• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Krasnobrodem - 1939  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  8 (Górnośląska) Dywizja Piechoty – niemiecka dywizja z czasów II wojny światowej, utworzona w grudniu 1934 roku jako III. Dowództwo Artylerii, miejsce stacjonowania sztabu Opole. Na mocy rozkazu z dnia 15 października 1935 roku otrzymała oficjalną nazwę 8. Dywizja Piechoty. Stacjonowała w VIII. Okręgu Wojskowym, w 1938 roku sztab oraz część oddziałów dywizji przeniesiono do obszaru Fryvalov Město – Opava. Zmobilzowana pod koniec sierpnia 1939 roku i skoncentrowana nad granicą polsko-niemiecką w obszarze Bytom – Gliwice.Chełm (biał., ukr., ros. Холм [Chołm]) – miasto na prawach powiatu we wschodniej Polsce. Znajduje się w odległości 50 km od granicy z Białorusią i 25 km od granicy z Ukrainą w pobliżu przejścia granicznego w Dorohusku. Leży nad rzeką Uherką, lewym dopływem Bugu. Chełm jest po Lublinie drugim co do liczby ludności miastem w województwie lubelskim.

  Bitwa pod Krasnobrodem - stoczona w pobliżu Krasnobrodu niedaleko Zamościa 23 września 1939. Była to jedna z ostatnich bitew kawalerii w kampanii wrześniowej.

  Spis treści

 • 1 Przebieg bitwy
 • 2 Zajęcie miasteczka
 • 3 Potyczka z kawalerią niemiecką
 • 4 Zagłada 1 szwadronu
 • 5 Zajęcie klasztoru
 • 6 Zakończenie
 • 7 Druga bitwa pod Krasnobrodem - 24 IX 1939
 • 8 Upamiętnienie
 • 9 Ciekawostki
 • 10 Bibliografia
 • Przebieg bitwy[]

  Zadaniem Nowogródzkiej Brygady Kawalerii było: uderzyć na Krasnobród działając po osi Krynice - Suchowola, a następnie po zajęciu miasteczka maszerować w kierunku Majdanu Sopockiego. W straży przedniej szedł 27 Pułk Ułanów, natomiast 25 Pułk Ułanów Wielkopolskich stanowił czoło kolumny brygady.

  Bitwa pod Tomaszowem Lubelskim – w istocie dwie bitwy. Pierwsza miała miejsce w dniach 17-20 września 1939 roku, druga trwała od 22 do 27 września 1939 roku. Była to druga po bitwie nad Bzurą największa batalia kampanii wrześniowej. W pierwszej bitwie udział brały zjednoczone Armie "Kraków" i "Lublin" pod dowództwem gen. Tadeusza Piskora. W drugiej walczyły wojska Frontu Północnego utworzone z Armii "Modlin" generała Emila Przedrzymirskiego, dowodzone przez Stefana Dęba-Biernackiego. W pierwszej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim brało udział największe polskie zgrupowanie pancerne ok. 80 wozów bojowych, w tym 22 czołgi typu 7TP.Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie – grób-pomnik na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ideą warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość. Grób zaliczany jest do narodowych imponderabiliów, symbolizujących największe poświęcenie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  25 Pułk Ułanów Wielkopolskich (25 p.uł.) – oddział kawalerii Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
  Podklasztor – dawna wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim - obecnie wschodnia część miasta Krasnobród.
  Krasnobród – miasto w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim nad Wieprzem, na terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego; liczy 3136 mieszkańców (2010, BDL GUS). Prawa miejskie posiadał w latach 1576-1869, przywrócone 30 grudnia 1994 r.
  Bruno Edward Olbrycht ps. „Olza” (ur. 6 października 1895 w Sanoku, zm. 23 marca 1951 w Krakowie) – generał dywizji Wojska Polskiego.
  Zamość (łac. Zamoscia, ukr. Замостя, ros. Замость (Замостье), jid.זאמאשטש) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej części województwa lubelskiego. Jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych województwa, a zwłaszcza Zamojszczyzny. Za sprawą unikalnego zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta bywa nazywany "Perłą Renesansu", "Miastem Arkad" i "Padwą Północy". Pod względem liczby ludności zajmuje w województwie 3. pozycję (65 612 mieszkańców), natomiast pod względem powierzchni plasuje się na 10. miejscu. W 1992 roku zamojskie Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.
  Kaczórki – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, na północnym skraju gminy Krasnobród, pow. 248.8 ha, ok. 200 mieszkańców. Wieś znajduje się w obrębie Roztocza, nad rzeką Wieprz i strugą Jacynką (Jacenką). W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zamojskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.