• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Strasburgiem - 1870

  Przeczytaj także...
  Fryderyk III, urodzony jako Friedrich Wilhelm Nikolaus Karl von Hohenzollern (ur. 18 października 1831 w Poczdamie, zm. 15 czerwca 1888 tamże) – cesarz niemiecki i król Prus. Panował jedynie 99 dni, od 9 marca do 15 czerwca 1888, wolnomularz. Zmarł na zapalenie płuc niedługo po wykonanej tracheotomii z powodu guza Ackermana krtani.Arcybiskup (gr. αρχή, arché - pierwszeństwo, gr. επίσκοπος, epískopos - nadzorca, biskup) – tytuł honorowy lub urząd nadawany biskupom ważniejszych diecezji (archidiecezja), a także jako wyróżnienie samej osoby biskupa ("ad personam").
  Wojna francusko-pruska – konflikt zbrojny między mocarstwami II Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus wspieranym przez inne kraje niemieckie, toczony od 19 lipca 1870 do 10 maja 1871.

  Bitwa pod Strasburgiem – starcie zbrojne, które miało miejsce podczas oblężenia francuskiej twierdzy Strasburg w trakcie wojny francusko-pruskiej.

  Tło wydarzeń[]

  Po bitwie pod Froeschwiller, dowódca pruskiej 3 Armii Kronprinz Fryderyk wyznaczył generała Augusta von Werdera aby ten wyruszył na południe w celu rozpoczęcia oblężenia jednej z największych francuskich twierdz, Strasburga. Von Werder miał do dyspozycji około 40 000 żołnierzy badeńskich oraz wirtemberskich. Oblężeni Francuzi mieli do dyspozycji 17 000 obrońców.

  Karl Friedrich Wilhelm Leopold August Graf von Werder (ur. 12 września 1808 w Norkitten, obecnie Mieżduriecze, zm. 12 września 1888 w Gruszewie) – pruski generał. Stopień generała-porucznika uzyskał po wojnie między Prusami i Austrią, zwanej siedmiotygodniową. Dowodził w bitwie pod Strasburgiem, pod Villersexel.Badenia (niem. Baden) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1951 roku wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.

  Rozpoczęcie bombardowania[]

  Von Werder wiedział, że cywile mogą nie wytrzymać długotrwałego bombardowania ze względu na ograniczone zapasy żywności, które nie pozwalały na długotrwałą walkę. 23 sierpnia niemiecka artyleria otworzyła ogień w kierunku miasta. Kilka bomb spadło na centrum Strasburga powodując liczne pożary oraz zniszczenia; zniszczeniu uległy m.in. liczne zabytki miasta. Arcybiskup Strasburga chciał poprosić Werdera o zatrzymanie prowadzonego ognia, w zamian generał miał otrzymać 100 000 franków za każdy dzień, w którym miasto nie zostałoby zbombardowane. Dowódca obrony miasta generał Uhrich odrzucił propozycję rozejmu proponowanego przez arcybiskupa po tym jak dowiedział się, że niemieckie zapasy amunicji są na wyczerpaniu.

  Bitwa pod Froeschwiller (Wörth) – starcie zbrojne, które miało miejsce 6 sierpnia 1870 pod Froeschwiller (niem. Wörth) we Francji, na zachód od Karlsruhe między siłami pruskiej 3 Armii a francuskim I korpusem, podczas wojny francusko-pruskiej.Kronprinz (z niem. książę koronny) – formalny tytuł następcy tronu w Prusach, a od 1871 do 1918 roku w Drugiej Rzeszy Niemieckiej, a także w Austrii. Dotyczył syna panującego władcy. Jako ostatni tytuł ten nosił w Niemczech Wilhelm Hohenzollern (1882-1951) a w Austrii Otto von Habsburg (1912-2011).

  24 sierpnia zniszczeniu uległo muzeum sztuki a w pożarze zniszczeniu uległa największa biblioteka miejska w Strasburgu wraz z cennym księgozbiorem (niektóre książki pochodziły z czasów renesansu).

  Oblężenie[]

  Niemcy w ciągu zaledwie kilku dni drastycznie zbliżyli się do miasta. W tym samym czasie oblegający miasto Niemcy rozpoczęli kanonadę ogniową wymierzoną w fortyfikacje miasta. 11 września grupa szwajcarskich urzędników poinformowała o porażce Francuzów pod Sedanem co oznaczało dla miasta brak nadziei na ewentualną pomoc. 19 września cywile poprosili generała Uhricha o oddanie miasta w ręce Niemców. Uhrich odmówił, ciągle wierząc w możliwość obronienia miasta. Jednakże w tym samym dniu jeden z głównych fortów został zajęty przez Niemców co oznaczało ostateczny brak nadziei obrońców na zwycięstwo. 27 września Uhrich poprosił Niemców o rozejm, co oznaczało kapitulacje Strasburga.

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.Renesans lub odrodzenie (z fr. renaissance – odrodzenie) – okres w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako "odrodzenie sztuk i nauk" oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520 (Il Rinascimento).

  Po bitwie[]

  Po zdobyciu Strasburga, Werder skierował swoje siły na południe. Jego następnym celem było zdobycie miasta Belfort które udało mu się zdobyć w listopadzie.

  Bibliografia[]

 • Howard, Michael: The Franco-Prussian War, New York, 1962. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wirtembergia (niem. Württemberg) – kraina historyczna w południowo-zachodniej części Niemiec. Od 1952 wchodzi w skład kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.127 sek.