• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Dennewitz

  Przeczytaj także...
  Bogislav Friedrich Emanuel Graf Tauentzien von Wittenberg (ur. 15 września 1760 w Poczdamie, zm. 20 lutego 1824 w Berlinie) – pruski generał piechoty, dowódca kilku podległych armii Prus formacji wojskowych; przez kilka lat pełnił również funkcje dyplomatyczne. Uczestnik bitew z czasów wojen napoleońskich. Od 1792 roku był posiadaczem tytułu grafa, z kolei za odbicie z rąk wojsk Napoleona Bonapartego Wittenbergi w 1814 roku przyznano mu tytuł honorowy von Wittenberg. Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.
  Henri Gatien Bertrand (ur. 28 marca 1773 w Châteauroux, zm. 31 stycznia 1844 tamże) – francuski generał, adiutant Napoleona Bonaparte, wielki marszałek dworu cesarskiego (1813–1815), towarzyszący Napoleonowi aż do śmierci cesarza na Wyspie Świętej Heleny (1821).

  Bitwa pod Dennewitz – starcie zbrojne, które miało miejsce 6 września 1813. W bitwie tej Armia Północna, w skład której wchodziły oddziały pruskie, rosyjskie i szwedzkie pod dowództwem Friedricha von Bülowa oraz Bogislava von Tauentziena, pokonała armię francuską i sprzymierzonych z nią Sasów pod dowództwem marszałka Neya. Zwycięstwo to przeszkodziło ostatecznie Napoleonowi w zajęciu stolicy Prus Berlina i było zapowiedzią rychłej bitwy pod Lipskiem.

  Bitwa pod Lipskiem (niem. Völkerschlacht bei Leipzig), znana też jako „bitwa narodów” – bitwa stoczona pod Lipskiem w dniach 16-19 października 1813 roku między wojskami francuskimi pod przywództwem Napoleona Bonaparte, a wojskami koalicji antyfrancuskiej (złożonej z Austrii, Prus, Rosji i Szwecji). Była to największa bitwa w kampaniach Napoleona i jego najcięższa porażka, aczkolwiek bardziej symboliczną stała się bitwa pod Waterloo.Friedrich Wilhelm Freiherr von Bülow, Graf von Dennewitz (ur. 16 lutego 1755 w Falkenbergu, zm. 25 lutego 1816 w Królewcu) – pruski generał piechoty, graf (hrabia) Dennewitz. Dowódca kilku podległych armii Prus formacji wojskowych, wielokrotnie odznaczony uczestnik bitew z czasów wojen napoleońskich. Wsławił się przede wszystkim dwukrotną obroną Berlina przed atakiem wojsk Napoleona Bonapartego.

  Do starcia doszło pod Dennewitz, kiedy to marszałek Ney pociągnął ze swoimi siłami z Wittenbergii w kierunku Jüterboga. Tutaj straż przednia Francuzów pod wodzą Henriego Gatiena Bertranda spotkała się z siłami pruskimi pod dowództwem generała Leopolda Wilhelma von Dobschütza. Naprzeciwko 70 000 Prusaków stanęło do walki 40 000 Francuzów i Sasów. W zażartej bitwie, w której na Francuzów uderzyły dodatkowo z kierunku zachodniego siły von Bülowa, zwycięstwo odnieśli Prusacy, którzy stracili w boju 10 000 ludzi. Straty francuskie wyniosły 22 000 ludzi (w tym 14 000 wziętych do niewoli).

  Jüterbog (pol. hist. Jutribok) – miasto w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Teltow-Fläming. Miasto przemysłowe z licznymi zabytkami i budowlami ryglowymi, oraz licznymi z cegły klinkierowej z lat 20. XX w. (rozwój przemysłu lotniczego, kolejowego).Siły zbrojne - siły i środki wydzielane przez państwo do zabezpieczenia jego interesów i prowadzenia walki zbrojnej, obrony, ujęte w całość organizacyjną, składającą się z różnych rodzajów wojsk i służb.

  Po bitwie generał von Dobschütz okrzyknięty został mianem „bohatera spod Dennewitz”, zaś gen. von Bülow został podniesiony do stanu hrabiowskiego pod nazwiskiem Bülow von Dennewitz.

  Warto wiedzieć że... beta

  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Wittenberga (niem. Lutherstadt Wittenberg) – miasto powiatowe w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, siedziba powiatu Wittenberga. Centrum reformacji, znane z działalności Marcina Lutra, stąd jego oficjalna nazwa Lutherstadt Wittenberg (pol. Miasto Lutra Wittenberga).
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Marszałek – stopień wojskowy; w wielu krajach najwyższy stopień, nadawany dowódcom za wybitne osiągnięcia wojenne. W kilku państwach ustępuje stopniowi generalissimusa.
  Napoléon Bonaparte (pierwotnie wł. Napoleone Buonaparte), Napoleon I (ur. 15 sierpnia 1769 w Ajaccio na Korsyce, zm. 5 maja 1821, o 17:49, w Longwood na Wyspie Świętej Heleny) – pierwszy konsul Republiki Francuskiej 1799-1804, cesarz Francuzów w latach 1804-1814 oraz 1815, prezydent (1802-1805) i król Włoch w latach 1805-1814.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.813 sek.