodzi z roku 1611. Tłumaczenie to miało głęboki wpływ nie tylko na wszystkie następne angielskie tłumaczenia Biblii, ale także na całą literaturę angielską. Dzieła takich znanych autorów jak John Bunyan, John Milton, Herman Melville, John Dryden i William Wordsworth są wypełnione treściami, dla których inspiracją w oczywisty sposób była ta wersja Biblii. Także dla kompozycji Georga Friedricha Händla "Bliblia Króla Jakuba" była istotnym źródłem. Na marginesach KJV umieszczone były Roczniki Świata Jamesa Usshera.Rocznik Świadków Jehowy (ang Yearbook of Jehovah’s Witnesses) – 256-stronicowa publikacja wydawana corocznie od roku 1927 (po polsku od roku 1994) przez Towarzystwo Strażnica. Dostępna obecnie w 40 językach oraz w wydaniach brajlowskich, również w wersji elektronicznej na CD (w tym Biblioteka Strażnicy), MP3 oraz dostępna on-line (w plikach audio jako audiobook oraz w wersji PDF) na jw.org – również w j. polskim.

  Zamknięto znajdujące się w Brooklynie Biuro Główne i działalność Badaczy Pisma Świętego w USA została spowolniona. Proces trwał 15 dni. 20 czerwca 1918 roku około godz. 17:00 decyzję przekazano ławie przysięgłych, a około 21:40 powróciła ona z werdyktem: „Winni”. 21 czerwca sędzia Harland B. Howe ogłosił wyrok. Siedmiu oskarżonych postanowił skazać na cztery wyroki po 20 lat więzienia, a G. DeCecca otrzymał cztery wyroki po 10 lat więzienia (przy czym poszczególne wyroki skazani mieli odsiedzieć równocześnie). Miejscem odbywania kary był zakład penitencjarny w Atlancie w stanie Georgia, do którego dotarli 4 lipca 1918. W tym trudnym okresie nie zaprzestano wydawania „Strażnicy”, która ukazywała się regularnie co dwa tygodnie.

  Betel (hebr. בֵּית אֵל, dosł. „Dom Boga”) – miasto biblijne, należące do pokolenia Efraima, utożsamiane z miejscowością Bajtin nieopodal Jerozolimy.Tetragram – cztery hebrajskie litery będące zapisem imienia własnego Boga w Biblii: jod, he, waw, he (hebr. יהוה). Termin „tetragram” pochodzi z języka greckiego i składa się z członów tetra, „cztero-” lub „cztery”, i grámma, „litera”; dosłownie znaczy więc „czteroliterowy”. W Biblii hebrajskiej tetragram pojawia się ponad 6800 razy. Różne formy jego zapisu można spotkać w źródłach pozabiblijnych, niektórych rękopisach Septuaginty oraz rękopisach qumrańskich. Nie występuje w Nowym Testamencie, wspominają jednak o nim Ojcowie Kościoła.

  Po wydaniu wyroków skazujących J.F. Rutherford zaproponował by sprzedać Przybytek Brukliński i Dom Betel. Przybytek Brukliński sprzedano lecz do finalizacji sprzedaży Domu Betel nie doszło, wyprzedano jednak jego umeblowanie. 26 sierpnia 1918 roku zaczęto przenosić prace biurowe do Allegheny na Federall Street 44 (w tym czasie była to już dzielnica Pittsburgha), gdyż Towarzystwo Strażnica było zarejestrowane w Pensylwanii. W tym czasie w Biurze w Pittsburghu pracowało około 10 osób. Uwięzionych członków zarządu zwolniono za kaucją 25 marca 1919 roku. 14 maja 1919 roku unieważniono wyroki wydane wobec wszystkich uwięzionych. Od 1 października 1919 główny ośrodek działalności Badaczy Pisma Świętego znów mieścił się w Brooklynie.

  Joseph Franklin Rutherford, (ur. 8 listopada 1869 w Morgan stanu Missouri, zm. 8 stycznia 1942 w San Diego), znany jako sędzia Rutherford – prawnik, kaznodzieja religijny, drugi prezes Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego – Strażnica. Od roku 1917 kierował ruchem religijnym Badaczy Pisma Świętego (Świadków Jehowy – nazwa od 1931).Betel, inaczej Biuro Oddziału – ośrodek, koordynujący działalność Świadków Jehowy w danym oddziale Towarzystwa Strażnica na terenie jednego lub kilku krajów/państw. Pracują w nim jako wolontariusze ochrzczeni Świadkowie Jehowy przez zadeklarowany czas. Wykonują prace administracyjne, biurowe i porządkowe potrzebne do działalności domu Betel a tym samym swojego wyznania.

