• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Santiago - 1844

  Przeczytaj także...
  Pedro Santana Familias (ur. 1801, Hincha, obecnie Republika Haiti, zm. 1864, Santo Domingo, Dominikana), dominikański polityk i żołnierz. Pierwszy konstytucyjny prezydent Dominikany od 13 listopada 1844 do 4 sierpnia 1848, od 30 maja do 23 września 1849, od 15 lutego 1853 do 26 maja 1856 i od 28 lipca 1858 do 18 marca 1861. Hiszpański gubernator generalny od 1861 do 1862. Dyktator.Juan Pablo Duarte y Diez urodził się 26 stycznia 1813 r. w Santo Domingo w kolonii hiszpańskiej (obecnie stolicy Republiki Dominikańskiej) w okresie, zwanym „Erą Głupiej Hiszpanii” lub (España Boba). Zmarł 15 lipca 1876 r. Był 19-wiecznym idealistą i myślicielem liberalnym. Razem z Francisco del Rosario Sanchezem oraz Ramónem Matíasem Mellą uważany jest za architekta Republiki Dominikańskiej i uzyskania przez nią niepodległości od rządów haitańskich w roku 1844. Jego zamierzeniem względem hiszpańskojęzycznej części wyspy Hispaniola było powołanie opartego na ideałach liberalnych demokratycznego rządu i uzyskanie przez mieszkańców wyspy samodzielności. Najwyższy szczyt na Karaibach (Pico Duarte), park w Nowym Jorku oraz wiele ważnych obiektów przyrodniczych w Ameryce nosi jego imię. Jego wizja państwa została niebawem zrujnowana przez elity konserwatywne, które dążyły do sprzymierzenia narodu z władzami kolonialnymi oraz do powrotu do tradycyjnego regionalizmu. Niemniej jednak, jego demokratyczne idee, chociaż niesprecyzowane w szczegółach, służyły za główne wytyczne, przynajmniej w teorii, dla większości rządów dominikańskich. Porażki Duarte uczyniły go w oczach późniejszych pokoleń „męczennikiem politycznym”.
  Dominikana (Republika Dominikańska) – drugie (po Kubie) co do wielkości państwo na Morzu Karaibskim. Zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Haiti, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti.

  Bitwa pod Santiago – starcie zbrojne, które miało miejsce 30 marca 1844 r. w trakcie powstania na Dominikanie (1844).

  W roku 1822 Dominikana została zajęta przez Haitańczyków, którzy rozpoczęli eksploatację kraju. 27 lutego 1844 r. doszło do wybuchu powstania antyhaitańskiego wznieconego przez Juana Pablo Duarte. Powstańcy szybko zdobyli stolicę, proklamując niepodległość kraju. W odpowiedzi na to wojska haitańskie z rozkazu prezydenta Charlesa Rivière-Hérarda ruszyły na stolicę kraju Santo Domingo oraz na położone na północy Santiago. Oddział maszerujący na stolicę dotarł do Azua, gdzie 19 marca 1844 r. doszło do bitwy, w której powstańcy rozbili wojska okupacyjne pod wodzą generała Pedro Santany.

  Haiti, Republika Haiti (fr. Haïti, République d’Haïti; haitański Ayiti, Repiblik Ayiti) – państwo w Ameryce Środkowej, zajmujące część wyspy Haiti na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli i graniczące z Republiką Dominikany.Haiti – wyspa na Morzu Karaibskim (najwyższy szczyt Pico Duarte 3098 m n.p.m., długość linii brzegowej 3059 km), druga co do wielkości (po Kubie) wyspa Wielkich Antyli. Dawniej używano nazwy Hispaniola. Hispaniola to zlatynizowana wersja nazwy Española, czyli Mała Hiszpania, nadanej w 1492 podczas pierwszej wyprawy Kolumba. Później używano także nazw: Santo Domingo i San Domingo. W Polsce zaprzestano używania nazwy Hispaniola w XIX wieku, a przyjęto nazwę Haiti. W innych językach nadal używa się nazwy Hispaniola.

  Tymczasem na północy oddziały Haitańczyków zmusiły powstańców do odwrotu w kierunku Santiago. W rejonie miasta powstańcy dominikańscy dowodzeni przez generała José Maríe Imberte starli się 30 marca z wojskami haitańskimi. Decydujący dla losów bitwy okazał się atak kawalerii powstańczej, która rozbiła Haitańczyków zmuszając większość z nich do panicznej ucieczki. Straty Haitańczyków wyniosły ponad 700 ludzi.

  Santiago de los Caballeros – miasto w Republice Dominikańskiej założone w 1495 roku podczas pierwszej fali europejskiej kolonizacji Nowego Świata, obecnie jest drugie co do wielkości w kraju.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata, wyd. Alma-press, Warszawa 2004.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.