• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Jastkowem  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Franciszek Kleeberg (ur. 1 lutego 1888 w Tarnopolu, zm. 5 kwietnia 1941 w Weisser Hirsch k. Drezna) – generał brygady Wojska Polskiego.Bohdan Konrad Eligard Kelles-Krauze (ur. 2 stycznia 1885 w Rakowiczach pow. lidzki, zm. 25 września 1945 w Lublinie) – polski architekt i malarz.

  Bitwa pod Jastkowem – bitwa stoczona w dniach 31 lipca3 sierpnia 1915 roku pomiędzy pododdziałami Legionów Polskich a wojskami rosyjskimi w rejonie miejscowości Jastków, 12 km na północny zachód od Lublina.

  Bitwa jastkowska należała do największych starć Legionów Polskich na terenie Królestwa Polskiego. Była to pierwsza bitwa, podczas której polskie oddziały miały dużą samodzielność i o samym przebiegu walk decydowali dowódcy pułków oraz Józef Piłsudski jako głównodowodzący. Był to pierwszy większy bój 4 pułku piechoty Legionów Polskich, uważany za swoisty chrzest bojowy tej formacji. W bitwie wzięli udział m.in.: Władysław Orkan, Bronisław Pieracki, Władysław Broniewski, Zygmunt Berling, Karol Bunsch, August Emil Fieldorf, ks. Stanisław Żytkiewicz i Felicjan Sławoj Składkowski.

  Józef Panaś (ur. 23 listopada 1887 w Odrzykoniu, zm. w kwietniu 1940) – kapelan II Brygady Legionów Polskich, podpułkownik, działacz ruchu ludowego, publicysta, pamiętnikarz, obrońca Przemyśla i Lwowa.August Emil Fieldorf, ps. Nil (ur. 20 marca 1895 w Krakowie, zm. 24 lutego 1953 w Warszawie) – bojownik o niepodległość Polski, generał brygady Wojska Polskiego, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, dowódca organizacji NIE, pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

  Spis treści

 • 1 Geneza
 • 2 Bitwa
 • 3 Po bitwie
 • 4 Straty w bitwie
 • 5 Upamiętnienie
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • Geneza[]

  W końcu czerwca 1915 roku w wyniku ogólnej ofensywy austriacko-niemieckiej nastąpił odwrót ogólny wojsk rosyjskich z ziemi sandomierskiej. Za nimi posuwała się, też I Brygada Legionów Polskich, która 4 lipca przekroczyła Wisłę i weszła na Lubelszczyznę. Jednostki legionowe walczące na terenie Lubelszczyzny podporządkowane zostały austriackiej 106 Dywizji Piechoty.

  Władysław Kazimierz Broniewski ps. „Orlik” (ur. 17 grudnia 1897 w Płocku, zm. 10 lutego 1962 w Warszawie) – polski poeta, przedstawiciel liryki rewolucyjnej, tłumacz, żołnierz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej.Ignacy Mościcki (ur. 1 grudnia 1867 w Mierzanowie, zm. 2 października 1946 w Versoix) – polski polityk i chemik. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1926–1939. Naukowiec, wynalazca, budowniczy polskiego przemysłu chemicznego.

  19 lipca 1915 roku, nowo sformowany 4 pułk piechoty Legionów Polskich ppłk Bolesława Roi pod Urzędowem spotkał się z pododdziałami I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Następnie 4 pułk wraz z I Brygadą rozpoczął marsz w kierunku Lublina. Za pododdziałami Legionów posuwała się Komenda Legionów na czele z generałem Karolem Durskim-Trzaską.

  Krasienin – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim, w gminie Niemce. W latach 1952-1954 miejscowość była siedzibą gminy Krasienin. W miejscowości krzyżują się drogi 809 i 828 Interesujące miejsca to: zabytkowy kościół pw. Narodzenia NMP wraz z zabytkową dzwonnicą i plebanią, zespół dworski im. Ireny Kosmowskiej i była karczma.Związek Legionistów Polskich – najstarsza polska piłsudczykowska organizacja kombatancka i państwowo - niepodległościowa.