  Rozbudowa[]

  1909–1945[]

  Dom Betel, Columbia Heights 122–124
  Dom Betel przy Columbia Heights

  Po 1909 roku zakupiono sąsiedni względem Betel budynek przy Columbia Heights 122, a w roku 1911 ukończono budowę ośmiopiętrowego budynku położonego za Betel w stronę Furman Street.

  W 1920 roku wynajęto pomieszczenia fabryczne przy Myrtle Avenue 35, w których zamontowano i uruchomiono prasę rotacyjną rozpoczynając drukowanie publikacji biblijnych w Biurze Głównym. Pierwszym wydrukowanym czasopismem była „Strażnica” z 1 lutego 1920 roku.

  Biblia Poliglota kompluteńska – pierwsza poliglota zawierająca całość tekstu biblijnego w trzech wersjach: hebrajskiej, łacińskiej (Wulgata) oraz greckiej (z łacińskimi glosami). Nazwa kompluteńska wywodzi się od od łacińskiej nazwy miejscowości Alcalá de Henares (łac. Complutum) będącej obecnie przedmieściem Madrytu. Została ona wydana w nakładzie 600 egzemplarzy, jednakże duża część nakładu uległa zniszczeniu wskutek zatonięcia statku transportującego księgi do Italii.Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).

  1 marca 1922 roku ze względu na zwiększające się zapotrzebowanie na czasopisma przeniesiono drukarnię do pięciopiętrowego budynku przy Concord Street 18, a budynek przy Myrtle Avenue 35 przekształcono na magazyn papieru i literatury. Od grudnia 1926 roku w drukarni przy Concord Street rozpoczęto drukowanie Biblii. Gdy budynek przy Concord Street okazał się zbyt mały postanowiono wybudować nową drukarnię przy Adams Street 117, którą oddano w roku 1927. Obiekt ten miał 6500 m² powierzchni.

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.Dokonana tajemnica (ang. The Finished Mystery) – książka wydana 17 lipca 1917 roku przez Towarzystwo Strażnica pod redakcją Claytona J. Woodwortha i George’a H. Fishera. Książka ta miała być siódmym tomem Wykładów Pisma Świętego. Decyzja o jej wydaniu wywołała sprzeciw części zarządu Towarzystwa Strażnica przez co pośrednio przyczyniła się do podziałów w ruchu badackim a także stała się przyczyną prześladowań Badaczy Pisma Świętego pod koniec I wojny światowej.

  W tym czasie w Biurze Głównym pracowało 200 osób, postanowiono więc powiększyć Dom Betel. W grudniu 1926 roku nabyto działkę znajdującą się obok parceli należącej do Towarzystwa Strażnica przy Columbia Heighst 124. W styczniu następnego roku rozebrano trzy budynki o numerach 122, 124 i 126. Wzniesiono w tym miejscu 9-kondygnacyjny budynek mieszkalny, który został połączony z budynkiem przy Furman Street wybudowanym w 1911 roku. W roku 1945 oddano do użytku budynek przy Orange Street 34.

  Charles Taze Russell (ur. 16 lutego 1852 w Allegheny w Pensylwanii w USA, zm. 31 października 1916), w środowisku badackim znany jako Pastor Russell – amerykański kaznodzieja i reformator religijny, twórca ruchu Badaczy Pisma Świętego (zwanego też „ruchem badackim”).Clayton J. Woodworth (ur. 1870, zm. 18 grudnia 1951) – członek Międzynarodowych Badaczy Pisma Świetego, a później Świadków Jehowy. W 1918 roku został członkiem zarządu Towarzystwa Strażnica. Był współautorem książki Dokonana tajemnica, redaktorem naczelnym czasopisma Złoty Wiek późniejszej Pociechy, obecnego Przebudźcie się!.

