• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Maleszowem

  Przeczytaj także...
  Wojny husyckie – wojny religijne toczone pomiędzy husytami a Luksemburgami w Królestwie Czech w latach 1419-1436. Były one prowadzone przez czeskich husytów (głównie taborytów i Sierotki) przeciwko krucjatom organizowanym przez cesarza Zygmunta Luksemburskiego przy poparciu papiestwa.Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.
  Malešov – miasteczko i gmina w Czechach, w powiecie Kutná Hora, w kraju środkowoczeskim. Według danych z dnia 1 stycznia 2013 liczyła 981 mieszkańców.

  Bitwa pod Maleszowem – starcie zbrojne, które miało miejsce 7 czerwca 1424 roku podczas wojen husyckich.

  Jan Žižka wraz z orebitami wykonał pozorowany odwrót, ściągając armię miasta Pragi na dogodne dla orebitów pole bitwy. Žižka uformował swoje siły na wzniesieniu górującym nad drogą, którą maszerowali prażanie. W centrum swoich wojsk Žižka ustawił liczne wozy wypełnione kamieniami. Po obu stronach wozów z kamieniami ustawiono około 300 pozostałych wozów, ale nie w typowym szyku obronnym, lecz uformowane tak, by móc posuwać się naprzód. Na obu skrzydłach armii orebickiej stanęła jazda licząca łącznie 500 żołnierzy. Piechota (około 7000 żołnierzy) została ustawiona razem z wozami. Armia Pragi, przewyższająca liczebnie wojska orebitów, zaczęła szykować się do bitwy. Žižka poczekał, aż połowa praskiej armii ustawi się w szyku i ruszy naprzód. Gdy to się stało, kazał swej piechocie zepchnąć z góry na centrum idących prażan wozy z kamieniami, a działaniom tym towarzyszył ogień orebickich dział. Na zmieszaną dzięki temu armię praską ruszyła do szarży jazda orebitów, co doprowadziło do klęski prażan. Armia praska straciła 1200 ludzi, podczas gdy orebici tylko 200.

  Jan Žižka z Trocnova (ur. ok. 1360 w Trocnovie, zm. 11 października 1424 w Přibyslaviu) – przywódca i strateg taborytów w czasie wojen husyckich. Czeski bohater narodowy.

  Według innej wersji wydarzeń jazda orebitów była ustawiona po obu stronach wozów z kamieniami, i po spuszczeniu tych wozów na prażan, ruszyła do szarży na zmieszane szyki nieprzyjaciela.

  Zwycięstwo pod Maleszowem umocniło wiodącą pozycję Jana Žižki w ruchu husyckim.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lista bitew podczas wojen husyckich
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.6 sek.