• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Iquique  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Okręt pancerny to ogólnie okręt posiadający pancerz. Obejmuje klasy okrętów takie, jak m.in. pancernik i krążownik.Tarapacá (hiszp. Región Tarapacá) - jeden z 15 regionów Chile, położony w północnej części kraju. Znany także jako I Región ze względu na numeracje regionów chilijskich z północy na południe. W 2007 wydzielono z niego nowy region Arica y Parinacota, którym obecnie graniczy na północy. Na południu graniczy z regionem Antofagasta. Ośrodkiem administracyjnym regionu jest miasto Iquique.
  Zatopienie "Esmeraldy" pod Iquique

  Bitwa pod Iquique (hiszp. Batalla de Iquique lub Combate Naval de Iquique) – starcie morskie między okrętami Peru i Chile podczas "wojny o Pacyfik" ("saletrzanej"), które miało miejsce 21 maja 1879.

  Podłoże[ | edytuj kod]

  W chwili wybuchu wojny 5 kwietnia 1879 Chile i Peru posiadały siły morskie o podobnej liczebności, lecz Chile posiadało dwa nowocześniejsze okręty pancerne i dlatego dowództwo chilijskie dążyło do decydującej bitwy głównych sił, która pozwoliłaby zniszczyć flotę Peru. Chilijski głównodowodzący kontradmirał Juan Williams Rebolledo podjął więc już 5 kwietnia blokadę morską peruwiańskiego portu Iquique, ważnego ośrodka handlu saletrą, w celu zmuszenia peruwiańskiej floty do przybycia pod Iquique. Peruwiańczycy jednak, zdając sobie sprawę z mniejszej wartości swoich okrętów, nie zdecydowali się na podjęcie walnej bitwy. W związku z tym, kontradmirał Williams zmienił plan i 16 maja wyruszył z głównymi siłami floty spod Iquique pod główną peruwiańską bazę morską Callao. Do blokady Iquique pozostawiono jedynie dwie słabe jednostki: korwetę "Esmeralda" pod dowództwem komandora porucznika Arturo Prata, dowodzącego eskadrą i uzbrojony szkuner (kanonierkę) "Covadonga" pod dowództwem komandora ppor. Carlosa Condell de la Haza.

  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Juan de Dios Aldea Fonseca (ur. 24 maja 1853 w Chillán - zm. 24 maja 1879 w Iquique) - marynarz chilijski, bohater bitwy pod Iquique. Urodził się w ubogiej rodzinie jako syn nauczyciela José Manuela Aldea i Úrsuli Fonseca. Spędził dzieciństwo w Santiago u dziadków ze strony ojca - Juana de Dios Aldea i Marii Antoniety Contreras. W wieku ośmiu lat poszedł do Szkoły Franciszkańskiej w Chillán gdzie ujawniło się jego zainteresowanie wojskiem. Po okresie zamieszkiwania u ciotki, 1 sierpnia 1872 roku wstąpił w szeregi Marynarki Chile dostając przydział do Batalionu Artylerii Marynarki stacjonującego w Valparaiso. W 1874 roku został skierowany do Valdivia otrzymując jednocześnie awans na kaprala. W 1876 roku został starszym kapralem a rok później sierżantem . W czerwcu 1877 roku został przydzielony do korwety Esmeralda. W lutym roku następnego został przeniesiony na ponton Thalaba. Służył też w intendenturze w Valparaiso. Po wybuchu wojny saletrzanej został skierowany na pokład Esmeraldy. W czasie bitwy pod Iquique 21 maja 1879 roku jako jedyny członek załogi wraz z Arturo Pratem przeszedł celem dokonania abordażu na pokład peruwiańskiego monitora Huascar. Prat zginął na miejscu, Juan de Dios Aldea został natomiast ranny w szyję, lewe ramię i prawa nogę. Po rozejściu się okrętów został przetransportowany do szpitala w Iquique, gdzie amputowano mu ranione kończyny. Pomimo pomocy lekarskiej zmarł 24 maja, w dniu swych 26 urodzin. Na jego cześć nazwano wyspę w chilijskiej części Patagonii.

  21 maja główne siły chilijskie przybyły pod Callao, nie zastały tam jednak przeciwnika, gdyż w tym samym czasie główne siły peruwiańskiej floty wyruszyły 16 maja w osłonie konwoju przewożącego żołnierzy do portu Arica w spornej prowincji Tarapacá. Obie eskadry minęły się na morzu bez kontaktu ze sobą. W Arica dowódca peruwiańskiej eskadry, komandor Miguel Grau dowiedział się, że chilijskie okręty wypłynęły w stronę Callao i pod Iquique zostały jedynie dwie słabe jednostki. Grau postanowił więc udać się pod Iquique i zniszczyć blokujące port okręty, a następnie podjąć działania rajderskie na wodach Chile, niszcząc chilijską komunikację, a zwłaszcza konwój z żołnierzami, o którym wiadomo było, że wypłynął z Valparaíso do Antofagasta.

  Mina morska to środek walki morskiej, przeznaczony do rażenia podwodnej części kadłuba okrętu lub statku. Składa się z ładunku materiału wybuchowego umieszczonego w kulistym lub cylindrycznym kadłubie wodoszczelnym, wyposażonego w urządzenia zapalające i zabezpieczające.Wojna o Pacyfik (nazywana też "wojną o saletrę" lub "saletrzaną") – konflikt zbrojny w latach 1879-1884, pomiędzy Chile i połączonymi siłami Boliwii i Peru. Wojna zakończyła się zwycięstwem Chile, które zdobyło terytorium bogate w surowce mineralne i odcięło Boliwii dostęp do Pacyfiku. Peru straciło swoją prowincję Tarapacá, a Boliwia dostęp do morza (prowincja Litoral).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Covadonga, ex Virjen de Covadonga - hiszpański, następnie chilijski okręt z połowy XIX wieku - uzbrojony szkuner (określany też jako kanonierka). Zdobyty przez Chile na Hiszpanach w 1865, odznaczył się w wojnie o Pacyfik z Peru, podczas której został zatopiony.
  Okręt flagowy – okręt, na którym znajduje się dowódca zespołu okrętów lub całej floty. Obecność dowódcy symbolizuje flaga lub proporzec na maszcie. Okrętów flagowych może być tyle, ile jest samodzielnie działających zespołów okrętów w czasie wojny. W czasie pokoju jest jeden symboliczny okręt wyznaczony do pełnienia funkcji okrętu flagowego dla całej floty.
  Arturo Prat Chacón (ur. 4 kwietnia 1848 - zm. 21 maja 1879), oficer chilijskiej marynarki wojennej, jeden z bohaterów narodowych Chile.
  Covadonga, ex Virjen de Covadonga - hiszpański, następnie chilijski okręt z połowy XIX wieku - uzbrojony szkuner (określany też jako kanonierka). Zdobyty przez Chile na Hiszpanach w 1865, odznaczył się w wojnie o Pacyfik z Peru, podczas której został zatopiony.
  Kanonierka - historyczna klasa okrętów artyleryjskich średniej lub małej wielkości. Kanonierki przeznaczone były przede wszystkim do ostrzeliwania celów lądowych, przybrzeżnej służby patrolowej i dozorowej, obrony wybrzeża, stawiania min i innych zadań pomocniczych.
  Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.
  Esmeralda - chilijska korweta, drugi okręt o tej nazwie; wsławiona w bitwie pod Iquique pod dowództwem Arturo Prata, w której zatonęła.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.147 sek.