  1946–1969[]

  W 1946 roku postanowiono rozbudować drukarnię przy Adams Street 117 i Dom Betel. W tym celu zakupiono sąsiednią posiadłość, którą następnie wyburzono. Budowę 9-kondygnacyjnej drukarni rozpoczęto 6 grudnia 1948 roku, a zakończono w 1950 roku. Dzięki temu niemal dwukrotnie powiększono powierzchnię drukarni, a obiekty Towarzystwa Strażnica tworzyły cały kompleks budynków pomiędzy dwiema przecznicami o powierzchni użytkowej około 15 000 metrów kwadratowych. W 1950 roku do rodziny Betel należało 355 osób w wieku od 19 do 80 lat, należących do różnych narodowości.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Mój zbiór opowieści biblijnych (ang. My Book of Bible Stories) – książka wydana w języku angielskim w 1978, a w języku polskim w 1981 przez Towarzystwo Strażnica, zawierająca opis historii biblijnych, przeznaczona dzieci. Zrewidowana w 2004 roku. Obecnie dostępna w 198 językach, wydana w nakładzie ponad 78 milionów egzemplarzy (wersja drukowana) i ponad 50 milionów egzemplarzy w wersjach audio i audiowizualnej. Wydawcą na Polskę jest: Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe Zarejestrowany Związek Wyznania Świadków Jehowy w Polsce.

  W roku 1954 ukończono budowę nowego gmachu przy Bigelow Boulevard 4100 w Pittsburghu. Budynek ten stał się oficjalnym biurem Towarzystwa Strażnica. Odbywały się w nim doroczne zebrania statutowe korporacji pensylwańskiej.

  Wiosną 1955 roku rozpoczęto prace ziemne pod budowę nowej drukarni przy Sands Street 77. W 1956 roku zakończono budowę 12-piętrowego gmachu o powierzchni 17 800 m². Budynek ten nazwano „Budynkiem Strażnicy”. Został on połączony łącznikiem biegnącym nad ulicą z budynkiem przy Adams Street 117. W roku 1958 Towarzystwo Strażnica zakupiło również 8-piętrowy budynek w przyległym ciągu domów, z przeznaczeniem prawie w całości na magazyny.

  Sala Królestwa – miejsce zebrań i ośrodek życia religijnego członków Chrześcijańskiego Zboru Świadków Jehowy.Bristol-Myers Squibb (zwyczajowo BMS) – firma biofarmaceutyczna powstała w 1989 z połączenia Bristol-Myers Company (utworzonej w 1887 przez Williama McLarena Bristola i Johna Ripleya Myersa w Clinton) oraz Squibb Corporation (założonej w 1858 przez Edwarda Robinsona Squibba). Spółka ma siedzibę główną w Nowym Jorku.

  W 1950 roku wzniesiono 11-piętrowy gmach mieszkalny gdyż w tym czasie w Biurze Głównym pracowało 355 osób. 8 grudnia 1958 roku rozpoczęto rozbiórkę starych domów w miejscu nowej 11-piętrowej budowli, przylegającej do Domu Betel przy Columbia Heights. Budynek został oddany do użytku 10 października 1960 roku. W tym czasie personel Biura Głównego wzrósł do 607 osób.

  Świadkowie Jehowy (pełna nazwa: Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy) – restoracjonistyczny związek wyznaniowy głoszący, że jedynym Bogiem jest Jehowa (Jahwe) i o zbliżającym się objęciu władzy nad światem przez Królestwo Boże. Świadkowie Jehowy są zaliczani do tzw. nurtu badackiego, należącego do wyznań millenarystycznych. Ruch został zapoczątkowany przez Charlesa T. Russella w 1870 w Pensylwanii (USA). Obecnie liczy ok. 7,8 miliona aktywnych członków (głosicieli) na całym świecie (dane z roku 2012).Publikacje Świadków Jehowy – Świadkowie Jehowy swoją doktrynę upowszechniają za pomocą Biblii i opartych na niej książek, czasopism, broszur, traktatów (ulotek informacyjnych) oraz środków multimedialnych i strony internetowej www.jw.org . Ich wydawnictwa są obecnie publikowane w ponad 600 językach (w tym w ok. 450 językach on-line.) – również w takich, w których nie wydano przedtem żadnej innej publikacji. Nad ich tłumaczeniem czuwa Ciało Kierownicze Świadków Jehowy, które nadzoruje pracę zespołów tłumaczy (ponad 3000 tłumaczy – wolontariuszy).

