• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Krefeld

  Przeczytaj także...
  Louis François Armand du Plessis, książę de Richelieu (ur. 1696, zm. 1788) nazywany francuskim Alcybiadesem – francuski arystokrata wywodzący się z rodu, którego potęgę stworzył kardynał Richelieu.Sekretarz Wojny – nazwa jednego z czterech sekretariatów stanu powstałych w roku 1589, związanych z reformami, jakie wprowadził Henryk IV Burbon. W 1791 przemianowano nazwę urzędu na Ministra Wojny, a w 1944 powstał nowoczesny odpowiednik tego urzędu Minister Obrony.
  Neuss (lim. Nüss; do 1968 Neuß) - miasto w zachodnich Niemczech w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w powiecie Rhein-Kreis Neuss, leżące na lewym brzegu Renu, niedaleko Düsseldorfu. Neuss jest największym miastem powiatu, znane przede wszystkim ze swojej rzymskiej przeszłości, portu nad Renem i obywatelskiego festynu strzeleckiego. W 1983 roku liczba mieszkańców przekroczyła 100 tys. i Neuss stało się tzw. wielkim miastem (Großstadt). Obecnie liczy 151 388 mieszkańców (2010). W 1984 roku miasto świętowało 2 000. rocznicę powstania.

  Bitwa pod Krefeld – starcie zbrojne, które miało miejsce 23 czerwca 1758 roku podczas wojny siedmioletniej.

  Hanowerska armia dowodzona przez Ferdynanda, brata księcia Brunszwiku Karola I, zmusiła do wycofania się armię francuską generała de Clermonta za Ren.

  Bitwa pod Jeną-Auerstedt – seria dwóch bitew, stoczonych 14 października 1806, przez wojska napoleońskie pod wodzą cesarza Napoleona Bonaparte z siłami pruskimi króla Fryderyka Wilhelma III w czasie kampanii pruskiej. W jej wyniku wojska francuskie rozbiły armię pruską, a całe Królestwo Prus dostało się pod panowanie Francji.Ferdynand, książę Brunszwiku-Wolfenbüttel (niem. Ferdinand von Braunschweig-Wolfenbüttel), (ur. 12 stycznia 1721 – zm. 3 lipca 1792) – książę Brunszwik-Wolfenbüttel-Bevern, feldmarszałek pruski, kawaler Orderu Podwiązki.

  Opis bitwy[]

  Armia Ferdynanda (25 000 piechoty i 8 000 kawalerii) po przedostaniu się na lewy brzeg Renu znalazła się na pozycji zagrażającej granicom Francji. Clermont (36 000 piechoty i 11 000 kawalerii), który niedawno zastąpił de Richelieu na stanowisku dowodzącego armii francuskiej, usiłował przeszkodzić Ferdynandowi w jego natarciu. Wybrał pozycję obronną po południowej stronie murowanego kanału biegnącego prosto ze wschodu na zachód. Ten murowany kanał tworzył naturalną umocnioną pozycję, której Clermont zamierzał bronić.

  Wojna siedmioletnia (1756-1763) – wojna pomiędzy Wielką Brytanią, Prusami i Hanowerem a Francją, Austrią, Rosją, Szwecją i Saksonią. Była to pierwsza wojna o zasięgu światowym – walki toczyły się w Europie, Ameryce Północnej, Indiach i na wyspach karaibskich. W późniejszej fazie konfliktu do wojny przyłączyły się Hiszpania i Portugalia oraz starająca się początkowo zachować neutralność Holandia, której siły zostały zaatakowane w Indiach. W związku z tym wojna ta może być uznana za wojnę hegemoniczną (w wojnie wzięła udział większość ówczesnych mocarstw, stanowiła też ona ostateczną fazę w trwających niemal sto lat zmaganiach francusko-brytyjskich o dominację w Ameryce Północnej i supremację w świecie). Wojna charakteryzowała się oblężeniami i podpaleniami miast, ale również bitwami na otwartym polu, z wyjątkowo ciężkimi stratami. Ocenia się, że czasie wojny zginęło od 900 000 do 1 400 000 ludzi.Charles Louis Auguste Fouquet, książę de Belle-Isle (ur. 22 września 1684, zm. 26 stycznia 1761) – francuski marszałek i polityk. Znany jako marszałek Belle-Isle.

