• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Frankenhausen

  Przeczytaj także...
  Bitwa - zbrojne starcie sił zbrojnych stron prowadzących wojnę, mające zwykle duży lub decydujący wpływ na przebieg lub wynik operacji, kampanii a nawet wojny. We współczesnej terminologii wojskowej bitwa to kilka jednoczesnych lub kolejnych operacji prowadzonych siłami kilku współdziałających ze sobą frontów lub grup armii przy udziale lotnictwa i ewentualnie marynarki wojennej. Potocznie bitwą określa się każde większe starcie zbrojne.Wojna chłopska (niem. Bauernkrieg) mająca miejsce w latach 1524-1526, była największym w dziejach Niemiec wystąpieniem chłopskim, przeciw panom feudalnym i zakończyła się całkowitą klęską powstańców.
  Thomas Münzer (także Müntzer, ur. ok. 1489 w Stolberg, zm. 27 maja 1525 w Mühlhausen/Thüringen) – anabaptysta, teolog ewangelicki, jeden z pierwszych przywódców reformacji protestanckiej. Przeciwstawiał się Lutrowi w wielu pismach. Stanął na czele powstania chłopskiego w Niemczech.

  Bitwa pod Frankenhausen (niem. Schlacht bei Frankenhausen) – decydująca bitwa w czasie wojny chłopskiej w Niemczech, która odbyła się 15 maja 1525 w pobliżu Frankenhausen w Turyngii.

  Powstańcy – słabo uzbrojeni turyngeńscy chłopi – pod przywództwem radykalnego teologa, czołowego działacza anabaptyzmu, Thomasa Müntzera, zostali pokonani przez wojska księcia Saksonii Jerzego Brodatego i landgrafa Hesji Filipa Wielkodusznego. W czasie bitwy zginęło około 6 tysięcy powstańców, a z około 600 wziętych do niewoli 300 ukarano śmiercią już 16 maja przed ratuszem we Frankenhausen. Sam Müntzer, za którego głowę wyznaczono nagrodę, został ujęty, następnie torturowany w celu wydobycia obciążających zeznań i ścięty 27 maja 1525 w Mühlhausen.

  Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.Teolog – specjalizacja akademicka, której tematem jest systematyczne, wykorzystujące metody filozoficzne, historyczne i in., studium objawionych prawd religijnych dotyczących Boga oraz Jego relacji do świata, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum - wiara szukająca zrozumienia. Najczęściej związana z chrześcijaństwem. Poprzez zapożyczenie, czasem teologami nazywa się nauczycieli innych religii, jak judaizm czy islam.

  Upamiętnienie bitwy[ | edytuj kod]

  Literacki obraz bitwy znajduje się w powieści Q. Taniec śmierci autorstwa Luthera Blissetta.

  W Bad Frankenhausen/Kyffhäuser w 1989 otwarto muzeum Panorama Museum, poświęcone Thomasowi Müntzerowi i wojnie chłopskiej w Niemczech mieszczące panoramę bitwy, namalowaną przez Wernera Tübkego.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Natale Benazzi: 1001 faktów z historii Kościoła. Kraków: Wydawnictwo Salwator, 2010, s. 178.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Panorama Museum (niem.)
 • 500 lat reformacji. Wojna chłopska w Niemczech. Dlaczego Marcin Luter potępił buntujących się chłopów?
 • Panorama (z jęz. greckiego πᾶν (pan) – "całość" + ὅραμα (horama) – "widok") – obraz obejmujący całą widzialną przestrzeń wokół obserwatora. Rodzaj malarstwa olejnego mający za zadanie wytworzenie u widza wrażenia całkowitej iluzji uczestnictwa w oglądanej scenie malarskiej, rozwijający się w sztuce głównie w XIX wieku.Filip Wielkoduszny, niem. Philipp der Großmütige (ur. 13 listopada 1504 r. w Marburgu, zm. 31 marca 1567 r. w Kassel) – landgraf Hesji od 1509 r., jeden z głównych politycznych liderów reformacji w Niemczech w XVI w.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hesja (niem. Landgrafschaft Hessen) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, istniejącym w latach 1264-1567.
  Królestwo Niemieckie (łac. Regnum Teutonicum, niem. Königreich Deutschland) − średniowieczne i nowożytne państwo na terenie dzisiejszych Niemiec, Austrii, Holandii, Belgii, Luksemburga, Słowenii oraz częściowo Szwajcarii i Francji. Instytucjonalnie tożsame z Królestwem Wschodniofrankijskim – nazwę Królestwo Niemieckie stosuje się dla epoki po wymarciu dynastii Karolingów. Od 962 roku część składowa i rdzeń terytorialny Świętego Cesarstwa Rzymskiego.
  Ścięcie (lub dekapitacja) – metoda zadawania śmierci poprzez oddzielenie głowy od reszty ciała. Zazwyczaj jest to sposób wykonania wyroku śmierci lub morderstwa, choć znany jest przypadek z Wielkiej Brytanii (2003), gdy mężczyzna popełnił samobójstwo na własnoręcznie wykonanej domowej gilotynie.
  Chłopi, włościanie – warstwa społeczna zamieszkująca tereny wiejskie, dominująca w społeczeństwach przedprzemysłowych, zajmująca się produkcją rolną. Chłopów charakteryzuje odrębność warunków życia, obyczajów i tradycji, wynikająca z powiązania miejsca pracy z gospodarstwem domowym oraz uzależnienie procesu produkcji od warunków naturalnych. W przedindustrialnym społeczeństwie chłopi dzielili się na gospodarzy, zagrodników i komorników.
  Tortura – celowe zadawanie komuś cierpień fizycznych, psychicznych bądź moralnych, przede wszystkim poprzez zadawanie silnego bólu.
  Luther Loide Blissett (ur. 1 lutego 1958 r. w Falmouth na Jamajce) – angielski piłkarz i trener, w latach 80. reprezentant Anglii.
  Panorama Museum – muzeum w Bad Frankenhausen/Kyffhäuser (Turyngia) w Niemczech, otwarte 14 września 1989 roku w ówczesnym NRD.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.