• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Zappolino

  Przeczytaj także...
  Modena (w dialekcie modeńskim Mòdna) – miasto i gmina w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Modena. Leży w dolinie Padu; przepływają przez nią dwie rzeki: Secchia i Panaro. 10 kilometrów na południe od miasta zaczynają się pierwsze wzniesienia Apeninów, a konkretnie Apeniny Toskańsko-Emiliańskie (Appennino Tosco-emiliano).Poemat heroikomiczny – utwór literacki, opierający się na połączeniu podniosłego stylu wypowiedzi z błahą, przyziemną tematyką, co tworzy efekt komiczny. Nawiązuje do gatunku eposu bohaterskiego (dlatego bywa również nazywany antyepopeją), jednak nie ma zazwyczaj na celu ośmieszenia tego gatunku literackiego, a wykorzystanie jego formy ma jedynie służyć wzmocnieniu efektu komicznego i zwróceniu uwagi na poruszane problemy.
  15 listopada jest 319. (w latach przestępnych 320.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 46 dni.

  Bitwa pod Zappolino – starcie zbrojne, które miało miejsce 15 listopada 1325 pomiędzy wojskami włoskich miast Bolonii i Modeny, zakończone zwycięstwem tej ostatniej.

  Było to w czasie wojen Gibelinów i Gwelfów. Bolonia należała do obozu gwelfów, a Modena – gibelinów. Po obu stronach w bitwie wzięło udział po 2000 kawalerzystów, natomiast siły piechoty były bardzo zróżnicowane. Bolonia wystawiła 30 000 piechurów, a Modena jedynie 5000. Mimo to zwyciężyła Modena. Bitwa pochłonęła ok. 2000 ofiar po obu stronach (zabici i zaginieni).

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Alexander Pope (ur. 21 maja 1688 w Londynie, zm. 30 maja 1744 w Twickenham na wschód od Londynu) – czołowy poeta angielskiego Oświecenia, zdeklarowany katolik i torys.

  Zwana też była bitwą o dębowe wiadro, gdyż taki właśnie łup przywieźli zwycięzcy do Modeny. Bitwa została opisana przez Alessandra Tassoniego w poemacie heroikomicznym Wiadro porwane (La secchia rapita), a później przez Alexandra Pope'a w podobnym utworze The Rape of the Lock. La secchia rapita jest też tytułem opery Salieriego wystawionej w Wiedniu 21 października 1772 (libretto Giovanni Gastone Boccherini według Tassoniego).

  Gibelini i gwelfowie – stronnictwa polityczne rywalizujące we Włoszech między XII a XIII wiekiem, głównie w okresie zmagań cesarza Fryderyka II z papiestwem.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.

  Pole bitwy jest obecnie częścią Castello di Serravalle.

  Warto wiedzieć że... beta

  Jazda, kawaleria (z wł. cavalleria), konnica – terminem tym określa się wojsko walczące lub poruszające się na koniach.
  Piechota (lub infanteria) – wojsko walczące pieszo. Dawniej przemieszczało się pieszo, dzisiaj wykorzystuje inne środki transportu. Znane i wykorzystywane od starożytności do czasów współczesnych jako jeden z podstawowych składników armii. Piechota zawsze walczyła w najbliższej odległości wroga.
  Bolonia (wł. Bologna) – miasto w północnych Włoszech, położona jest między Padem a Apeninami na wysokości 54 m n.p.m. Stolica regionu Emilia-Romania.
  Antonio Salieri (ur. 18 sierpnia 1750 w Legnano, zm. 7 maja 1825 w Wiedniu) – włosko-austriacki kompozytor, kapelmistrz i pedagog muzyczny urodzony w Republice Weneckiej, który jednak całe swe dorosłe życie spędził w Wiedniu jako poddany dynastii Habsburgów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.734 sek.