• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Passchendaele

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Jan Andrzej Paweł "AP" Kaczmarek (ur. 29 kwietnia 1953 w Koninie) – polski kompozytor, autor muzyki do ponad pięćdziesięciu filmów długometrażowych i dokumentalnych, laureat Oskara za muzykę do filmu Marzyciel.
  Passiondale – ósmy album studyjny holenderskiej grupy muzycznej God Dethroned. Wydawnictwo ukazało się 24 kwietnia 2009 roku nakładem wytwórni muzycznej Metal Blade Records. W ramach promocji do pochodzących z płyty utworów "Drowning In Mud" i "Poison Fog" zostały zrealizowane teledyski.

  Bitwa pod Passchendaele (znana także jako trzecia bitwa pod Ypres) – jedna z najkrwawszych bitew I wojny światowej rozegrana pomiędzy połączonymi armiami Wielkiej Brytanii, Kanady, Związku Południowej Afryki, ANZAC i Francji, a armią Cesarstwa Niemieckiego. Celem bitwy było przejęcie kontroli nad wioską Passchendaele (dziś Passendale), w pobliżu Ypres we Flandrii Zachodniej (Belgia). Plan Aliantów zakładał uczynienie wyłomu w liniach niemieckich, dostanie się na belgijskie wybrzeże i zajęcie znajdujących się tam baz niemieckich okrętów podwodnych.

  Australian and New Zealand Army Corps (ANZAC) - pierwotnie armia złożona z Australijczyków i Nowozelandczyków. Walczyła w czasie I wojny światowej pod Gallipoli, na Bliskim Wschodzie i na froncie zachodnim.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Przebieg[]

  Bitwa toczona była w niesamowicie ciężkich warunkach terenowych. Obszar ten był z natury bagnisty, dodatkowo od sierpnia nastąpiło załamanie pogody. Ciągłe opady deszczu utworzyły na mocno wcześniej zbombardowanym terenie niemożliwe do przejścia morze błota. Szacuje się, iż w wypełnionych wodą kraterach utonęło co najmniej kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Bagno uniemożliwiało też użycie czołgów. Niemcy byli dobrze umocnieni w sieci bunkrów. W końcu, po trzech miesiącach krwawych walk, 6 listopada 1917 Passchendaele zostało zdobyte przez Kanadyjczyków.

  Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).God Dethroned - holenderska grupa muzyczna wykonująca death metal. Powstała 1991 roku w Beilen. W 1993 roku po nagraniu debiutanckiego albumu zespół został rozwiązany. W 1996 roku formacja wznowiła działalność w odnowionym składzie. Grupie przewodził gitarzysta i wokalista Henri Sattler, który pozostaje jednym członkiem oryginalnego składu. Do 2010 roku ukazało się dziewięć albumów studyjnych God Dethroned pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. W 2011 roku grupa obwieściła zakończenie działalności.

  Bitwa jest uważana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych i bezowocnych kampanii I wojny światowej. Prawie pół miliona żołnierzy alianckich i ćwierć miliona Niemców zginęło lub odniosło rany w walce o kawałek zrujnowanej, bagnistej ziemi. Bitwa przesunęła linię frontu o ok. 10 kilometrów. Nie zmieniło to w znaczący sposób sytuacji żadnej ze stron. Dodatkowo, w kwietniu następnego roku, w bitwie pod Lys Niemcy odzyskali prawie cały obszar utracony pod Passchendaele.

  Bitwa pod Lys (zwana także IV bitwą pod Ypres) – bitwa z okresu I wojny światowej, stoczona w dniach 9-29 kwietnia 1918 pomiędzy oddziałami niemieckimi a francuskimi, brytyjskimi i portugalskimi. Ofensywa niemiecka pod dowództwem gen. Ludendorffa zmierzająca do opanowania Ypres we Flandrii i w konsekwencji do przerwania frontu, pomimo uchwycenia pewnych pozycji, załamała się po dwudziestu dniach walk, przy dużych stratach z obu stron.Sabaton – szwedzka grupa wykonująca muzykę z pogranicza power i heavy metalu. Tematyka utworów jest powiązana z wojną.

