• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Saint-Denis - 1678

  Przeczytaj także...
  Wilhelm III Orański (ang. Wiliam III, hol. Willem III, właściwie Wilhelm Henryk Orański) (ur. 14 listopada 1650 w Hadze, zm. 8 marca 1702 w Londynie) – książę Oranii-Nassau, stadhouder Republiki Zjednoczonych Prowincji, król Anglii i Szkocji, pogrobowy syn Wilhelma II Orańskiego i Marii Stuart, córki króla Anglii i Szkocji Karola I.Wojna Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską (na zachodzie Europy zwana często wojną francusko-holenderską lub po prostu wojną holenderską, w Polsce w skrócie nazywana jest wojną Francji z koalicją) miała miejsce w latach 1672-1679.
  14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni.

  Bitwa pod Saint-Denis (zwana także bitwą pod Mons) – starcie zbrojne, które miało miejsce 14 sierpnia 1678 podczas wojny Francji z koalicją.

  Rankiem 14 sierpnia do obozu wojsk francuskich oblegających Mons przybył francuski dyplomata D’Estrades z wiadomością o zawartym pokoju w Nijmegen. Jednocześnie przyszła wiadomość, że zbliża się armia holenderska z wyraźnym zamiarem zaatakowania wojsk francuskich. Główny obóz wojsk francuskich dowodzonych przez Luxembourga (40 000 żołnierzy) znajdował się na płaskowzgórzu osłoniętym od wschodu wąwozem strumienia Saint-Denis. Oddzielony był od reszty sił rzeką Haine z mostem na wschodnim brzegu Saint-Denis. Armia holenderska dowodzona przez Wilhelma Orańskiego (40 000 żołnierzy) natarła na obsadzone przez Francuzów opactwo Saint-Denis, gdzie było centrum Francuzów, a jednocześnie uderzyła na wieś Casteau, położoną przed lewym skrzydłem francuskim. Po zdobyciu Saint-Denis Wilhelm Orański upozorował uderzenie w kierunku mostu na Haine, wiążąc ogniem francuskie centrum, gdy w tym samym czasie siły główne zdobyły wieś Casteau. Luxembourg zostawił w centrum i na prawym skrzydle pierwszą linię piechoty dla wiązania Holendrów, a z resztą sił odbił wieś. Holendrzy ponieśli klęskę. Bezczynna dotąd jazda francuska prowadziła za nimi uporczywy pościg aż do zmroku. Obie strony straciły po ok. 4000 ludzi.

  Mons (nid. Bergen) – miasto w Belgii położone przy granicy z Francją, stolica prowincji Hainaut. W 2008 zamieszkiwało je 91 152 mieszkańców, zajmuje powierzchnię 146,56 km².Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Kwestie niewyjaśnione[ | edytuj kod]

  Bitwa pod Saint-Denis jest o tyle niezwykła, że została stoczona już po zawarciu pokoju między walczącymi stronami. Traktat pokojowy między Francją, a Holandią został podpisany 10 sierpnia. W dość tajemniczych okolicznościach informacja ta nie dotarła do Wilhelma Orańskiego na czas by powstrzymać go od uderzenia na wojska Ludwika XIV stacjonujące pod Saint-Denis, na zachód od Mons. Współcześni byli skłoni przypuszczać, że Wilhelm Orański już przed bitwą wiedział o fakcje podpisania pokoju. Ostatecznie informacja o tym fakcje przybyła do obozów obu armii w nocy po bitwie.

  François Henri de Montmorency-Bouteville, duc de Piney, znany jako marszałek de Luxembourg, a w Polsce potocznie zwany marszałkiem Luksemburskim (8 stycznia 1628 – 4 stycznia 1695), wódz francuski, marszałek Francji, przyjaciel i następca Wielkiego Kondeusza.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. John A. Lynn, Wojny Ludwika XIV 1667-1714, Oświęcim 2015, s. 149
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.749 sek.