• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Wayna Daga

  Przeczytaj także...
  Klaudiusz (gyyz. ገላውዴዎስ, Gelaudjeuos, lub Galudieuos, imię tronowe; Atsnaf Seged, gyyz. አጽናፍ ሰገድ, co znaczy ten któremu kłania się horyzont, lub najdalsze regiony podporządkowują się [jemu]) (ur. 1521 lub 1522, zm. 23 marca 1559 r.) – cesarz Etiopii w latach 1540–1559. Pochodził z dynastii salomońskiej.Afarowie (inaczej Danakilowie), (amhar. Adal, arab. Danakil) – afrykańska negroidalna rdzenna ludność kuszycka, zamieszkująca tereny tzw. Rogu Afrykańskiego – północno-wschodnią Etiopię, Dżibuti, Somalię i Erytreę o ponad milionowej populacji. Język Afarów, afar-saho, należy do kuszyckiej grupy językowej.
  Etiopia (Federalna Demokratyczna Republika Etiopii – w języku amharskim ኢትዮጵያ, ye-Ītyōṗṗyā Fēdēralāwī Dīmōkrāsīyāwī Rīpeblīk), dawniej Abisynia – państwo położone we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą.

  Bitwa pod Wayna Daga (zwana w Etiopii bitwą na winnym wzgórzu lub bitwą nad jeziorem Tana) – starcie zbrojne, które miało miejsce dnia 21 lutego 1543 r. w trakcie wojny Etiopii z Afarami (1529–1543). Była to decydująca bitwa konfliktu Etiopii z Sułtanatem Adal. Z uwagi na uczestnictwo w bitwie wojsk tureckich i portugalskich zaliczana jest również do wydarzeń militarnych wojny turecko-portugalskiej toczonej w latach 1538–1557.

  Ahmad ibn Ibrihim al-Ghazi; Ahmed Grañ (ur. ok. 1506 - zm. 1543) - przywódca muzułmański, podjął nieudaną próbę poddania Etiopii władzy muzułmanów.Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.

  Armia etiopsko-portugalska pod wodzą młodego cesarza Klaudiusza zwyciężyła siły muzułmańskie Sułtanatu Adal (Afarów) dowodzone przez imama Ahmada ibn Ibrahima al-Ghaziego. W trakcie bitwy śmierć poniósł Ahmad, który zginął z ręki portugalskiego muszkietera po tym, jak sam wtargnął w szeregi muzułmańskie. Po śmierci władcy armia muzułmańska rozproszyła się, a żołnierze zbiegli z pola bitwy.

  Harer (amh. ሐረር) - miasto we wschodniej Etiopii, na Wyżynie Somalijskiej, ośrodek administracyjny prowincji Harari. Ufortyfikowane miasto zostało w 2006 roku wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Harer uznawany jest za czwarte święte miasto islamu, w obrębie starych murów zachowało się ponad 90 meczetów. Większość z świątyń to prywatne domy modlitwy schowane w domach. Liczba mieszkańców: ok. 76,4 tys.

  Małżonka Ahmada- Bati del Wambara, wraz z czterdziestoma pozostałymi przy życiu żołnierzami, uciekła do miejscowości Harer. Trochę mniej szczęścia miał jej syn, który dostał się do niewoli etiopskiej. Jakiś czas później został wymieniony za brata cesarza etiopskiego Minasa.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • R.S. Whiteway: The Portuguese Expedition to Abyssinia in 1441–1543, 1902. Nendeln, Kraus Reprint, 1967.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.