Bitwa pod Solicinium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Solicinium – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 368 w trakcie kampanii Walentyniana przeciwko Alamanom.

Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.Walentynian I, Flavius Valentinianus (ur. 321 w Cibale w Panonii, zm. 17 listopada 375 w Brigetio w Panonii) – cesarz rzymski od 26 lutego 364 roku.

W roku 368 Alamanowie wtargnęli do Galii, łupiąc Moguncję i pojmując wielu jeńców. W reakcji na te działania Walentynian I przygotował akcję odwetową. Latem 368 r. na czele wielkiej armii cesarz przekroczył Ren w okolicy Nekaru. Pod Solicinium (okolice dzisiejszego Heidelbergu - Sulz am Neckar) znajdowały się pozycje germańskie usytuowane na wzniesieniu Pirus.

Trewir (niem. Trier; fr. Trèves; luks. Tréier; łac. Augusta Treverorum) – miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat, siedziba gminy związkowej Trier-Land, port nad Mozelą. Miasto uniwersyteckie.Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).

Krótko przed bitwą w niebezpieczeństwie znalazł się cesarz, który podczas rekonesansu zaatakowany został przez straż przeciwnika. Walentynianowi udało się zbiec, zginął natomiast towarzyszący mu służący.

Wojska rzymskie dowodzone przez Gracjana stanęły na tyłach, siły komesa Sebastiana natomiast otrzymały rozkaz obejścia pozycji barbarzyńców na wzgórzu i wyjścia na ich tyły. Centrum armii rzymskiej pod wodzą Walentyniana przypuściło atak frontalny na wzgórze pod gradem strzał i kamieni. Następny atak nastąpił z obu flanek spychając Alamanów wprost na zaczajone siły Sebastiana. Z pogromu udało się ujść zaledwie niewielu Alamanom. Rzymianie okupili zwycięstwo znacznymi stratami. Po zakończeniu bitwy Walentynian powrócił do Trewiru. Bitwa pod Solicinium znacznie ograniczyła na kolejnych kilka lat najazdy germańskie na ziemie podległe Rzymowi.

Moguncja (niem. Mainz; fr. Mayence, lat. Moguntiacum/Mogontiacum) – miasto na prawach powiatu nad Renem w Niemczech, obecna stolica kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, dawna stolica Arcybiskupstwa Moguncji w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W starożytności Moguncja była twierdzą dominującą zachodni brzeg Renu, jako część północnych kresów Cesarstwa rzymskiego.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Tomasz Szeląg: Bitwa pod Adrianopolem, 9 sierpnia 378, wyd. Inforteditions, Zabrze 2006.
  • Reklama