• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Newbury - 1644  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Bitwa pod Marston Moor – starcie zbrojne, które miało miejsce 2 lipca 1644 podczas angielskiej wojny domowej. Była to największa bitwa całej wojny, i jedna z decydujących dla jej rezultatów. Zwycięstwo odniosły wojska Parlamentu, co spowodowało, że północna Anglia przeszła pod pełną kontrolę zwycięzców.Berkshire – hrabstwo ceremonialne w południowej Anglii, w regionie South East England, położone na zachód od Londynu, w dolinie Tamizy i rzeki Kennet, uznawane za jedno z tzw. Home Counties. Do 1998 roku Berkshire pełniło funkcję administracyjną jako hrabstwo niemetropolitalne.

  Druga bitwa pod Newbury – starcie zbrojne, które miało miejsce 27 października 1644 podczas angielskiej wojny domowej (1642–1651).

  Bitwa została stoczona w Speen, graniczącym z Newbury w Berkshire, blisko miejsca pierwszej bitwy pod Newbury, która miała miejsce we wrześniu poprzedniego roku. Połączone armie Parlamentu (19 000 żołnierzy, w tym 7 000 jazdy) zadały taktyczną porażkę Rojalistom (8 500 żołnierzy, w tym 3 500 jazdy), jednak mimo to nie zdołali przełożyć tego na korzyść strategiczną.

  Oliver Cromwell (ur. 25 kwietnia 1599 w Huntingdon, zm. 3 września 1658 w pałacu Whitehall w Londynie) – polityk angielski, główna postać angielskiej wojny domowej, lord protektor Anglii, Szkocji i Irlandii 1653–1658. Cromwell uważany jest za dziesiątego spośród 100 najwybitniejszych Brytyjczyków wszech czasów.Newbury – główne miasto na zachodzie hrabstwa Berkshire, położone w południowej Anglii. W roku 2004 liczyło 32 000 mieszkańców. Główna siedziba Vodafone – największego na świecie operatora telefonii komórkowej. Miasto znane jest z dwóch bitew, które miały tu miejsce podczas angielskiej wojny domowej: pierwsza bitwa w 1643 i druga bitwa w 1644.

  Spis treści

 • 1 Kampania
 • 2 Bitwa
 • 3 Po bitwie
 • 4 Bibliografia
 • 5 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Maurycy Wittelsbach KG (ur. 17 grudnia 1620 w Kostrzynie nad Odrą, zm. wrzesień 1652) – hrabia Palatynatu Reńskiego.
  Speen – wieś i civil parish w Anglii, w Berkshire, w dystrykcie (unitary authority) West Berkshire. W 2011 civil parish liczyła 2635 mieszkańców. Speen jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Spone.
  27 października jest 300. (w latach przestępnych 301.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 65 dni.
  21 października jest 294. (w latach przestępnych 295.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 71 dni.
  Edward Montagu (ur. w 1625 r., zm. 1672 r.) – admirał floty republikańskiej, a później królewskiej. Od Karola II otrzymał tytuł hrabiego Sandwich (ang. Earl of Sandwich). Syn sir Sidneya Montagu i Pauliny Pepys, ciotki Samuela Pepysa. Poległ w bitwie pod Solebay podczas III wojny angielsko-holenderskiej, gdy jego okręt HMS Royal James został spalony przez holenderskie brandery.
  Earl, hrabia – najstarszy i pierwotnie najwyższy brytyjski tytuł feudalny, następnie arystokratyczny. Samo słowo wywodzi się ze skandynawskiego jarl (pierwotnie znaczyło to po prostu człowiek możny, potężny, bogaty, później było tytułem wodzów drużyny zbrojnej, namiestników królewskich, zarządców prowincji. W XIII wieku w Szwecji był to tytuł najwyższego urzędnika państwa). Encyclopædia Britannica wywodzi ten tytuł również od starofrancuskiego eorl, oznaczającego szlachcica, wojownika. Wprowadzony w Anglii w XI w. po najeździe duńskim w miejsce wcześniej używanego tytułu Ealdormana.
  Angielska wojna domowa, (rewolucja angielska lub wojna domowa w Anglii – ang. The English Civil War) – seria trzech wojen domowych oraz ciąg politycznych machinacji, które miały miejsce pomiędzy parlamentarzystami i rojalistami od 1642 do 1651. Parlamentarzyści buntowali się przeciwko królowi Karolowi I i Karolowi II. W tym czasie Oliver Cromwell zniósł ustrój monarchiczny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.