• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Fryburgiem - 1644

  Przeczytaj także...
  Bitwa pod Freibergiem – starcie zbrojne, które miało miejsce 29 października 1762 roku w czasie wojny siedmioletniej. 30-tysięczna armia pruska pokonała 40-tysięczną armię austriacko-sasko-cesarską. Była to ostatnia wielka bitwa tej wojny pomiędzy Prusami a Austrią.Franz Freiherr von Mercy lub Merci (ur. pod koniec XVI wieku w Longwy, zm. 3 sierpnia 1645 w Allerheim) – władca Mandre i Collenburga, niemiecki wódz w wojnie trzydziestoletniej.
  Ludwik Burbon, zwany Kondeuszem Wielkim (ur. 8 września 1621 w Paryżu, zm. 11 grudnia 1686 w Fontainebleau) – książę de Condé, marszałek Francji, jeden z największych dowódców wojskowych w historii.

  Bitwa pod Fryburgiem (zwana też Trzydniową bitwą) – starcie zbrojne, które miało miejsce 3 sierpnia, 5 sierpnia i 9 sierpnia 1644 podczas wojny trzydziestoletniej.

  Okopana armia bawarska dowodzona przez von Mercy'ego wycofała się po trzech oddzielnych bitwach z atakującą ją armią francuską dowodzoną przez Kondeusza Wielkiego i marszałka Turenne'a. Po zwycięstwie Francuzi zdobyli miasto Fryburg. Bitwa pod Fryburgiem znana jest jako najkrwawsza bitwa wojny trzydziestoletniej.

  Fryburg Bryzgowijski (niem. Freiburg im Breisgau, alem. Friburg) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Fryburg, regionu Südlicher Oberrhein oraz powiatu Breisgau-Hochschwarzwald.Wojna trzydziestoletnia – konflikt trwający od 23 maja 1618 do 24 października 1648 pomiędzy protestanckimi państwami Rzeszy niemieckiej wspieranymi przez inne państwa europejskie (takie jak Szwecja, Dania, Republika Zjednoczonych Prowincji, Francja) a katolicką dynastią Habsburgów. Mimo że wojna spowodowana była przyczynami natury religijnej, jednym z powodów jej długotrwałości stało się również dążenie mocarstw europejskich (nie tylko protestanckich) do osłabienia potęgi Habsburgów.

  Bitwa ta często jest mylona z bitwą pod Freibergiem z 1762.

  Przebieg bitwy[ | edytuj kod]

  Armia bawarska von Mercy'ego (15 000 żołnierzy i 28 dział) zajmowała umocnioną pozycję kilka kilometrów przed Fryburgiem. Francuzi (16 000 żołnierzy i 40 dział) podzielili się na dwie grupy – Turenne rankiem 3 sierpnia ruszył lasami i wąwozami by obejść lewe skrzydło armii bawarskiej, Kondeusz natomiast zajął pozycje od czoła Bawarczyków. Bitwa rozpoczęła się o godzinie 17, gdy Kondeusz podjął decyzję o natarciu na wzgórze Schomberg. Po ciężkich walkach Francuzi do wieczora zdołali opanować większość umocnień bawarskich. W tym czasie Turenne około godziny 17 wpadł na zasieki, uwikłał się w walkę i nie mógł przeprowadzić skoordynowanego z akcją Kondeusza ataku na tyły nieprzyjaciela. Kłopoty Turenne'a pozwoliły wojskom von Mercy'ego skierować przeciw niemu swoje odwody, dzięki czemu Francuzom nie udało się złamać oporu armii bawarskiej.

  Zasieki – potocznie doraźna przeszkoda na przedpolu wykonywana w celu utrudnienia podejścia do linii obronnej, zwykle przeciwpiechotna.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Nocą armia bawarska porzuciła zajmowaną dotychczas pozycję i zajęła uprzednio przygotowaną pozycję na Josephbergu. Nowe pozycje bawarskie Francuzi zaatakowali swym prawym skrzydłem rankiem 5 sierpnia, zostali jednak odparci. Podczas wymiany ognia artyleryjskiego większość dział francuskich została uszkodzona celnym ogniem bawarskich kanonierów. Po południu Francuzi znów ruszyli do ataku i ponownie zostali odparci – tym razem przez spieszoną jazdę bawarską.

  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.Henri de la Tour d’Auvergne, wicehrabia Turenne, w literaturze polskiej zwany Tureniuszem (ur. 11 września 1611 w Sedanie, zm. 27 lipca 1675 w Sasbach w Badanii-Wirtembergii) – francuski wojskowy z czasów Ludwika XIV, marszałek Francji.

  Trzy dni armia francuska stała naprzeciw pozycji bawarskich, po czym wycofała się. Straciła w bitwie około 6000 żołnierzy.

  Literatura[ | edytuj kod]

 • Mała Encyklopedia Wojskowa, 1967, Wydanie I
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.