  W roku 1966 na parceli przylegającej do budynków należących do Towarzystwa Strażnica rozpoczęto wznoszenie 10-piętrowej drukarni o powierzchni 21 995 m². Oddano ją do użytku 31 stycznia 1968 roku. Ogólna powierzchnia obiektów drukarni była 10 razy większa od pierwotnej.

  2 maja 1969 roku oddano do użytku nowy 6-piętrowy gmach przy Columbia Heights 119 połączony z fasadami trzech starych budynków. Wraz z sąsiednią kamienicą należącą do Świadków Jehowy obiekty te zostały zamieszkane przez pracowników Biura Głównego.

  Świadkowie Jehowy w Niemczech – wspólnota 164 871 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Niemczech, należących do 2237 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 265 407 osób. Jest to druga pod względem liczebności (po Włoszech) wspólnota tego wyznania w Europie i dziewiąta na świecie. Biuro Oddziału, koordynujące działalność Świadków Jehowy w Niemczech, Austrii, Liechtensteinie, Luksemburgu i w Szwajcarii znajduje się w Selters, mieści się tam również wielka drukarnia Towarzystwa Strażnica, drukująca publikacje Świadków Jehowy.Erazm z Rotterdamu (łac. Desiderius Erasmus Roterodamus, właściwie Geert Geerts [Gerhard Gerhardson]. Urodził się w Rotterdamie. Data jego urodzenia nie jest dokładnie znana, niektóre źródła podają 28 października 1466 roku, inne 1467 roku. Zmarł 12 lipca 1536 w Bazylei) – niderlandzki filolog, filozof, pedagog, jeden z czołowych humanistów renesansu (książę humanistów), propagator kultury antycznej, pisarz, myśliciel chrześcijański, katolicki duchowny (oskarżony o herezję). Głosił, że człowiek z natury jest dobry, zło zaś pochodzi z niewiedzy.

  Dnia 25 listopada 1969 roku korporacja Strażnica – Nowojorskie Towarzystwo Biblijne i Traktatowe zakupiła w Brooklynie kompleks 10 budynków, należących wcześniej do zakładów farmaceutycznych Squibb. Powierzchnia Biura Głównego powiększyła się o 60 000 m². Dzięki temu obiekty Towarzystwa Strażnica w Brooklynie, połączone ze sobą łącznikami, zajmowały cztery kwartały uliczne.

  Świadkowie Jehowy w Wielkiej Brytanii – wspólnota 135 654 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Wielkiej Brytanii należących do 1544 zborów. W 2012 roku na corocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 225 351 osób. Biuro Oddziału, koordynujące działalność miejscowych wyznawców i Świadków Jehowy z Irlandii znajduje się w Londynie.International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.

  1970–2016[]

  Światowe Biuro Główne Świadków Jehowy Columbia Heights 25/30, Nowy Jork, USA (siedziba biura do 3 sierpnia 2016 roku)

  W 1969 roku stała rodzina Betel liczyła 1042 osoby. W sierpniu 1970 roku w obiektach Biura Głównego i farm Towarzystwa Strażnica w Stanach Zjednoczonych wraz z 70 studentami Szkoły Gilead mieszkało 1519 osób. By wszystkich zakwaterować wynajmowano również trzy piętra pobliskiego Hotelu Towers przy Clark Street 21, wybudowanego w 1928 roku. Towarzystwo Strażnica postanowiło opuścić ten hotel do 1 października 1974 roku, w związku z tym zarząd hotelu złożył ofertę zbycia obiektu. 14 stycznia 1975 roku Hotel Towers został zakupiony przez Towarzystwo Strażnica i służył jako budynek mieszkalny wraz z jadalnią dla ponad 1000 wolontariuszy z Biura Głównego. W 1995 roku przeprowadzono renowację budynku.

  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.Integrated Publishing System (Zintegrowany System Wydawniczy) – system wielojęzycznego fotoskładu opracowany w roku 1982 przez Towarzystwo Strażnica.

  W roku 1973 wybudowano drukarnię pomocniczą na Farmach Strażnicy w Wallkill produkującą głównie czasopisma.

