• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Las Guasimas

  Przeczytaj także...
  Mauser-Werke Oberndorf Waffensysteme GmbH to niemiecki producent broni oraz całej linii karabinów powtarzalnych produkowanych przez tę fabrykę dla armii niemieckiej. Karabin Mausera był bardzo popularną konstrukcją eksportowaną do wielu krajów. Rozwiązania karabinu Mausera należą do najbardziej udanych na świecie.Konfederacja – związek; grupa utworzona przez partie, państwa lub miasta dla osiągnięcia określonych celów. Taka forma stowarzyszenia zakłada zachowanie pełnej równości.
  Proch bezdymny – rodzaj prochu, który podczas spalania wytwarza wyłącznie lub głównie produkty gazowe (np. N2, H2, H2O, CO i CO2). Został wynaleziony pod koniec XIX wieku. Używany jako ładunek miotający do broni strzeleckiej i broni artyleryjskiej. Ma znacznie większą siłę wybuchu od prochu czarnego (dymnego) i w znacznej mierze go wyparł.

  Bitwa pod Las Guasimas – starcie zbrojne, które miało miejsce 24 czerwca 1898 pomiędzy Hiszpanią a Stanami Zjednoczonymi w trakcie walk na Kubie, będącej jednym z teatrów działań wojny amerykańsko-hiszpańskiej.

  Tło bitwy[]

  Kontyngent hiszpański prowadził działania zaczepne wobec sił amerykańskich. Dzień przed bitwą doszło w efekcie do starcia w okolicach miasta Siboney, po którym wojska hiszpańskie przesunęły się w kierunku miejscowości Las Guasimas. Zadanie zaatakowania hiszpańskich pozycji przypadło byłemu generałowi sił konfederackich, Josephowi Wheelerowi. Wheeler wyznaczył do przeprowadzenia tej operacji 1 dywizję kawalerii (ochotnicy oraz siły regularne), 10 dywizję kawalerii oraz siły składające się z Afroamerykanów. Łącznie Wheeler miał do dyspozycji ponad 2 000 żołnierzy

  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.Wojna amerykańsko-hiszpańska – konflikt zbrojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Królestwem Hiszpanii trwający od 25 kwietnia do 12 sierpnia 1898, w wyniku którego Hiszpania utraciła większość swych posiadłości na Karaibach i na obszarze Pacyfiku, a Stany Zjednoczone porzuciły dotychczasową politykę izolacjonizmu.

  Bitwa[]

  Bitwa rozpoczęła się ostrzałem artyleryjskim ze strony wojsk amerykańskich, na który hiszpańska artyleria odpowiedziała ogniem. Częściowo ukryta piechota hiszpańska również otworzyła ogień. Ze względu na stosowanie przez Hiszpanów nowoczesnych karabinów Mauser z 1893, używających prochu bezdymnego, amerykańscy żołnierze mieli problem ze zlokalizowaniem stanowisk wroga. Z tego względu straty wśród obu walczących stron były niewielkie.

  Afroamerykanie (ang. African Americans, również Afro-Americans, Black Americans) – czarnoskórzy Amerykanie pochodzenia subsaharyjskiego. W głównej mierze są potomkami sprowadzanych od XVII do XIX wieku jako niewolnicza siła robocza Afrykanów, niektórzy wywodzą się z późniejszej imigracji z krajów Afryki oraz Karaibów i Ameryki Łacińskiej (gł. z Jamajki, Haiti i Dominikany).Santiago de Cuba, miasto i port w południowo-wschodniej Kubie, drugie co do wielkości w kraju, położone nad zatoką Morza Karaibskiego.

  Bitwa przyniosła więcej korzyści stronie hiszpańskiej, która bezpiecznie wycofała się w kierunku miasta Santiago de Cuba.

  Łączne straty amerykańskie wyniosły 16 zabitych oraz 54 rannych, podczas gdy Hiszpanie mieli 10 żołnierzy zabitych i 24 rannych.

  Po bitwie[]

  Amerykanie zajęli Las Guasimas spodziewając się hiszpańskiego kontrataku, który jednak nigdy nie nadszedł. W tym czasie w mieście wybuchła epidemia grypy, która spowodowała opuszczenie miasta przez Amerykanów po spaleniu ciał poległych. Wojska amerykańskie kontynuowały marsz w kierunku Santiago.

  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona poświęcona bitwie • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.