• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Strugą

  Przeczytaj także...
  Wałbrzych (niem. Waldenburg, śl-niem. Walmbrig, Walmbrich, czes. Valdenburk, Valbřich) – miasto na prawach powiatu na południowym zachodzie Polski, w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu wałbrzyskiego. Miasto leży na Pogórzu Zachodniosudeckim i w Sudetach Środkowych, nad rzeką Pełcznicą, historycznie na Dolnym Śląsku. Dawna stolica województwa wałbrzyskiego. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto miało 119 955 mieszkańców.Ułan (ang. Uhlan, niem. Ulan) – żołnierz jazdy lekkiej uzbrojonej w lance, szable oraz broń palną, charakterystycznej głównie dla kawalerii polskiej.
  Szczawienko (niem. Niedersalzbrunn, Sorgau) – przed 1945 dwie wsie, po 1945 połączone w jedną, która 1 stycznia 1951 roku stała się północną dzielnicą Wałbrzycha, przy wyjeździe do Świebodzic.

  Bitwa pod Strugą (niem. Schlacht bei Adelsbach), zwana także Bitwa na Czerwonych Polach lub bitwą pod Szczawienkiem – bitwa, która odbyła się 15 maja 1807 roku pod Strugą, niedaleko Wałbrzycha, pomiędzy polskimi ułanami z Legii Polsko-Włoskiej a wojskiem pruskim.

  Strzegom (niem. Striegau) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie świdnickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzegom. Wielki ośrodek kamieniarski – duże kopalnie granitu strzegomskiego. Miasto Strzegom należy do Aglomeracji wałbrzyskiej.Stefan Żeromski herbu Jelita (ur. 14 października 1864 w Strawczynie, zm. 20 listopada 1925 w Warszawie) – polski prozaik, publicysta, dramaturg, nazwany „sumieniem polskiej literatury”, wolnomularz; pierwszy prezes Polskiego PEN Clubu.

  Historia[]

  Bitwa była pierwszą potyczką ułanów pułku Legii Polsko-Włoskiej z wojskiem pruskim na Śląsku. Odbyła się ona dnia 15 maja 1807 roku na polach pomiędzy wsiami Szczawienko i Struga, leżącymi w powiecie wałbrzyskim, w odległości piętnastu kilometrów od Strzegomia. W bitwie tej 280 ułanów polskich pobiło znacznie liczniejsze jednostki pruskie pod dowództwem majora Losthina, składające się z 8 kompanii piechoty: 1100–1200 żołnierzy, szwadronu 80 huzarów, szwadronu 80 dragonów, szwadronu 80 Bośniaków i 4 dział.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Struga (niem. Adelsbach) – wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim, w gminie Stare Bogaczowice. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wałbrzyskiego. Struga charakteryzuje się zabudową łańcuchową.

  W czasie bitwy polscy ułani przypuścili szarżę na pruską kawalerię, którą rozbili i zmusili do odwrotu. Następnie 800 pojmanych pruskich piechurów zostało doprowadzonych przed oblicze Hieronima Bonapartego, aktualnie stacjonującego we Wrocławiu, gdzie polscy ułani zostali odznaczeni wysokimi francuskimi odznaczeniami wojskowymi.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej – szlak pieszy, górski. Szlak przebiega w okolicach Wałbrzycha idąc od strony Świdnicy przez Witoszów, okolice Jeziora Zielonego (Daisy), Lubiechów, Książ, Szczawienko (przy Kościele Św. Anny, gdzie znajduje się grób generała Józefa Benedykta Łączyńskiego), Podzamcze, Piaskową Górę, Szczawno-Zdrój, Czerwone Wzgórze (Pomnik ku czci Ułanów Legii Nadwiślańskiej), Strugę, Chwaliszów, Dobromierz i dalej w kierunku Strzegomia.

  Upamiętnienie[]

 • Zwycięska bitwę pod Strugą w 42 rozdziale Popiołów opisał Stefan Żeromski
 • „Ruszą w Prusactwo z kopyta, po polsku, co duchu w szkapach. Lancami psubratów — durch. W mig wywrócone i w puch rozbite zostały szwadrony huzarów tabaczkowych i pięknych dragonów błękitnych z różowymi wyłogami i bośniaków z lancami". – Stefan Żeromski „Popioły" t. III

  Powiat wałbrzyski – powiat w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wałbrzych.Książę Hieronim Bonaparte, Jérôme Bonaparte (ur. 15 listopada 1784 w Ajaccio, zm. 24 czerwca 1860 na zamku Villegenis koło Paryża) – najmłodszy syn Carlo Maria Buonaparte i Letycji Buonaparte, brat Józefa Bonaparte, Napoleona I, Ludwika Bonaparte i Lucjana Bonaparte. W latach 1807-1813 był królem nowo utworzonego Królestwa Westfalii, wolnomularz
 • Bitwę upamiętnia pomnik w Parku Ułanów Nadwiślańskich, znajdujący się na Szlaku Ułanów Legii Nadwiślańskiej
 • Zobacz też[]

 • Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej
 • Przypisy

  1. Marion George: Napoleons langer Schatten über Europa. [dostęp 2011-11-26]. (ang.)
  2. TVP.pl: Bitwa pod Strugą (pol.). www.tvp.pl, 2011-11-11. [dostęp 2011-11-18].
  3. Vistula Uhlans, the "Picadors of the Hell" (ang.). napoleonistyka.atspace.com. [dostęp 2011-11-18].
  4. Stefan Żeromski: Popioły. Warszawa: Czytelnik, 1964.

  Bibliografia[]

 • J. Staszewski: Wojsko polskie na Śląsku w dobie napoleońskiej. Katowice: 1936.
 • Forster Neuere vnd neueste Preussische Geschichte. T. II. Berlin: 1856. (niem.)
 • Hopfner: Der Krieg von 1806 und 1807. T. IV. Berlin: 1855. (niem.)
 • Lettow-Vorbeck: Der Krieg von 1806—1807. T. III, IV. Berlin: 1896. (niem.)
 • A. du Casse: Operations du neuvieme corvs de la Grandę Armee en Silesie. Paris: 1851. (fr.)
 • Otto Bleck: Der schleisische Kriegsschauplatz 1806–1807. München: 1913. (niem.)
 • W. Dobiecki: Pamiętnik jazdy legionów, dodatek „Czasu". Lwów: 1859.
 • M. Kukiel: Dzieje oręża polskiego w epoce napoleońskiej. Poznań: 1912.
 • J. Minkiewicz. Ułani nadwiślańscy na Śląsku. „Wojskowy Przegląd Historyczny”. nr 2/58. 
 • Skrypt historyczny Stowarzyszenia Historycznego Legionów Polskich i Legii Polsko-Włoskiej w Nysie, Nysa 2010, pod red. Marek Szczerski, kpt. Tomek
 • Linki zewnętrzne[]

 • Jan Minkiewicz: Ułani nadwiślańscy na Śląsku (pol.). www.legiony1807.eu. [dostęp 2011-11-18].
 • Park Ułanów Nadwiślańskich, miejsce bitwy z 15 maja 1807 (Szczawno-Zdrój) (pol.). wikimapia.org. [dostęp 2011-11-18].
 • Popioły – powieść Stefana Żeromskiego. Zaczęła się ukazywać w odcinkach warszawskiego Tygodnika Ilustrowanego w czerwcu 1902 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.