• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Popricani

  Przeczytaj także...
  Jassy, Iaşi (węg. Jászvásár) – miasto w północno-wschodniej Rumunii (w historycznej Mołdawii), nad rzeką Bahlui (dorzecze Prutu); ośrodek administracyjny okręgu Jassy; 308,8 tys. mieszkańców (2009).Mołdawia, Republika Mołdawii (mołd., rum. Moldova; mołd., rum. Republica Moldova; ros. Молдавия; czasem używana jest niezalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP nazwa Mołdowa) – państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii jak i obszarów położonych na lewym brzegu Dniestru (tzw. "Naddniestrze"). Graniczy z Ukrainą i Rumunią. W jej skład wchodzi także Terytorium Autonomiczne Gagauzji, gdzie językami urzędowymi są obok mołdawskiego gagauski i rosyjski, choć sami Rosjanie stanowią niewielką część ludności tego obszaru. Rdzenną ludność Gagauzji (Gagauz Yeri) (ponad 80%) stanowią Gagauzi – tureckojęzyczni prawosławni chrześcijanie.
  Prut (ukr. Прут, rum. Prut; w starożytności łac. Pyretus) – rzeka w południowo-wschodniej Europie, lewy dopływ Dunaju, rzeka graniczna pomiędzy Rumunią a Mołdawią.

  Bitwa pod Popricani – starcie zbrojne, które miało miejsce dnia 1 maja 1653 r. trakcie wojny o tron mołdawski 1653.

  W kwietniu 1653 r. korpus kozacko-tatarski pod wodzą Tymofieja Chmielnickiego wkroczył na ziemie Mołdawii. Do dnia 28 kwietnia Kozacy przeprawili się przez Dniepr pustosząc ziemie mołdawskie. Po przekroczeniu Prutu oddziały Kozaków natknęły się na siły mołdawsko-siedmiogrodzkie pod wodza Jerzego Stefana, które zajęły pozycję w okolicy miejscowości Popricani nad rzeką Zizja (Jijia). Siły Stefana liczyły od 10 000 do 20 000 żołnierzy, a w jej skład wchodzili Mołdawianie, Siedmiogrodzianie, Węgrzy, Niemcy, Wołosi i Grecy a także cywilni mieszkańcy Jass. Wojska kozacko-tatarskie liczyły około 13 000 ludzi. Dnia 1 maja doszło do bitwy.

  Siedmiogród lub Transylwania (rum. Transilvania lub Ardeal, węg. Erdély, niem. Siebenbürgen) – kraina historyczna położona na Wyżynie Siedmiogrodzkiej w centralnej Rumunii. Główne miasta Siedmiogrodu to Braszów, Kluż-Napoka, Sybin i Târgu Mureș. Zamieszkany jest przez ludność narodowościowo mieszaną, większość stanowią Rumuni, ale zamieszkują ten teren także bardzo liczne mniejszości narodowe, przede wszystkim węgierska, saska (niemiecka), szeklerska i cygańska.Tymofiej Chmielnicki (Timofiej, Tymosz , często zdrobniale lub pogardliwie Tymoszka lub Cimoszka Chmielnicki; ukr. Тимофій Хмельницький (ur. 1632, zm. 5 (15) września 1653 w Suczawie) – dowódca kozacki, syn Bohdana, starszy brat Jerzego.

  Starcie rozpoczął atak jazdy mołdawskiej, która uderzyła na tabor kozacki na lewym brzegu rzeki Zizja. Następnie Mołdawianie ostrzelali nieprzyjaciela z 6 armat i broni ręcznej. Kozacy odpowiedzieli ogniem 11 dział, a następnie ustawiwszy się w szyku bojowym przed taborem, uderzyli na Mołdawian wycinając ich w walce na szable. Równocześnie artyleria kozacka rozproszyła pozostałe siły mołdawskie. Wówczas to wojska Jerzego Stefana rzuciły się do ucieczki, ścigane przez Kozaków. Po klęsce Mołdawian i przeprawieniu się Kozaków na drugą stronę rzeki, wojska mołdawsko-siedmiogrodzkie wycofały się do Jass. Klęska pod Popricani spowodowała upadek morale w szeregach armii, dezercje i powrót żołnierzy do domów. Armia Stefana wycofała się do Siedmiogrodu.

  Dniepr (ukr. Дніпро – Dnipro, ros. Днепр – Dniepr, białorus. Дняпро – Dniapro) – rzeka w Rosji, Białorusi i Ukrainie, w przeszłości na terytorium Wielkiego Księstwa Litewskiego a po unii lubelskiej - Rzeczypospolitej; należy do zlewiska Morza Czarnego; dł. 2285 km – jedna z kilku najdłuższych w Europie.Kozacy, dawniej też Kazacy (ros. каза́ки, kazaki, ukr. коза́ки, kozaki z tur. quazzāq — "awanturnik") – nazwa odnosząca się do grupy ludności o charakterze wieloetnicznym z dominującym substratem ruskim, zamieszkującej stepy położone na południe od księstw ruskich, określająca później także rodzaj osadnictwa wojskowego na zasiedlanych pogranicznych ziemiach Rzeczypospolitej i Rosji.

  Bibliografia[]

 • Tomasz Ciesielski: Od Batohu do Żwańca. Wojna na Ukrainie, Podolu i o Mołdawię 1652–1653, wyd. Inforteditions. Zabrze 2007. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.