• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Roucoux

  Przeczytaj także...
  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Karol Aleksander Lotaryński (Karl Alexander von Lothringen, ur. 12 grudnia 1712 w Lunéville, zm. 4 lipca 1780 w Tervueren) – książę Lotaryngii i Baru, feldmarszałek austriacki, namiestnik Niderlandów Austriackich w latach 1744-1780, wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1761–1780, syn Leopolda Józefa Lotaryńskiego i Elżbiety Charlotty Burbon-Orleańskiej, młodszy brat cesarza Franciszka I Lotaryńskiego.
  Charleroi – miasto w zachodniej Belgii, stolica prowincji Hainaut. Leży na północno-zachodnim krańcu wyżyny Condruzien Plateau (Ardeny), nad rzeką Sambrą (lewy dopływ Mozy). Mieszkańcy miasta są nazywani Carolos.

  Bitwa pod Roucoux – starcie zbrojne, które miało miejsce 11 października 1746 r., w którym udział wzięły wojska austriackie, holenderskie, brytyjskie i hannowerskie z jednej strony, a francuskie z drugiej. Bitwa stoczona była w ramach wojny austriacko-francuskiej (1744–1748), będącej częścią wojny o sukcesję austriacką. Bitwa została rozegrana w pobliżu miejscowości Liège (niem.Lüttich) i zakończyła się zwycięstwem Francuzów.

  11 października jest 284. (w latach przestępnych 285.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 81 dni.Namur (nid. Namen) – miasto w południowej Belgii, położone u ujścia rzeki Sambry do Mozy. Stolica regionu Walonia i prowincji Namur.

  Po osłabieniu Armii Pragmatycznej biorącej udział w rewolcie roku 1745 w Szkocji i wycofaniu się znacznej części wojsk angielskich z kontynentu, w roku 1746 Francuzi pod dowództwem marszałka Maurycego Saskiego dokonali inwazji na Flandrię, zajmując Brukselę, Antwerpię, Namur i Charleroi. Siły francuskie liczące 60 000 żołnierzy zagroziły resztkom Armii Pragmatycznej państw sprzymierzonych w sile 40 000 ludzi pod wodzą Karola Lotaryńskiego.

  Wojna o sukcesję austriacką – wojna toczona w latach 1740-1748 pomiędzy Prusami, Francją, Hiszpanią i Bawarią a Austrią, Saksonią i Sardynią.Antwerpia (nider.: Antwerpen, wym. [ˈɑntˌʋɛrpə(n)]; fr.: Anvers, wym. [ɑ̃vɛʁs]) – miasto w północnej Belgii, w Regionie Flamandzkim, w dystrykcie Antwerpia, położone nad Skaldą.

  Karol Lotaryński zebrał swoją armię na zachodnim brzegu rzeki Moza. Lewe skrzydło składające się z sił holenderskich skierowało się na miejscowość Liège. Centrum tworzyły wojska brytyjskie i hanowerskie, stacjonujące w pobliżu miejscowości Roucoux i Liers. Prawe skrzydło natomiast obsadzone było przez Austriaków, chronione było przez rzekę Jaar.

  Herman Maurycy Saski (fr. Maurice de Saxe) (ur. 28 października 1696 w Goslarze, zm. 30 listopada 1750 w Chambord) – hrabia saski, wódz i strateg wojskowości, marszałek Francji, książę Kurlandii i Semigalii w latach 1726-1729.Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Plan bitwy, z lewej Francuzi, z prawej Armia Pragmatyczna

  Maurycy Saski w pierwszej odsłonie bitwy odpierał atak Holendrów na lewej flance. Francuzom jednak po ciężkiej walce udało się w okolicy Luettich wyjść na tyły Armii Pragmatycznej. Holendrzy mimo silnego oporu, zostali zmuszeni do odwrotu w kierunku tyłów sił angielskich i hannowerskich. Kawaleria brytyjska wsparta dwoma batalionami piechoty pod wodzą generała Sir Johna Ligoniera, osłaniały odwrót sprzymierzonych przez Mozę, ponosząc znaczne straty. Łącznie Armia Pragmatyczna straciła 5 000 zabitych i rannych, straty Francuzów mimo zwycięstwa były dużo wyższe i wyniosły około 10 000 ludzi.

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej. Moza (franc. Meuse, hol. Maas) – rzeka płynąca przez terytorium Francji, Belgii i Holandii. Bierze źródła z Mont Faucilles w północno-wschodniej Francji, dalej płynie przez Lotaryngię. W Namur zasila ją Sambra. Następnie Moza skręca na wschód i płynie przez Ardeny, gdzie meandruje. Koło Liège skręca na północ. Stanowi granicę belgijsko-holenderską w Limburgii. W Holandii płynie na północ, a następnie na zachód. Tworzy wspólną deltę z odnogą Renu – Waal – i uchodzi do Morza Północnego w pobliżu Rotterdamu.

  Bezpośrednio po bitwie Francuzi zdobyli Liège, jednak do dalszych operacji militarnych na skutek nadchodzącej zimy w tym roku już nie doszło.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Liège (nid. Luik, niem. Lüttich, wal. Lidje, łac. Leodium) – miasto we wschodniej Belgii, nad Mozą, w pobliżu granicy z Holandią i Niemcami. Największy ośrodek francuskiego obszaru językowego w Belgii. Stolica prowincji o tej samej nazwie.
  Hanower (niem. Hannover) (formalnie Księstwo Brunszwiku i Lüneburga) był państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W zależności od okresu Hanower był księstwem, elektoratem, samodzielnym królestwem lub pruską prowincją. Nazwa państwa pochodzi od jego stolicy, Hanoweru, który był głównym miastem tego regionu od 1636 roku. Obecnie nazwa ta dotyczy już tylko miasta. Większość historycznych ziem dawnego Hanoweru stanowi większość terytorium dzisiejszego landu niemieckiego znanego jako Dolna Saksonia.
  Flandria (niderl. Vlaanderen, fr. Flandre) – kraina historyczno-geograficzna położona na terenie Belgii, Francji i Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.