• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Maserfield

  Przeczytaj także...
  Mercja – jedno z siedmiu państw heptarchii anglosaskiej. Od połowy VIII wieku do początków IX wieku było państwem-hegemonem heptarchii. Sąsiadowało z pięcioma państwami heptarchii: od południa z Wessex i Sussex, od wschodu od Essex i East Anglią, od północy z Nortumbrią. Od zachodu przylegało do Walii, a od północy dotykało też Strathclyde.Nortumbria, ang. Northumbria, staroang. Norþanhymbra, Norþhymbre — średniowieczne królestwo anglosaskie, położone na terenie obecnej północnej Anglii i południowo-wschodniej Szkocji. Powstało po zjednoczeniu dwóch królestw: Bernicji i Deiry, do których następnie dołączono drobniejsze państwa celtyckie. W połowie VI wieku Nortumbria została schrystianizowana. W VII wieku stanowiła główne królestwo heptarchii anglosaskiej. Od VIII wieku nękana była stałymi najazdami wikingów, którzy w końcu zdołali ją podbić. W 867 roku została podzielona: dawna Deira weszła w skład obszaru pod jurysdykcją duńską, zwanego Danelagh, natomiast reszta kraju zachowała względną autonomię najpierw jako królestwo, a później jako hrabstwo Northumberland. W X wieku włączono ją w skład Anglii.
  Beda, zwany Czcigodnym lub Wspaniałym, łac. Venerabilis, sang. Bǣda lub Bēda (ur. 672 w Wearmouth k. Sunderlandu w Anglii lub 673, zm. 25 maja 735 w Jarrow) – anglosaski mnich i benedyktyn, prezbiter, związany z klasztorami w Wearmouth oraz Jarrow w Nortumbrii (obecnie klasztor Wearmouth-Jarrow ), wszechstronny uczony.

  Bitwa pod Maserfield (walijskie: Maes Cogwy) – starcie zbrojne, które miało miejsce 5 sierpnia 642 r. pomiędzy królem Oswaldem z Nortumbrii a władcą Mercji Pendą, prawdopodobnie pod Oswestry. Starcie zakończyło się zwycięstwem Pendy i śmiercią króla Oswalda.

  Edwin (ur. ok. 584, zm. 12 października 632 lub 633) – król Nortumbrii od 616, męczennik chrześcijański i święty Kościoła katolickiego i anglikańskiego.Historia ecclesiastica gentis Anglorum (pol. "Historia kościelna narodu angielskiego", ang. "Ecclesiastical History of the English People") – dzieło Bedy Czcigodnego, napisane w języku łacińskim, którego tematem jest historia chrześcijaństwa w średniowiecznej Brytanii, a zwłaszcza konflikt między kościołem rzymskim (łacińskim), a iroszkockim, zwanym również celtycko-chrześcijańskim.

  Po śmierci wuja Oswalda - Edwina w trakcie bitwy pod Hatfield Chase w roku 633, doszło do napięć pomiędzy Nortumbrią i Mercją. Krótko potem w roku 634 król Oswald pokonał Walijczyków dowodzonych przez Cadwallona ap Cadfana w bitwie pod Heavenfield, wzmacniając swoją władzę w Brytanii. Przeciwko władzy Oswalda opowiedział się król Mercji Penda. Agresywna polityka Oswalda miała doprowadzić w szybkim czasie do konfliktu zbrojnego. Do decydującej bitwy doszło pod Maserfield (rejon Oswestry), gdzie władca Nortumbrii poniósł klęskę i poległ na placu boju. W opisie Bedy, Oswald widząc porażkę swoich wojsk miał przed śmiercią rozpocząć modlitwę o dusze zmarłych rycerzy. Po śmierci głowę i pozostałe części ciała króla nadziano na lance. Dopiero w następnym roku brat i następca królewski Oswiu, zebrał szczątki królewskie, które powróciły do Nortumbrii. W następstwie bitwy, w południowej części Nortumbrii (Deira) wybrano nowego króla Oswina, natomiast na północy królestwa władzę objął brat Oswalda - Oswiu. Klęska pod Maserfield osłabiła wyraźnie pozycję Nortumbrii w Brytanii aż do momentu bitwy pod Winwaed w roku 655.

  Święty Oswald (ur. ok. 604 w Deirze, zm. 5 sierpnia 642 pod Maserfield) - król Northumbrii (634–641), święty Kościoła katolickiego.Cadwallon ap Cadfan (ur.?, zm. 633 lub 644) – król Gwynedd od ok. 625 do śmierci w bitwie pod Heavenfield. Syn i następca Cadfana. Znany z pokonania króla Edwina w bitwie pod Hatfield Chase i spustoszenia Northumbrii.

  Literatura[ | edytuj kod]

 • Beda Czcigodny, Historia ecclesiastica gentis Anglorum, księga III, rozdziały IX–XII.
 • Llywarch Hen (attribution) (c.9th century). Canu Heledd.
 • Oswestry (IPA: /ˈɒzwəstɹɪ/) – miasto i civil parish w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Shropshire, w dystrykcie (unitary authority) Shropshire. Położone jest blisko granicy z Walią u zbiegu dróg krajowych A5, A483 i A495. Miasto jest stolicą gminy Oswestry i trzecim pod względem wielkości miastem hrabstwa, po Telford i Shrewsbury. W 2011 roku civil parish liczyła 17 105 mieszkańców. Deira (staroang. Derenrice, Dere) — jedno z mniejszych królestw anglosaskich, założonych w VI wieku przez germańskie plemię Sasów na podbitych terenach Brytanii. W późniejszym okresie Deira połączyła się z sąsiednim królestwem - Bernicją, tworząc Nortumbrię, jedno z państw tzw. heptarchii anglosaskiej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bitwa pod Winwaed – starcie zbrojne, które miało miejsce 15 listopada 655 r. pomiędzy wojskiem Królestwa Mercji pod dowództwem Pendy a siłami z Nortumbrii dowodzonymi przez króla Oswiu. Starcie zakończyło się klęską Pendy, który poległ na placu boju.
  Oswiu z Nortumbrii, Oswy, Osuio, Osui, Oswius, Oswie (ur. ok. 612; zm. 670) - władca anglosaskiego królestwa Bernicji w latach 642-654 a następnie do roku 670 Nortumbrii powstałej z połączenia Bernicji i Deiry.
  Oswin z Deiry, Osuini, Osuinus (ur. VII wiek, zm. 20 sierpnia 651) – władca anglosaskiego królestwa Deiry w latach 644-651, święty Kościoła katolickiego.
  Bitwa pod Heavenfield – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 634 w pobliżu Wału Hadriana niedaleko miejscowości Hexham. Oddziały walijskie dowodzone przez Cadwallona ap Cadfana, króla Gwynedd zmierzyły się z armią z Northumbrii pod wodzą Oswalda, ponosząc klęskę.
  Bitwa pod Hatfield Chase – starcie zbrojne, które miało miejsce 12 października 632 lub 633 w anglo-saksońskiej Anglii pomiędzy wojskami królestwa Northumbrii pod wodzą Edwina, a koalicją królestwa Gwynedd pod wodzą Cadwallona i królestwa Mercji pod wodzą Pendy. Miejscem bitwy były bagniste tereny nad południowym brzegiem rzeki Don, ok. 13 kilometrów na północny wschód od miasta Doncaster. W wyniku bitwy Edwin poległ i Northumbria, na pewien czas, utraciła dominującą pozycję w heptarchii anglosaskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.683 sek.