  Zakupiono również hotel Margaret przy Columbia Heights 97, stojący naprzeciw pierwotnego Domu Betel. Hotel ten spłonął podczas prac remontowych prowadzonych w lutym 1980 roku. Właściciel obiektu sprzedał go Towarzystwu Strażnica. Po odbudowie został połączony przejściem podziemnym z kompleksem Domu Betel.

  15 marca 1982 oddano do użytku biura zarządu Towarzystwa Strażnica.

  Sala Zgromadzeń – miejsce zgromadzeń Świadków Jehowy na corocznych zgromadzeniach obwodowych i specjalnych lub rzadziej zgromadzeń okręgowych, zwanych kongresami.Saratoga Springs – miasto w USA, w stanie Nowy Jork. W 2000 r. miasto to na powierzchni 355,6 km² zamieszkiwało 26 186 osób.

  15 marca 1983 roku zakupiono wybudowany w 1928 roku obiekt przy Furman Street 360 o powierzchni 95 000 m² i poddano go remontowi kapitalnemu.

  W grudniu 1986 roku nabyto nieruchomość przy Sands Street 90. Mieściła się tam wówczas fabryka przy Jay Street 160. Została ona wyburzona, a 30 sierpnia 1990 roku uzyskano pozwolenie na wybudowanie w tym miejscu 30-kondygnacyjnego bloku mieszkalnego. 18 września 1995 roku miała miejsce uroczystość, podczas której oddano w użytkowanie budynek mieszkalny przy Sands Street 90, w którym zamieszkało około tysiąca pracowników Biura Głównego.

  Badacze Pisma Świętego (ang. Bible Students) – nurt religijny wywodzący się z chrześcijaństwa, zapoczątkowany w 1870 przez Charlesa T. Russella (1852-1916). Początkowo obejmował grupy studium Biblii skupione wokół Russela, wydawanego przez niego od 1879 czasopisma „Strażnica Syjońska” (obecnie „Strażnica”) oraz założonego w 1881 Towarzystwa Biblijnego i Traktatowego „Strażnica”, którego Russell był pierwszym prezesem.Starożytne państwo żydowskie istniejące z długimi przerwami na Bliskim Wschodzie (tereny dzisiejszego Izraela, Autonomii Palestyńskiej i Jordanii).

  Ostatnia taka uroczystość miała miejsce 2 maja 1969 roku, w okresie późniejszym oddano do użytku 17 innych obiektów. Niektóre z nich zostały wybudowane od podstaw, inne zostały zakupione i odremontowane. Zaadaptowano na pomieszczenia mieszkalne również dwa budynki nabyte w latach czterdziestych.

  W 1988 roku w Biurze Głównym przy Columbia Heights 25 powstała Służba Informacji o Szpitalach, biuro międzynarodowe, powołane w celu nadzorowania pracy międzynarodowej sieci Komitetów Łączności ze Szpitalami. Służba ta powstała z myślą o ułatwieniu kontaktów Świadków Jehowy ze środowiskiem medycznym.

  Novum Instrumentum omne – pierwszy opublikowany grecki Nowy Testament (1516), przygotowany przez Erazma z Rotterdamu, a wydrukowany przez Jana Frobena z Bazylei. Erazm wykorzystał kilka rękopisów, jakie znalazł w Bazylei, ale niektóre partie przetłumaczył z Wulgaty. Ukazało się pięć wydań, najważniejszym z nich jest trzecie, wykorzystane przez Stefanusa. Stało się ono podstawą dla późniejszych wydań i jest często utożsamiane z textus receptus.

  W 1995 roku w Biurze Głównym pracowało 3360 osób, które mieszkały w 22 budynkach Towarzystwa Strażnica w Brooklynie.

  Od października 2014 roku w Biurze Głównym ma siedzibę „Ogólnoświatowy Dział Projektowo-Budowlany (ODPB)”, który sprawuje nadzór nad budową i modernizacją na całym świecie: Sal Królestwa, Sal Zgromadzeń, Biur Oddziałów, Biur Tłumaczeń.

  6 października 2014 roku ze studia telewizyjnego przy Columbia Heights 30 rozpoczęto emisję programu telewizji internetowej „JW Broadcasting” dostępnej w 98 językach (w tym polskim).

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.158 sek.