• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Schoppendamm

  Przeczytaj także...
  Barnim III Wielki (ur. przed 1300, bądź w okr. 1303–1304, zm. 24 sierpnia 1368) – książę szczeciński z dynastii Gryfitów panujący w latach 1344–1368 (współregent od 1320, bądź 1319) – syn Ottona I, księcia szczecińskiego i Elżbiety.Loitz – miasto w Niemczech, we wschodniej części kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Greifswald, nad rzeką Pianą (Peene). Siedziba Związku Gmin Peenetal/Loitz. W 2008 miasto liczyło 4320 mieszkańców.
  Meklemburgia (niem. Mecklenburg - kalka obodrzyckiej nazwy Weligard, staroniem. mikile - wielki) – kraina historyczna położona pomiędzy rzekami Łabą a Reknicą, zajmuje płaskie i faliste tereny Pojezierza Meklemburskiego. Obecnie jest to zachodnia i największa część kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern) w RFN.

  Bitwa pod Schoppendamm – starcie pomiędzy wojskami księcia szczecińskiego Barnima III Wielkiego z dynastii Gryfitów a armią meklemburską dowodzoną przez Mikołaja Hahna i hrabiego Choćkowa Jana Młodszego, która oblegała należące do książęt wołogoskich Łosice. Bitwa rozegrała się w pobliżu tego ostatniego miasta 25 października 1351 i zakończyła się wygraną sił pomorskich. W wyniku śmierci w walce hrabiego Jana Młodszego książę szczeciński podjął próbę opanowania Choćkowa i okolic, co skutkowało wzrostem antagonizmów pomiędzy pomorskimi władcami.

  Gryfici – dynastia książąt pomorskich panująca na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku. Nazwa rodu ukształtowała się w XV wieku i została zaczerpnięta od Gryfa, którego członkowie rodziny używali jako swojego herbu od 1214 roku.Książęta pomorscy. Pomorze jest geograficznym i historycznym regionem w obecnych granicach północnej Polski i Niemiec, na południowym wybrzeżu Bałtyku po obu stronach Odry i sięga na wschodzie do Wisły, a na zachodzie do rzeki Reknicy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. J. Zdrenka, Polityka zagraniczna książąt szczecińskich w latach 1295-1411, Słupsk 1987, s. 149, 153.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zdrenka J., Polityka zagraniczna książąt szczecińskich w latach 1295-1411, Słupsk 1987 (Biblioteka Słupska, t. 34).
 • Gützkow – miasto w Niemczech w powiecie Vorpommern-Greifswald, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, na południe od Greifswaldu. Miasto liczy niecałe 3 tys. mieszkańców i jest jedynym miastem w Związku Gmin Züssow. Jego miastami partnerskimi są Bohmte (Niemcy) i Nowogard (Polska).25 października jest 298. (w latach przestępnych 299.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 67 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Joachim Jan Zdrenka (ur. 16 lutego 1952 w Świętej) – polski historyk, profesor, wykładowca Uniwersytetu Zielonogórskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.575 sek.