• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Turckheim

  Przeczytaj także...
  Wojna Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską (na zachodzie Europy zwana często wojną francusko-holenderską lub po prostu wojną holenderską, w Polsce w skrócie nazywana jest wojną Francji z koalicją) miała miejsce w latach 1672-1679.Colmar – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja, w departamencie Górny Ren (departament 68), którego jest stolicą. Tradycyjny ośrodek przemysłu włókienniczego. Colmar jest również dużym ośrodkiem produkcji wina, znajduje się tu centrum kontroli apelacji gatunków produkowanych w Alzacji. Miasto znajduje się obniżeniu między masywem Wogezów a Renem.
  Fryderyk Wilhelm (ur. 16 lutego 1620 w Cölln (dzisiejszy Berlin), zm. 9 maja 1688 w Poczdamie) z dynastii Hohenzollernów nazwany Wielkim Elektorem.

  Bitwa pod Turckheim – starcie zbrojne, które miało miejsce 5 stycznia 1675 podczas wojny Francji z Koalicją.

  Turckheim (niem. Türkheim) - miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia, w departamencie Górny Ren.Henri de la Tour d’Auvergne, wicehrabia Turenne, w literaturze polskiej zwany Tureniuszem (ur. 11 września 1611 w Sedanie, zm. 27 lipca 1675 w Sasbach w Badanii-Wirtembergii) – francuski wojskowy z czasów Ludwika XIV, marszałek Francji.

  Gdy marszałek Turenne zaatakował niespodziewanie i pobił armię cesarską pod Miluzą, zaalarmowany tym faktem elektor brandenburski Fryderyk Wilhelm pośpiesznie skoncentrował swe siły (35 000 Brandenburczyków i Austriaków) pod Colmarem w okolicach Turckheim. Zajął tam umocnioną pozycję nad strumieniem Legelbach. Turenne (30 000 Francuzów), rozwinął część sił naprzeciwko stanowisk Fryderyka, resztą sił natomiast obszedł go i zajął Turckheim na prawym skrzydle wojsk elektorskich. Fryderyk ściągnął część swych wojsk znad Legelbach i rzucił je do kontrnatarcia, które Francuzi odparli. Dalszą walkę przerwał zapadający zmrok. W nocy elektor wycofał swą armię. Stracił 900 ludzi, natomiast Francuzi stracili 200 ludzi.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Mała Encyklopedia Wojskowa, 1967, Wydanie I.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.907 sek.