• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Soor

  Przeczytaj także...
  Fryderyk II Wielki, Friedrich II von Hohenzollern (ur. 24 stycznia 1712 w Berlinie, zm. 17 sierpnia 1786 w Poczdamie) – król Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw europejskich.Karol Aleksander Lotaryński (Karl Alexander von Lothringen, ur. 12 grudnia 1712 w Lunéville, zm. 4 lipca 1780 w Tervueren) – książę Lotaryngii i Baru, feldmarszałek austriacki, namiestnik Niderlandów Austriackich w latach 1744-1780, wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1761–1780, syn Leopolda Józefa Lotaryńskiego i Elżbiety Charlotty Burbon-Orleańskiej, młodszy brat cesarza Franciszka I Lotaryńskiego.
  Wojny śląskie (1740-1763) – trzy wojny między Austrią Habsburgów (i jej zmieniającymi się sojusznikami), a Prusami Hohenzollernów o panowanie nad Śląskiem, w wyniku których większość Śląska (a także Ziemia kłodzka) znalazły się w granicach tych ostatnich, a wraz z nimi od 1871 w zjednoczonym przez Hohenzollernów Cesarstwie Niemieckim.

  Bitwa pod Soor – starcie zbrojne, które miało miejsce 30 września 1745 podczas drugiej wojny śląskiej w ramach szerszych zmagań wojny o sukcesję austriacką.

  Książę Karol Lotaryński zamierzał uderzyć na armię pruską w jej obozie w Staudenz niedaleko wioski Soor (dziś Horní Žďár część Hajnic, okres Trutnov). Jednak zbyt powolny marsz Austriaków umożliwił siłom Fryderyka II przygotowanie się do bitwy.

  Pierwszy atak przeprowadzony został przez pruskich kirasjerów, którzy uderzyli na szwadrony Austriaków. Austriacy zostali rozbici i zmuszeni do odwrotu. Podczas odwrotu wywiązał się szereg mniejszych pojedynków, jednak uderzenie kawalerii pruskiej było przełomowe.

  Wojna o sukcesję austriacką – wojna toczona w latach 1740-1748 pomiędzy Prusami, Francją, Hiszpanią i Bawarią a Austrią, Saksonią i Sardynią.Powiat Trutnov (czes. Okres Trutnov) to powiat w kraju kralovohradeckiego (okręg terytorialny: kraj wschodnioczeski) w Czechach. Jego siedziba znajduje się w mieście Trutnov. Powierzchnia powiatu wynosi 1 146,78 km², zamieszkuje go 119 780 osób (gęstość zaludnienia wynosi 104,52 mieszkańców na 1 km²). Powiat ten liczy 75 miejscowości, w tym 12 miast.

  W międzyczasie prawe skrzydło pruskie uderzyło na centrum austriackie, zostało jednak zatrzymane i odrzucone celnym ogniem artylerii. Następnie do ataku ruszyli grenadierzy austriaccy, których powstrzymał dopiero drugi kontratak pruski.

  Wkrótce poszło kolejne natarcie pruskie, które zakończyło się zdobyciem pozycji austriackich, zdobyciem dział i zepchnięciem przeciwnika.

  Na koniec całe centrum i lewe skrzydło pruskie ruszyło do bitwy, posuwając się w kierunku wsi Burkersdorf. Tam pochód Prusaków został jednak powstrzymany ogniem artylerii austriackiej. Wtedy atak na te stanowiska poprowadził książę Ferdynand von Braunschweig, który zdobył wioskę.

  Kirasjerzy (z fran. cuirassier – pancerny) – istniejący w XVI-XX wieku, zachodnioeuropejski rodzaj ciężkiej jazdy w zbrojach z metalowych płyt (kirysach lub zbrojach kirasjerskich). Kirasjerzy stanowili uprzywilejowaną formację i byli zwolnieni z wielu obowiązkowych elementów służby.Hajnice – gmina w Czechach, w powiecie Trutnov, w kraju hradeckim. Według danych z dnia 1 stycznia 2014 liczyła 1 003 mieszkańców.

  Bitwa zakończyła się zwycięstwem Prusaków, przyniosła im jednak ciężkie straty.

  Siły przeciwników[]

 • Austriacy: 29 327 ludzi (16 500 piechoty, 11 500 kawalerii)
 • Prusacy: 22 562 ludzi (16 710 piechoty, 5852 kawalerii)
 • Straty[]

 • Austriacy: 7 444 ludzi
 • Prusacy: 3 911 ludzi • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.