• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Rivoli

  Przeczytaj także...
  Dragoni – żołnierze formacji wojskowej zwanej dragonią, „wynalezionej” przez Henryka IV, króla Francji w końcu XVI wieku. Walczyli pieszo (rodzaj piechoty), a poruszali się wierzchem (konno). Używali zarówno broni palnej, jak i białej. Od XVIII w. regimenty dragonii coraz częściej walczyły również konno. W Rzeczypospolitej Obojga Narodów byli żołnierzami autoramentu cudzoziemskiego.Antoine-Charles-Louis de Lasalle (ur. 10 maja 1775 w Metzu, zm. 6 lipca 1809 pod Wagram) – francuski generał kawalerii lekkiej w okresie wojen napoleońskich.
  Rue de Rivoli to ulica w centrum Paryża biegnąca równolegle do Sekwany obok Luwru o długości około 3 kilometrów. Wybudowana została w latach 1802-1835 na życzenie Napoleona. Jej nazwę nadano na cześć zwycięstwa Napoleona nad Austriakami w bitwie pod Rivoli w 1797.

  Bitwa pod Rivoli – starcie zbrojne, które miało miejsce 14 stycznia 1797 roku pomiędzy armią francuską dowodzoną przez Napoleona Bonaparte a wojskami austriackimi pod dowództwem Józefa Alvinczy'ego. Zakończyła się zwycięstwem Bonapartego i była kluczowa w całej kampanii włoskiej.

  Jozsef Alvinczy von Berberek (ur. 1 lutego 1735, zm. 25 września 1810) – austriacki feldmarszałek. W 1795 i 1797 poniósł klęski w bitwach pod Arcole i Rivoli, gdzie jego przeciwnikiem był Napoleon Bonaparte, po czym został pozbawiony dowództwa na rzecz arcyksięcia Karola.Garda (wł. Lago di Garda) - jezioro w północnych Włoszech, największe i najczystsze jezioro tego kraju. Położone w połowie drogi między Wenecją a Mediolanem, w pobliżu Alp Adamello i Trydenckich. Jezioro leży w granicach 3 prowincji Włoch: Trydent, Werona i Brescia. Do 1918 roku północna część jeziora należała do Austro-Węgier.

  Przed bitwą[]

  Generał Alvinczy wyruszył z Tyrolu w celu odblokowania obleganego przez Francuzów miasta Mantua. Do dyspozycji miał 5 kolumn piechoty oraz 2 kolumny, które miały zmylić Napoleona co do ewentualnego ataku. Plan Alvinczego polegał na zaatakowaniu generała Jouberta w rejonie jeziora Garda. Atak z 13 stycznia powiódł się i Francuzi musieli, pod przygniatającą przewagą przeciwnika, wycofać się ze swoich pozycji. Na wieść o tym Bonaparte pospiesznie zebrał swoje rozproszone jednostki w celu udzielenia pomocy Joubertowi. Kiedy dotarł na wzgórza niedaleko Rivoli, zastał Jouberta opuszczającego pozycje. Napoleon wiedział, że wzgórza mogą dać mu przewagę i postanowił właśnie w tym miejscu przyjąć Austriaków.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Mantua (wł. Mantova, w lokalnym dialekcie emilijskim Mantua) – miasto i gmina we Włoszech, w regionie Lombardia, w prowincji Mantua.

  Bitwa[]

  14 stycznia Alvinczy zaatakował wzgórza Trambalore; żołnierze generała Petera Quasdanovicha mieli obejść prawe skrzydło Francuzów, natomiast generał Lusignan wraz z 4 000 piechurów miał zaatakować francuskie lewe skrzydło. Tak miało dojść do otoczenia i rozbicia wojsk Napoleona. Około godziny 11 sytuacja okazała się bardzo niekorzystna dla Bonapartego. Siły austriackie zaatakowały z dwóch stron, spychając Francuzów od wschodu. Napoleon widząc to, nakazał przegrupować część żołnierzy z centrum na wschodnią flankę, by zapobiec atakowi Quasdanovicha. Francuska artyleria otworzyła ogień, łamiąc szyk austriackich dragonów. Napoleon zaczynał zyskiwać przewagę. Dowódcy kawalerii Karol Leclerc oraz Antoni Karol de Lasalle przeprowadzili brawurowy atak, odpychając Austriaków w kierunku pozycji wyjściowych. Napoleon od razu wykorzystał ten sukces, wysyłając żołnierzy Jouberta na wzgórza w celu odepchnięcia ataku Alvinczego.

  Barthélemy-Catherine Joubert (ur. 14 kwietnia 1769 w Pont-de-Vaux, zm. 15 sierpnia 1799 pod Novi) - francuski generał Armii Italii w okresie Rewolucji.Napoléon Bonaparte (pierwotnie wł. Napoleone Buonaparte), Napoleon I (ur. 15 sierpnia 1769 w Ajaccio na Korsyce, zm. 5 maja 1821, o 17:49, w Longwood na Wyspie Świętej Heleny) – pierwszy konsul Republiki Francuskiej 1799-1804, cesarz Francuzów w latach 1804-1814 oraz 1815, prezydent (1802-1805) i król Włoch w latach 1805-1814.

  W tym czasie przybył generał Rey wraz z brygadą Claude'a Perrina. Rey wraz z dywizją generała Masseny rozbił część wojsk Lusignana biorąc do niewoli 3 000 Austriaków.

  Konsekwencje[]

  W starciu zginęło 14 000 Austriaków i około 5 000 Francuzów. Bitwa spowodowała odwrót sił austriackich, zdobycie Mantui 2 lutego 1797 oraz ostateczne zdobycie doliny Padwy przez wojska Napoleona.

  Dla uczczenia bitwy jedna z centralnych ulic Paryża nosi nazwę rue de Rivoli.

  Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – region geograficzny, historyczny i etnograficzny w północnych Włoszech i w zachodniej Austrii, graniczący z Niemcami i Szwajcarią. Rozciąga się w Alpach Wschodnich, w dolinie górnego Innu, górnej Adygi i górnej Drawy. Główny region turystyczny Austrii. Liczne uzdrowiska, ośrodki wypoczynkowe i sportów zimowych. Rozwinięte energetyka wodna i przemysł drzewny.Petar Vid Gvozdanović (niem. Peter Vitus Freiherr von Quosdanovich) (ur. 12 czerwca 1738 w Sichelbergu (Žumberaku) – zm. 13 sierpnia 1802 w Wiedniu) – generał Cesarstwa Austrii, Feldmarschallleutnant oraz komandor Orderu Marii Teresy; z pochodzenia Chorwat. Odegrał kluczową rolę w kilku bitwach armii austriackiej, stoczonych z francuską Armią Włoch pod wodzą Napoleona Bonaparte podczas wojny Francji z I koalicją)

  Bibliografia[]

 • (ang.) Boycott-Brown, Martin. The Road to Rivoli. Cassell; New Ed edition, 2002. ISBN 0-304-36209-3
 • (ang.) Chandler, David. Dictionary of the Napoleonic Wars. Macmillan, 1979. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.