• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Gemauerthof

  Przeczytaj także...
  Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.III wojna północna (wielka wojna północna) toczyła się w latach 1700-1721 pomiędzy Królestwem Danii i Norwegii, Rosją, Saksonią, Prusami i Hanowerem (od 1715) z jednej strony a Szwecją z drugiej. Rzeczpospolita Obojga Narodów formalnie pozostawała neutralna aż do 1704 roku, ale faktycznie znaczna część walk toczyła się na jej terytorium i jej kosztem już od 1700 roku. Zakończyła się podpisaniem pokoju w Nystad, w wyniku którego wzrosło znaczenie Rosji, a Szwecja utraciła status europejskiego mocarstwa.
  Kurlandia (łot. Kurzeme – ziemia Kurów, niem. Kurland) – kraina historyczna w zachodniej części Łotwy na półwyspie nad Bałtykiem. Nazwa pochodzi od łotewskiego plemienia Kuronów (Kurów, Kursi). W szerszym kontekście nazwa używana na określenie Księstwa Kurlandii i Semigalii.

  Bitwa pod Gemauerthof – starcie zbrojne, które miało miejsce 16 lipca 1705 roku podczas Wielkiej Wojny Północnej.

  Borys Piotrowicz Szeremietiew (ros. Борис Петрович Шереметев lub Шереметьев; ur. 1652 - zm. 1719) – rosyjski hrabia, przedstawiciel dyplomatyczny, dowódca wojskowy, i marszałek podczas III wojny północnej. W roku 1702 sprzedał Aleksandrowi Mienszykowowi swoją posługaczkę Martę Skowrońską - późniejszą żonę cara Piotra I, a w końcu cesarzową Rosji Katarzynę I.

  Bitwa została stoczona w okolicach wsi Gemauerthof (80 km na południowy zachód od Rygi, na terenie dzisiejszej Łotwy). Armia szwedzka (około 5 500 żołnierzy) dowodzona przez Adama Lewenhaupta pobiła armię rosyjską (około 10 000 żołnierzy) dowodzoną przez Borysa Szeremietewa. Szwedzi stracili 800 zabitych i 1 000 rannych, natomiast Rosjanie stracili 2 000 – 6 000 zabitych. Pomimo efektownego zwycięstwa Szwedów mający ogromną przewagę liczebną Rosjanie opanowali w sierpniu Kurlandię.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Bitwa pod Gemäuerthof
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.792 sek.