• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Näfels

  Przeczytaj także...
  Näfels - miasto w Szwajcarii, w kantonie Glarus. Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 3 827 mieszkańców.. W 1388 miejscowość była areną zwycięskiej bitwy pod Näfels Szwajcarów z Habsburgami.Alpy (fr. Alpes, niem. Alpen, wł. Alpi, słoweń. Alpe, ret. Alps) – najwyższy łańcuch górski Europy, ciągnący się łukiem od wybrzeża Morza Śródziemnego po dolinę Dunaju w okolicach Wiednia. Łańcuch ma długość około 1200 km, szerokość od 150 do 250 km i zajmuje powierzchnię około 220 tys. km².
  Bitwa pod Sempach – starcie zbrojne, które miało miejsce 9 lipca 1386 r. w Szwajcarii, w kantonie Lucerna, w pobliżu wsi Sempach. Bitwa uchodzi w historii Szwajcarii jako punkt zwrotny w konflikcie pomiędzy aspirującą do rządzenia tym państwem dynastią Habsburgów, a dążącymi do niepodległości Szwajcarami. Podczas bitwy bohaterstwem wsławił się Arnold von Winkelried, który rzucił się na włócznie wroga aby utorować drogę Szwajcarom.

  Bitwa pod Näfels – starcie zbrojne, które miało miejsce 9 kwietnia 1388 w toku wojny austriacko-szwajcarskiej (1385-1388).

  Po bitwie pod Sempach, w której poległ Leopold III Habsburg, wojna austriacko-szwajcarska toczyła się dalej. Obie strony dokonywały podjazdów i niszczyły nieprzyjacielskie posiadłości. Szwajcarom udało się zająć habsburskie miasteczko Wesen położone w pobliżu jeziora Walensee. Po dołączeniu się do Związku Szwajcarskiego kantonu Glarus, Austriacy wysłali kolejną ekspedycję dowodzoną przez hrabiego Hansa von Sargansa. Jego wojska wtargnęły w dolinę przegrodzoną starym murem rzymskim i paląc po drodze wsie doszły do miejscowości Näfels.

  Kanton Glarus (szwajcarski niemiecki Glaris) – jeden z 26 kantonów Szwajcarii położony we wschodniej części kraju. Przyłączył się do Konfederacji w 1352 r. Jeden z dwóch kantonów w których wciąż władzę sprawuje wiec. Położony w Alpach, jest 17. pod względem zajmowanego obszaru i 23. pod względem ludności. Graniczy z czterema innymi kantonami: od północy i wschodu z Sankt Gallen, od południa z Gryzonią, od zachodu z Uri i Schwyz. Stolicą jest Glarus. Symbolem kantonu jest postać św. Frydolina, irlandzkiego mnicha który chrystianizował ludność germańską w dorzeczu Górnego Renu.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Tutaj też w dniu 9 kwietnia we mgle i śnieżycy doszło do decydującej bitwy. Uzbrojeni w prostą broń (halabardy i łuki) szwajcarscy chłopi i pasterze zajęli dobrze umocnione pozycje na wzgórzach, z których obrzucili głazami maszerującą wąską doliną austriacką konnicę, która w popłochu wpadła na własną piechotę. W tym momencie nastąpił atak Szwajcarów, którzy zaatakowali niepostrzeżenie od tyłu. Austriacy stracili kilkuset ludzi. Podczas odwrotu pod uciekającymi Austriakami zawalił się most, co umożliwiło Helwetom całkowite rozbicie armii Austriaków.

  Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.Walensee (fr. Lac de Walenstadt, romansz Lai Rivaun) – jezioro we wschodniej Szwajcarii, na granicy kantonów Sankt Gallen i Glarus. Wzdłuż północnego brzegu jeziora rozciąga się pasmo górskie Churfirsten. Głównymi miejscowościami położonymi nad Walensee są Walenstadt oraz Weesen.

  Rezultatem tej bitwy był traktat pokojowy z Austrią, na mocy którego zrzekła się ona swoich posiadłości pomiędzy Alpami a Renem. Datę bitwy uważa się za początek istnienia niepodległej Szwajcarii. Poległych w bitwie Szwajcarów upamiętniono kaplicą wybudowaną w 1389 roku.

  Przypisy

  1. Schlacht bei Näfels
  2. Jerzy Krasuski: Historia Niemiec. Wyd. I. Wrocław: Ossolineum, 1998, s. 91. ISBN 83-04-04422-6.
  Wojna austriacko-szwajcarska w latach 1385-1388 rozpoczęła się zajęciem przez Lucernę, jednego z członków Związku Szwajcarskiego, miast Rothenburg i Sempach należących do Habsburgów. W odwecie austriacki książę Leopold III najechał Związek Szwajcarski. Niedaleko Sempach jego spieszeni ze względu na ciężkie warunki terenowe rycerze zostali pobici przez wojowniczych górali. Wśród wielu zabitych był też sam Leopold III (zobacz: bitwa pod Sempach). W dalszych walkach z austriackimi wojskami Szwajcarzy stale odnosili sukcesy, między innymi w 1388 pod Nafels wojska austriackie zostały pobite przez oddziały z kantonu Glarus, które ułatwiły sobie zadanie spuszczając na wrogów lawinę głazów. Zrozumiawszy, że nie są w stanie pokonać górali, austriaccy Habsburgowie zawarli rozejm, a w 1394 dwudziestoletni pokój; Habsburgowie zrzekli się praw do Lucerny, Zugu i Glarus. Zwycięstwo wzmocniło Związek Szwajcarski, który tworzyło już osiem kantonów (założyciele z 1291 – Uri, Schwyz i Unterwalden oraz Lucerna, Zurych, Berno, Zug i Glarus).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.