• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Towton

  Przeczytaj także...
  Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie kto był pierwszym władcą Anglii, gdyż kolejni władcy Wessexu, powiększali swoje wpływy i umacniali pozycję wśród państw heptarchii. W histografii jako pierwsi najczęściej wymieniani są:Wojna Dwóch Róż – wojna domowa, tocząca się w Anglii w latach 1455-1485. Uważana jest za swoiste przedłużenie wojny stuletniej.
  Niedziela Palmowa ("Niedziela Męki Pańskiej", zwana też "Kwietną" lub "Wierzbną", w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego: "Druga Niedziela Męki Pańskiej") – święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna Wielki Tydzień.

  Bitwa pod Towton – decydująca bitwa pierwszego etapu Wojny Dwóch Róż (rywalizacji Henryka VI i Yorków), a jednocześnie jedno z najkrwawszych i najokrutniejszych starć średniowiecza.

  Do starcia doszło w wietrzną i śnieżną Niedzielę Palmową 29 marca 1461 roku. Wojska Lancasterów były liczniejsze, ale ich wojska ustawiły się na polu bitwy pod wiatr, co znacząco osłabiło skuteczność ich łuczników. Rosnące straty zmusiły wojska Lancasterów do natarcia i walki wręcz, która trwała 10 godzin. Początkowo wojska Lancasterów były bliskie przerwania linii wroga, ale przybyłe w połowie bitwy posiłki Yorków przechyliły szalę zwycięstwa na drugą stronę. Pomimo zwycięstwa Yorków w bitwie, następne starcia i cała wojna zostały wygrane przez Lancasterów, choć po bitwie Edward został królem Anglii jako Edward IV.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Średniowiecze – epoka w historii europejskiej, obejmująca okres między starożytnością a renesansem. Granice czasowe średniowiecza nie są ściśle ustalone. Za początek epoki przyjmuje się okres, w którym cesarstwo zachodniorzymskie chyliło się ku upadkowi. Zwolennicy ścisłej datacji – w zależności od szkoły – za dokładne daty początku średniowiecza podają lata 378, 395 bądź 476. Za koniec epoki uważa się upowszechnienie idei humanistycznych i rozpoczęcie epoki renesansu. Najczęściej w tym przypadku wymieniane są daty ok. 1450 roku oraz lata 1453, 1492, a nawet 1517.

  Szacunki współczesnych bitwie szacowały liczbę walczących na 75 000, co odpowiada 10% zdolnych do walki mężczyzn Anglii. Liczbę ofiar szacuje się łącznie na 28 000, bitwa charakteryzowała się bowiem wysokim jak na ten okres okrucieństwem obu stron, a żołnierze obu stron otrzymali zakaz brania jeńców.

  Przypisy

  1. Mark Henderson: Rzeź po brytyjsku (pol.). W: The Times [on-line]. onet.pl, 2011-04-26. [dostęp 2011-04-27].

  Bibliografia[]

 • Bryan Perrett: The Battle Book: Crucial Conflicts in History from 1469 BC to the Present. London: Arms and Armour Press, 1993. ISBN 1-85409-125-5. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.