• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Tinchebray

  Przeczytaj także...
  Normanowie (st. nord. Norrmaen, ludzie północy) – określenie stosowane w zachodniej Europie dla określenia mieszkańców Skandynawii w okresie ich ekspansji handlowej i terytorialnej w VIII-XII wieku. Od IX wieku Normanowie na podbijanych terenach tworzyli nowe organizacje państwowe, np. Normandię czy Islandię.Henryk I (ur. 1068 w Selby w Yorkshire, zm. 1 grudnia 1135 Saint-Denis-le-Froment koło Gisors, Francja) – król Anglii 1100–1135, książę Normandii 1106–1135. Najmłodszy syn Wilhelma Zdobywcy i Matyldy - córki Baldwina V, hrabiego Flandrii.
  Królestwo Anglii (ang. Kingdom of England) – historyczne królestwo w zachodniej Europie, które istniało od 927 do 1707 roku. Zajmowało południową, większą część wyspy Wielka Brytania, na obszarze znanym dziś jako Anglia i Walia. Na północy królestwo graniczyło z Królestwem Szkocji, z którym zostało następnie połączone unią realną jako Królestwo Wielkiej Brytanii na mocy warunków Aktu Unii z 1707 roku.

  Bitwa pod Tinchebray – bitwa pomiędzy siłami króla angielskiego Henryka I a wojskami Roberta II, księcia Normandii, która odbyła się w 1106 roku.

  W roku 1101 doszło do sporu o koronę angielską pomiędzy Henrykiem I a jego powracającym z krucjaty bratem Robertem II, wspieranym przez Normanów. Ostatecznie spór zakończyło porozumienie pomiędzy obiema stronami, w wyniku którego Robert II otrzymał kilka posiadłości w Normandii oraz roczną rentę. W roku 1105 Henryk udał się ze swoimi siłami do Normandii, zajmując miasta Caen oraz Bayeux i rozprawiając się z miejscowymi baronami, którzy poparli wcześniej Roberta. W roku następnym doszło do kolejnej wyprawy Henryka na Normandię, w wyniku której zajęto hrabstwo Évreux i rozpoczęto oblężenie zamku w Tinchebray. Na pomoc obleganym przybył wówczas na czele pięciu hufców rycerskich Robert II z wasalami; do bitwy doszło 28 września.

  Robert II Krótkoudy (ur. ok. 1054, zm. 10 lutego 1134) – najstarszy syn króla Anglii i księcia Normandii Wilhelma Zdobywcy i Matyldy, córki Baldwina V, hrabiego Flandrii. Brat Wilhelma II Rudego i Henryka I – królów Anglii.Caen – miasto i gmina w północnej Francji, stolica historycznej Normandii i ośrodek administracyjny regionu Dolna Normandia oraz departamentu Calvados.

  Armia Henryka zorganizowana była w trzy grupy (raczej niespotykane w tym okresie), w odwodzie miał dodatkową rezerwę umieszczoną na skrzydle, niewidoczną dla przeciwnika. Henryk rozkazał, aby większość jego rycerzy walczyła nie jak zazwyczaj konno, ale pieszo. Siły Roberta zaatakowały frontalnie centralną grupę wojsk Henryka i w czasie bitwy, która trwała tylko około godziny, decydujący stał się atak trzymanych w rezerwie rycerzy Henryka.

  Księstwo Normandii powstało w 911 roku, prawdopodobnie jako hrabstwo w wyniku nadania Rollonowi, wodzowi normańskiemu, terenów dzisiejszej Górnej Normandii przez króla Francji Karola Prostaka. Zakończyło swój byt jako niezależny twór polityczny w momencie włączenia do domeny królewskiej w 1204 roku.

  Bitwa zakończyła się zwycięstwem wojsk Henryka I. W bitwie poległo wielu rycerzy normandzkich, a 400 wraz z Robertem II, wzięto do niewoli. Po tym zwycięstwie Roberta umieszczono w areszcie, a Normandię Henryk przyłączył do Anglii.

  Bibliografia[]

 • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata. Warszawa: Almapress, 2004.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.