• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Makau

  Przeczytaj także...
  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Bitwa pod Makau – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 1622 w trakcie portugalsko-holenderskiej wojny kolonialnej.

  W kwietniu roku 1622 eskadra holenderska w sile 16 okrętów i 1 300 ludzi pod wodzą kmdr. Cornelisa Reyersena obrała kurs na Makau, zamierzając odebrać wydzierżawione Portugalczykom przez Chiny miasto. Po dopłynięciu na miejsce, Holendrzy wysadzili desant 600 żołnierzy, ostrzeliwując miasto z dział okrętowych. Stacjonujący w mieście garnizon portugalski przy wykorzystaniu przysłanych z Filipin dział odparł atak Holendrów, którzy stracili 130 zabitych i rannych. Obawiając się interwencji cesarza Chin, eskadra holenderska opuściła wody chińskie.

  Bibliografia[]

 • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata, wyd. Almapress, Warszawa 2004.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.