• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Montebello

  Przeczytaj także...
  Wojna francusko-austriacka toczyła się w 1859 pomiędzy II Cesarstwem Francuskim i Królestwem Piemontu i Sardynii a Cesarstwem Austriackim. Znana jest także jako druga wojna o niepodległość Włoch.Mediolan (wł. Milano, łac. Mediolanum, lomb. Milan lub Milà) – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².
  Pad (wł. Po, łac. Padus) – rzeka w północnych Włoszech. Najdłuższa i największa rzeka tego kraju: jej maksymalny przepływ zanotowany w Pontelagoscuro koło Ferrary wyniósł 10 300 m³/s. Powierzchnia jej dorzecza stanowi ok. 1/4 powierzchni całych Włoch.

  Bitwa pod Montebello – starcie zbrojne, które miało miejsce 20 maja 1859 r. w trakcie wojny francusko-austriackiej.

  Wojska austriackie osłaniające Mediolan dowodzone przez generała F. Gyulaia w sile 100 000 ludzi zajęły w maju 1859 r. stanowiska w okolicy rzek Ticino i Pad. Naprzeciwko Austriaków wyruszyły wojska sardyńskie oraz armia francuska pod wodzą Napoleona III.

  Austriacy nie mając pojęcia, gdzie nastąpi główne uderzenie wysłali na rozpoznanie oddziały dowodzone przez generała hrabiego Ph. Stadiona (2 dywizje – 22 000 ludzi), które dnia 20 maja wyruszyły ze Stradeli. Po dotarciu do Montebello brygada austriacka generała C. Urbana zajęła miasto, po czym ruszyła dalej. W trakcie marszu Austriacy natknęli się na straż przednią francuskiej dywizji generała E. Foreya. Doszło do starcia, w wyniku którego Austriacy wycofali się do Montebello, gdzie wzmocnieni dwiema dodatkowymi brygadami przygotowali się do obrony. Atak francuski okazał się jednak bardzo skuteczny, Austriacy z dużymi stratami zostali wyparci z miasta. Po zwycięstwie Forey wycofał się z Montebello. Straty francuskie to ok. 700 ludzi, Austriacy stracili ponad 1 400 żołnierzy.

  Karol Ludwik Napoleon Bonaparte, jako cesarz Napoleon III (ur. 20 kwietnia 1808 w Paryżu, zm. 9 stycznia 1873 w Chislehurst, Kent, obecnie dystrykt Londynu Bromley, Wielka Brytania) – prezydent Francji w latach 1848-1852, cesarz Francuzów (fr. Empereur des Français) w latach 1852-1870. Syn Ludwika, krótkotrwałego króla Holandii (brata Napoleona Bonaparte) i Hortensji de Beauharnais – córki Józefiny, z jej pierwszego małżeństwa z wicehrabią Beauharnais.

  Bibliografia[]

 • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata, wyd. Alma-Press, Warszawa 2004. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.