• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Ingavi

  Przeczytaj także...
  La Paz - miasto w Boliwii, siedziba rządu (stolica konstytucyjna to Sucre). Około 1,1 mln mieszkańców, razem z przedmieściem El Alto tworzy ponad dwumilionową aglomerację miejską. Położona w Andach Środkowych na wysokości od 3600–4100 m n.p.m., nad brzegami rzeki La Paz, u podnóża masywu wulkanicznego Illimani. Jest to najwyżej położona stolica na świecie. Działa tu jedynie polski konsulat honorowy, najbliższa ambasada mieści się w Limie w Peru. Największe miasto kraju.Chuquisaca – departament w południowej Boliwii. Część wschodnia leży na obszarze Andów, reszta natomiast jest częścią Gran Chaco. Klimat jest tropikalny i gorący, w górach chłodny.
  José Ballivián (ur. 5 maja 1805, zm. 6 października 1852) – był boliwijskim generałem walczącym w trakcie wojnie konfederacji peruwiańsko-boliwijskiej z Chile a także prezydentem Boliwii urzędującym w latach 1841-1847.

  Bitwa pod Ingavi – starcie zbrojne, które miało miejsce 18 listopada 1841 roku pomiędzy armią Peru oraz Boliwii. Bitwa była toczona w ramach wojny peruwiańsko-boliwijskiej. Dowódcami obu armii byli ówcześni prezydenci obu krajów Agustín Gamarra po stronie Peru oraz José Ballivián, prezydent Boliwii.

  18 listopada jest 322. (w latach przestępnych 323.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 43 dni. Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.

  Tło bitwy[ | edytuj kod]

  Po upadku konfederacji Peruwiańsko Boliwijskiej w 1839 roku, prezydent Peru Agustín Gamarra podjął kontrowersyjną decyzję o inwazji na Boliwię wykorzystując fakt kryzysu politycznego w Boliwii. Gamarra początkowy zwolennik konfederacji z Boliwią, po jej rozpadzie objął dominującą rolę polityczną w Peru oraz dążył do wojny z Boliwią która wybuchła w 1841 roku.

  Boliwia, Wielonarodowe Państwo Boliwia (hiszp. Bolivia, Estado Plurinacional de Bolivia) – państwo na kontynencie południowoamerykańskim. Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie. Państwo nie posiada dostępu do morza.Agustín Gamarra Messia (ur. 27 sierpnia 1785, Cuzco, Peru, zm. 18 listopada 1841, Ingavi, Boliwia) – peruwiański polityk, żołnierz. Prezydent Peru od 1 września 1829 do 30 grudnia 1833 oraz od 25 sierpnia 1838 do śmierci.

  Wówczas władze w Boliwii natychmiastowo przejął José Ballivián który mianował się prezydentem kraju. W czasie jego urzędowanie Boliwia posiadała trzy ekipy rządzące każda urzędująca w innym mieście. Władza legislatywna rządziła w Chuquisaca następny rząd miał swoją siedzibę w Cochabamba natomiast rząd Boliwii wraz z prezydentem Balliviánem urzędował w stolicy Boliwii, La Paz.

  Cochabamba (ajmara Kuchawampa) – miasto w środkowej Boliwii, położone w górskiej dolinie rzeki Rocha w Kordylierze Wschodniej (Andy) na wysokości około 2600 m n.p.m. Współrzędne geograficzne: 17°23′S 66°10′W/-17,383333 -66,166667. Ludność: 778,6 tys. mieszkańców (2001). Czwarte pod względem liczby ludności miasto kraju. Ośrodek administracyjny departamentu Cochabamba. Nazwa miasta pochodzi z języka keczua, gdzie qucha oznacza "jezioro, woda", a pampa - "otwarta przestrzeń".

  Bitwa[ | edytuj kod]

  Wraz z inwazją peruwiańską na Boliwię, Ballivián skoncentrował swoje wojska w celu pokonania sił inwazyjnych. Do głównej bitwy doszło pod miejscowością Ingavi. Wówczas trzy armie rządowe pod dowództwem Balliviána pokonały w walnej bitwie siły prezydenta Gamarry który sam zginął w walce. Porażka pod Ingavi oznaczała koniec szans Peru na wygranie wojny.

  Konsekwencje[ | edytuj kod]

  Śmierć Gamarry doprowadziła do ostatecznego wycofania się armii peruwiańskiej z terytorium Boliwii. Porażka w wojnie oraz śmierć urzędującego prezydenta spowodowała chaos polityczny w Peru. Ówczesny wiceprezydent Manuel Menéndez objął autorytarne rządy mianując się prezydentem Peru. Wkrótce jednak ustąpił z tej funkcji na rzecz Juana Crisóstomo Torrico który ustabilizował sytuację polityczną w kraju.

  Porażka armii Peru pod Ingavi oznaczała także zakończenie peruwiańskich planów o aneksji Boliwii a także ustabilizowanie relacji dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Robert L. Scheina, Latin's America's Wars, the age of the Caudillo, 1791–1899, Brassey's Inc., Dulles, Virginie, 2003, (​ISBN 1-57488-450-6​)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona poświęcona bitwie
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.779 sek.