• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Worcester  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Warrington – miasto położone na zachodnim brzegu Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Cheshire, nad rzeką Mersey. Liczba mieszkańców wynosi 196,2 tys. (dane szacunkowe z połowy 2008). Miasto stanowi samodzielną jednolitą jednostkę administracyjną (unitary authority).Bewdley - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w regionie West Midlands, w hrabstwie Worcestershire. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 9 178 osób.
  Bitwa pod Worcester

  Bitwa pod Worcester – bitwa 3 września 1651 podczas angielskiej wojny domowej (1642–1651).

  Bitwa pod Worcester była ostatnią bitwą angielskiej wojny domowej. Oliver Cromwell na czele wojsk Parlamentu pobił siły szkockiego króla Karola II. Armia królewska licząca 16 tys. żołnierzy została otoczona przez 28 tys. żołnierzy Armii Nowego Wzoru (New Model Army).

  George Monck, pierwszy diuk Albemarle (ur. 6 grudnia 1608 w Potheridge, Devon, zm. 3 stycznia 1670 w Londynie) – polityk angielski.Oliver Cromwell (ur. 25 kwietnia 1599 w Huntingdon, zm. 3 września 1658 w pałacu Whitehall w Londynie) – polityk angielski, główna postać angielskiej wojny domowej, lord protektor Anglii, Szkocji i Irlandii 1653–1658. Cromwell uważany jest za dziesiątego spośród 100 najwybitniejszych Brytyjczyków wszech czasów.

  Spis treści

 • 1 Inwazja na Anglię
 • 2 Marsz na Londyn
 • 3 Bitwa
 • 4 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Leith - wcześniej oddzielne miasto, dziś jedna z dzielnic Edynburga. Dzielnica położona jest nad zatoką Firth of Forth w Szkocji.
  Indie Zachodnie (obecnie Karaiby) – najwcześniejsza z nazw używanych w odniesieniu do wysp położonych w basenie Morza Karaibskiego. Z upływem czasu zaczęto używać innych nazw, takich jak Antyle czy Karaiby. Dzisiaj nazwą Indie Zachodnie określa się jedynie wyspy należące do Małych Antyli i Bahamów.
  Angielska wojna domowa, (rewolucja angielska lub wojna domowa w Anglii – ang. The English Civil War) – seria trzech wojen domowych oraz ciąg politycznych machinacji, które miały miejsce pomiędzy parlamentarzystami i rojalistami od 1642 do 1651. Parlamentarzyści buntowali się przeciwko królowi Karolowi I i Karolowi II. W tym czasie Oliver Cromwell zniósł ustrój monarchiczny.
  Bitwa pod Wigan Lane – starcie zbrojne, które miało miejsce 25 sierpnia 1651 podczas angielskiej wojny domowej (1642–1651).
  Evesham - miasto w Wielkiej Brytanii. w Anglii w hrabstwie Worcestershire pomiędzy Cheltenham, Worcester i Stratford-upon-Avon, początkowo powstało w wąwozie rzeki Avon. Otaczająca miasto dolina ma dogodne warunki do uprawy drzew owocowych i ogrodnictwa. W mieście mieszka ponad 22 tys. osób.
  Pałac Westminsterski (ang. Palace of Westminster, znany także w tym języku jako Houses of Parliament) – miejsce posiedzeń obu izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa (Izby Lordów i Izby Gmin). Pałac znajduje się w Londynie, w dzielnicy City of Westminster, na lewym brzegu rzeki Tamizy.
  Thomas Fairfax, Thomas Fairfax, 3rd Lord Fairfax of Cameron (ur. 17 stycznia 1612, zm. 12 listopada 1671) – generał i naczelny dowódca podczas angielskiej wojny domowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.