• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Dobrą - 1863

  Przeczytaj także...
  Zgierz – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, nad Bzurą, graniczące od południa z Łodzią, wchodzące w skład aglomeracji łódzkiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do ówczesnego województwa miejskiego łódzkiego. Zgierz uzyskał prawa miejskie przed rokiem 1318 i jest jednym z najstarszych miast w regionie.Kosynierzy – żołnierze pieszych formacji ochotniczych i milicyjnych tworzonych na zasadzie pospolitego ruszenia, którzy uzbrojeni byli w kosy bojowe. Nazwa zazwyczaj odnosi się do okresu insurekcji kościuszkowskiej choć podobne oddziały brały udział także w innych kampaniach wojennych na terenie Polski. Jednostki te ze względu na improwizowany charakter były charakterystyczne dla działań wojennych o charakterze partyzanckim i powstańczym. Dewizą kosynierów było hasło "Żywią i Bronią", które umieszczone było na ich sztandarze.
  Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.

  Bitwa pod Dobrą miała miejsce 24 lutego 1863 roku podczas powstania styczniowego.

  Oddział Józefa Sawickiego, po którym dowództwo przejął lekarz z Łęczycy, dr Józef Dworzaczek (60 strzelców, 210 kosynierów i 30 jazdy) zaopatrzył się 22 lutego w Zgierzu w żywność, po czym ruszył w lasy pod Dobrą, gdzie założył obóz. W ślad za polskim oddziałem ruszyła rosyjska grupa sztabskapitana Opoczinskiego (dwie roty piechoty i sotnia kozaków). Gdy 24 lutego Rosjanie zbliżyli się do polskiego obozu ruszyli do niespodziewanego natarcia. Kosynierzy trzykrotnie kontratakowali, jednak za każdym razem odrzucał ich silny ogień rosyjskiej piechoty. Gdy Józef Dworzaczek nakazał odwrót, cały oddział rzucił się do ucieczki. Straty dodatkowo powiększył atak kozaków. Ostatecznie Polacy stracili połowę swego stanu (jeńcy oraz 63 zabitych).

  Maria Piotrowiczowa, powstaniec styczniowy, uczestniczka bitwy pod Dobrą (woj. łódzkie), ur. 1839 r. poległa 24 lutego 1863 r.Kompania (franc. compagnie) – pododdział wojska liczący od 60 do 110 żołnierzy, podoficerów i oficerów. Składa się zazwyczaj z pododdziału dowodzenia, 3-4 plutonów zasadniczego rodzaju wojsk, ewentualnie plutonu wsparcia. Zazwyczaj trzy, rzadziej dwie lub cztery kompanie wchodzą w skład batalionu. Kompanie czasami mogą wchodzić w skład pułku, a nawet brygad czy dywizji (jak np. kompania zaopatrzenia, obsługi).

  Część poległych w bitwie zostało pochowanych na cmentarzu w Dobrej, inni, m.in. Maria Piotrowiczowa na cm. Starym przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

  Przypisy

  1. "Łódź w Ilustracji", 1938, nr 4

  Bibliografia[]

 • Jan Piotr Dekowski, Powstanie Styczniowe 1863-1864 w Tomaszowie Mazowieckim i sąsiednich powiatach, Tomaszów Mazowiecki 1938, Druk. F. Pruski, s. 11-13.
 • Mała Encyklopedia Wojskowa, 1967, Wydanie I.
 • Jan Piotr Dekowski, Potyczki partyzanckie w 1863 r. pod Dobrą i Dobieszkowem, [w:] "Echo Tomaszowskie", 22 IX 1934, nr 264.
 • Dobra – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, w gminie Stryków. Wieś położona jest w dolinie rzeki Kiełmiczanki, lewego dopływu Moszczenicy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.