  22 lipca pod Majdanem Borzechowskim 4 pułk piechoty przeszedł swój chrzest bojowy w starciu z wojskami rosyjskimi. W potyczce tej 10 legionistów zostało rannych. Spod Majdanu pułk skierowano w rejon Uniszowic.

  30 lipca dwa szwadrony kawalerii por. Grzmota-Skotnickiego i por. Głuchowskiego zajęły Lublin, na godzinę przed wkroczeniem oddziałów austriackich.

  Wbrew pierwotnym planom legionistów nie skierowano do Lublina. Dowództwo austriackie zadecydowało, że oddziały Legionów Polskich zostaną wykorzystane do przełamania umocnionych pozycji rosyjskiej 4. Armii gen. Aleksieja Ewerta, które rozciągały się na linii Dęblin-Puławy-Kurów-Świdnik. Zadecydowano, że piechota legionowa uderzy i przełamie 4 kilometrowe umocnienia rosyjskie na odcinku Barak-Józefów-Jastków.

  Ziemia sandomierska (łac. Terra Sandomiriensis) – polska jednostka terytorialna, położona między Pilicą a Wisłą oraz między Sanem a Dunajcem. Od średniowiecza wraz z ziemią krakowską tworzyły tzw. Małopolskę. Zakres obszarowy ziemi sandomierskiej zmieniał się wydzielając ziemię lubelską, ziemię łukowską, a w 1568 r. ziemię stężycką. Główna część obszaru została włączona w XIV wieku do województwa sandomierskiego.Lubelszczyzna – określenie regionu używane w zależności od kontekstu w odniesieniu do ziemi lubelskiej (średniowiecze), województwa lubelskiego z lat 1474–1795 lub do późniejszych województw lubelskich. Po 1999 r. instytucje samorządowe pod nazwą Lubelszczyzna określają obecne województwo lubelskie i stosują je zamiennie (synonim).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Związek Piłsudczyków - wielopokoleniowa, ogólnopolska organizacja niepodległościowa, zarejestrowana 28 czerwca 1989 jako kontynuacja działającego w latach 80. Duszpasterstwa Rodzin Legionistów i POW-iaków. Jako główny cel stawia sobie kultywowanie tradycji piłsudczykowskiej i niepodległościowej oraz wychowanie patriotyczne i proobronne młodzieży.
  Mieczysław Ryś-Trojanowski (ur. 21 października 1881 w Krośniewicach, zm. 4 kwietnia 1945 w Mauthausen) – generał brygady Wojska Polskiego.
  Andrzej Galica (ur. 27 listopada 1873 w Białym Dunajcu na Podhalu, zm. 6 czerwca 1945 w Warszawie) – generał brygady Wojska Polskiego, legionista, uczestnik walk o niepodległość II Rzeczypospolitej.
  Stanisław Grzmot-Skotnicki herbu Bogoria, pseud. „Grzmot” (ur. 13 stycznia 1894 we wsi Skotniki, zm. 19 września 1939 w Tułowicach) – żołnierz Pierwszej Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego, generał brygady Wojska Polskiego.
  Władysław Orkan, właśc. Franciszek Ksawery Smaciarz (ur. 27 listopada 1875 w Porębie Wielkiej, zm. 14 maja 1930 w Krakowie) – pisarz tworzący w okresie Młodej Polski, chociaż do nurtu modernistycznego ani on sam, ani współcześni go nie zaliczali.
  Krzysztof Stanisław Filipow (ur. 3 listopada 1956 w Białymstoku) – polski historyk specjalizujący się w historii powszechnej i Polski XIX-XX wieku, historii wojskowości, źródłoznawstwie i falerystyce. Profesor nadzwyczajny Uniwersytetu w Białymstoku i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku. Jeden z założycieli i były członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i były dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku. Od 2012 redaktor naczelny czasopisma naukowego Studia i Materiały do Historii Wojskowości. Kolekcjoner militariów.
  Karol Polakiewicz (ur. 4 marca 1893 w Dublanach, zm. 4 września 1962 w São Paulo) – polski prawnik i polityk PSL "Piast", Stronnictwa Chłopskiego, BBWR i OZN, kpt. wywiadu wojskowego – Oddz. II SG WP, wolnomularz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.