• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Héricourt

  Przeczytaj także...
  Lotaryngia (fr. Lorraine, niem. Lothringen, lotar. Louréne) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-wschodniej Francji. Graniczy z Belgią, Luksemburgiem i Niemcami oraz z regionami: Alzacja, Franche-Comté i Szampania-Ardeny.Karol Zuchwały (Karol Śmiały), fr. Charles le Téméraire (ur. 10 listopada 1433 w Dijon, zginął 5 stycznia 1477 w bitwie pod Nancy) – książę Burgundii 1467-1477 z bocznej linii francuskich Walezjuszy. Syn księcia Burgundii Filipa III Dobrego (zm. 1467) i Izabeli (zm. 1471) córki króla Portugalii Jana I Dobrego.
  Bazylea (niem. Basel, fr. Bâle, wł. /retorom. Basilea, łac. Basilia) – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.

  Bitwa pod Héricourt – starcie zbrojne, które miało miejsce 13 listopada 1474 r. Była to pierwsza bitwa w trakcie wojny szwajcarsko-burgundzkiej (1474–1477). Bitwa rozegrała się w pobliżu miejscowości Héricourt w dzisiejszym francuskim departamencie Górna Saona.

  Szwabia (niem. Schwaben lub Schwabenland) – to historyczna i etniczna kraina Niemiec. Elementem wyróżniającym i spajającym Szwabię jest dialekt szwabski, określany też jako odrębny język.Fryderyk III (ur. 21 września 1415 w Innsbrucku, zm. 19 sierpnia 1493 w Linz) – król Niemiec od 1440, Święty Cesarz Rzymski od 1452, arcyksiążę austriacki od 1457 (jako Fryderyk V), z dynastii Habsburgów. Syn księcia Styrii Ernesta Żelaznego i Cymbarki, córki Siemowita IV, księcia mazowieckiego.

  Kulisy wojny[]

  Ekspansywna polityka księcia Burgundii Karola Zuchwałego doprowadziła do stanu wojny z cesarzem Fryderykiem III. Cesarz obawiał się przede wszystkim utraty miast w Alzacji. Przeciwnikami Burgundczyków był król francuski Ludwik XI oraz szwajcarskie miasto Berno. To właśnie Szwajcarzy jako pierwsi znaleźli się w stanie wojny z Karolem. Jako że książę Burgundii nie zamierzał rezygnować z zajętych terenów, Fryderykowi III udało się pozyskać Szwajcarów jako sojuszników w wojnie z Burgundami.

  Colmar – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja, w departamencie Górny Ren (departament 68), którego jest stolicą. Tradycyjny ośrodek przemysłu włókienniczego. Colmar jest również dużym ośrodkiem produkcji wina, znajduje się tu centrum kontroli apelacji gatunków produkowanych w Alzacji. Miasto znajduje się obniżeniu między masywem Wogezów a Renem.Berno (niem. Bern, fr. Berne, wł. Berna, rm. Berna) – siedziba rządu Szwajcarii (niem. Bundesstadt) i stolica kantonu Berno.

  Dnia 12 października Szwajcarzy zawarli sojusz z Zygmuntem Habsburgiem i wypowiedzieli Burgundii wojnę. Strony zawarły przymierze, do którego należały m.in. miasta znad górnego Renu: Bazylea, Colmar, Strasburg i Schlettstadt, zagrożone szczególnie ekspansywną polityką Burgundów.

  Księstwo Burgundii (1032-1477) było następcą Drugiego Królestwa Burgundii i zajmowało tereny w centralnej Francji. Było jednym z większych księstw europejskich istniejących od średniowiecza do ery nowożytnej. Granice księstwa prawie dokładnie pokrywały granice dzisiejszego regionu administracyjnego Francji - Burgundii. Dodatkowo książętom Burgundii przez blisko 100 lat podlegały odziedziczone przez nich kraje niderlandzkie.Górna Saona (fr. Haute-Saône) – francuski departament położony w regionie Franche-Comté. Departament oznaczony jest liczbą 70.