  Ferdynand Brunszwicki po sforsowaniu Renu maszerował na Roermond, by opanować znajdujące się tam francuskie magazyny wojskowe. Zagradzająca mu drogę armia francuska zwrócona była frontem na północ, osłonięta przez tzw. Landwehr, czyli wał graniczny utworzony przez dwa wały o wysokości 4 metrów i 3 rowy.

  Roermond to miasto w południowej Holandii, w prowincji Limburgia, nad Mozą, w pobliżu granicy z Niemcami. Około 45 tys. mieszkańców.Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.

  Pozorując atak na prawe skrzydło armii Clermonta oraz atakując od czoła grupę Oberga, książę Brunszwicki wykonał szeroki flankujący pochód od zachodu przez Aurath, przekraczając kanał poza zasięgiem wzroku Francuzów i wynurzył się z leśnego obszaru na lewej flance Clermonta. Przeciwko pozostałym siłom francuskim wysunął grupę Spörckena.

  Brunszwik-Lüneburg (niem. Herzogtum Braunschweig-Lüneburg) był państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego.Hanower (niem. Hannover) (formalnie Księstwo Brunszwiku i Lüneburga) był państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W zależności od okresu Hanower był księstwem, elektoratem, samodzielnym królestwem lub pruską prowincją. Nazwa państwa pochodzi od jego stolicy, Hanoweru, który był głównym miastem tego regionu od 1636 roku. Obecnie nazwa ta dotyczy już tylko miasta. Większość historycznych ziem dawnego Hanoweru stanowi większość terytorium dzisiejszego landu niemieckiego znanego jako Dolna Saksonia.

  Większość sił armii księcia Brunszwickiego skupiła się na lewym skrzydle francuskim. Ponieważ Clermont, który właśnie siadał do obiadu, zbyt późno posłał posiłki, jego lewe skrzydło zostało pobite. Popularny i charyzmatyczny hrabia de Gisors, jedyny syn francuskiego Ministra Wojny, księcia de Belle-Isle, został śmiertelnie ranny w czasie, gdy szarżował na czele francuskich karabinierów. Książę de St Germain, który dowodził francuskim lewym skrzydłem, był jednak w stanie utworzyć dostatecznie silną obronę aby zapobiec kompletnej klęsce. W obawie przyparcia swej armii do Renu Clermont zarządził odwrót do Neuss. Armia francuska zdołała się wycofać w stosunkowo dobrym stanie.

  Karabinierzy – we Francji w XVII w. wyborowi żołnierze lekkiej jazdy uzbrojeni w broń palną; później karabinierami zaczęto nazywać niektóre pułki jazdy we Francji, Austrii, Prusach, Rosji.

  Szczególnie wyróżnił się dowodzący sojuszniczymi siłami atakującymi nieprzyjaciela z flanki Erbprinz, syn księcia Brunszwiku który miał później umrzeć z ran otrzymanych bitwie pod Jeną-Auerstedt podczas wojen napoleońskich. Clermont podał się po tej klęsce do dymisji. Zastąpił go marszałek de Contades.

  Przypisy

  1. 25 000 piechoty i 8 000 kawalerii; Mała Encyklopedia Wojskowa.
  2. 36 000 piechoty i 11 000 kawalerii; Mała Encyklopedia Wojskowa.

  Bibliografia[]

 • Mała Encyklopedia Wojskowa, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1967, Wydanie I, Tom 2.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Bitwa pod Krefeld (pdf) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.