  Wśród uczestników bitwy byli m.in. Henry Allingham oraz Harry Patch - w okresie późniejszym jedni z najdłużej żyjących ludzi, wyróżnieni różnymi odznaczeniami oraz Adolf Hitler.

  Passchendaele w kulturze masowej[]

 • Kanadyjski film z 2008 roku, pod tytułem Passchendaele, do którego muzykę napisał polski kompozytor, zdobywca Oskara w 2005 r., Jan A. P. Kaczmarek.
 • Do bitwy pod Passchendaele odniósł się brytyjski zespół Iron Maiden w piosence Paschendale z wydanego w 2003 r. albumu Dance of Death. Utwór opisuje okrucieństwo bitwy z perspektywy młodego żołnierza, jak również bezmyślność ludzkiego serca odnośnie wojny i zabijania (Terror of the men we kill - Human heart is hungry still).
 • Wydana w 2008 roku płyta The Art of War szwedzkiego zespołu Sabaton zawiera utwór The Price of a Mile, traktujący o bitwie pod Passchendaele.
 • Lyn MacDonald napisała powieść They called it Passchendaele: the story of the third battle of Ypres and of the men who fought in it.
 • W 2009 roku holenderski deathmetalowy zespół God Dethroned nagrał konceptalbum w całości poświęcony trzeciej bitwie pod Ypres – Passiondale (Passchendaele).
 • Zobacz też[]

 • I bitwa pod Ypres
 • II bitwa pod Ypres
 • IV bitwa pod Ypres
 • Przypisy

  1. Mimo pewnych zdobyczy terytorialnych po stronie Aliantów, główny cel bitwy, jakim było przełamanie frontu, nie został osiągnięty

  Bibliografia[]

 • Krzysztof Marcinek: Passchendaele: Kampania we Flandrii 1917, z serii: "Bitwy/Taktyka" # 25,. Zabrze: 2009. ISBN 978-83-89943-36-1.
 • Winston Groom: A Storm in Flanders: The Ypres Salient 1914–1918, Tragedy and Triumph on the Western Front. New York: Atlantic Monthly Press, 2002. ISBN 0-87113-842-5.
 • Iron Maiden – heavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu dosłownie oznacza żelazną dziewicę, średniowieczne narzędzie tortur.Dance of Death - trzynasty studyjny album heavymetalowej grupy Iron Maiden, wydany w 2003 roku. 2 września ukazał się w Japonii, ósmego zaś w reszcie świata. Koncertowym wydaniem tego albumu był koncert z Dortmundu, Niemcy (Death on the Road). Jest to płyta na której znajduje się pierwszy utwór, którego współautorem jest Nicko McBrain - "New Frontier".  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Henry William Allingham (ur. 6 czerwca 1896 w Clapton, wschodni Londyn, zm. 18 lipca 2009 w Ovingdean koło Brighton) – brytyjski weteran I wojny światowej, znany również z długowieczności.
  Najdłużej żyjącym człowiekiem, którego metryka została jednoznacznie potwierdzona, była Francuzka Jeanne Calment (1875-1997), która przeżyła 122 lata i 164 dni. Najstarszym mężczyzną był Japończyk, Jiroemon Kimura (1897-2013), który żył 116 lat i 54 dni.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.
  Związek Południowej Afryki (ZPA) – dominium brytyjskie, którego istnienie poprzedziło powstanie RPA. Powołane 31 maja 1910 roku, w wyniku połączenia brytyjskich kolonii w południowej Afryce. Związek składał się z Kraju Przylądkowego, Transwalu, Wolnego Państwa Oranje i Natalu. W 1961 roku Związek został przekształcony w republikę.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Henry John „Harry" Patch (ur. 17 czerwca 1898 we wsi Combe Down, Somerset, zm. 25 lipca 2009 w Wells, Somerset) – brytyjski weteran I wojny światowej, znany również z długowieczności.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.