  Dnia 25 października Berno wypowiedziało wojnę Karolowi. Jeszcze tego samego dnia Rada miasta zawarła z Ludwikiem XI układ wojskowy. Król udzielił Szwajcarom wszelkich prerogatyw w prowadzeniu działań. Następnym krokiem Berneńczyków było wysłanie 3 tys. ludzi do Alzacji. Dnia 13 listopada wojnę Burgundii wypowiedział Zygmunt Habsburg.

  Alzacja (fr. Alsace, niem. Elsass, al. Elsàss) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północno-wschodniej części kraju nad Renem. Składa się z dwóch departamentów: Dolny Ren na północy oraz Górny Ren na południu. Historyczna Alzacja obejmowała jeszcze niewielki obszar wokół miasta Belfort, który obecnie tworzy departament Territoire-de-Belfort.Sundgau – kraina historyczna we wschodniej Francji, w południowej Alzacji, na terenie współczesnego departamentu Górny Ren, położona na południe od Miluzy, w pobliżu granicy szwajcarskiej. Głównym miastem krainy jest Altkirch.

  Bitwa[]

  Po wypowiedzeniu wojny siły 18 tys. Szwajcarów i sprzymierzonych wojsk z Alzacji i Szwabii wyruszyło na spotkanie sił Karola Zuchwałego. Dwie armie wdarły się do Alzacji wybierając drogi przez Pruntrut i Bazyleę. Dnia 8 listopada wojska sprzymierzonych obległy Héricourt, z którego kontrolowały drogę do Sundgau. Burgundowie wysłali naprzeciwko sprzymierzonym siły 12 tys. ludzi pod wodzą hrabiego Henriego de Neuenburg-Blamonta.

  Yverdon-les-Bains - miasto w Szwajcarii, nad jeziorem Neuchâtel, w kantonie Vaud. Miejscowość ta liczy ok. 23,5 tys. mieszkańców a zajmuje obszar o powierzchni 11,26 km². W mieście rozwinął się przemysł maszynowy. Yverdon jest miejscowością znaną z uzdrowiska, które posiada wody mineralne.Ludwik XI (ur. 3 lipca 1423, zm. 30 sierpnia 1483) – król Francji od 1461, syn Karola VII z dynastii Walezjuszów i Marii Andegaweńskiej.

  Gdy dnia 13 listopada Burgundowie podeszli do miasta, siły szwajcarskie pod wodzą Nikolausa II von Scharnachthala przerwały oblężenie i uderzyły w kierunku północnym od Héricourt. Z pomocą kawalerii habsburskiej, ponosząc duże straty, pobili kawalerię Burgundów w dwóch następujących po sobie bitwach. Po porażce Karola garnizon w Héricourt poddał się Habsburgom.

  Lozanna (fr., niem. Lausanne; wł., retorom. Losanna) - miasto we francuskojęzycznej części Szwajcarii, położone nad brzegiem Jeziora Genewskiego (fr.: Lac Léman), około 60 km na północny wschód od Genewy. Stolica kantonu Vaud. Ludność: 129 tys. (2007). Leży w samym środku regionu słynącego z produkcji wina.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.

  Następstwa bitwy[]

  Bitwa pod Héricourt - jedna z najmniej znanych bitew wojny burgundzkiej - mimo porażki Burgundów spowodowała zajęcie Lotaryngii przez Karola. Pomimo porażki Burgundowie zajęli szereg miast m.in. Grandson, Orbe i Jougne, a także L’Isle, Blamont, Grammont, Yverdon, Lozannę oraz około 43 zamków. Miasta te wspierane były przez Berneńczyków, co spowodowało w roku 1476 kolejną kampanię szwajcarską Karola Zuchwałego.

  Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.Zygmunt Habsburg: Zygmunt Habsburg, zwany również Zygmunt von Österreich lub Zygmunt der Münzreiche (ur. 26 października 1427 w Innsbrucku, zm. 4 marca 1496 w tym samym mieście), arcyksiążę Austrii, regent Tyrolu i Austrii Przedniej, kolejny władca Tyrolu z dynastii Habsburgów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.