• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Chupas

  Przeczytaj także...
  Cristóbal Vaca de Castro (ur. ok. 1492, Izagre, León, Hiszpania, zm. 1566, Valladolid, Hiszpania) – hiszpański administrator Peru.16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.
  Francisco Pizarro (ur. 16 marca 1478 w Trujillo, zm. 26 czerwca 1541 w Limie) – hiszpański konkwistador, który podbił imperium Inków, a także założył miasto Lima, współczesną stolicę Peru.

  Bitwa pod Chupas – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 1542 podczas hiszpańskiego podboju Peru.

  Diego Almagro Junior (Diego de Almagro II zwany również El Mozo ) – (ur. 1514 w Panamie, zm. 16 września 1542) – Hiszpan, syn Diego de Almagro i Indianki z Panamy, organizator spisku na markiza Francisco Pizarra.Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.

  Po śmierci Francisco Pizarro, w Peru doszło do wybuchu drugiej wojny domowej pomiędzy almagrystami (zwolennikami Diego de Almagro Młodszego) a królewskim wysłannikiem Cristóbalem Vaca de Castro, który w czerwcu 1542 r. przybył do Limy. Dnia 16 września 1542 r. na płaskowyżu Chupas doszło do decydującej bitwy pomiędzy obiema stronami. De Castro zdecydował się na natychmiastowy atak, chcąc przed zmierzchem rozstrzygnąć losy bitwy na swoją korzyść. W końcu po kilkugodzinnej walce szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść królewskiego wysłannika. Po obu stronach poległo ponad 200 osób (pizarryści stracili do 300 żołnierzy), ale to mniejsze liczebnie siły almagrystów zostały całkiem rozbite. Wielu żołnierzy dobili po bitwie okoliczni Indianie, którzy rabowali ciała poległych. Diego de Almagro Młodszemu udało się zbiec do Cuzco, gdzie został jednak pojmany i z rozkazu de Castro ścięty.

  Cuzco lub Cusco (kecz. Qosqo lub Qusqu) – miasto położone w południowej części Peru na wysokości 3326 m n.p.m. Obecnie stolica regionu Cuzco, liczba mieszkańców w 1990 r. wynosiła 275 tys. Miasto zostało założone przez pierwszego władcę Inków Manco Capaca w XII wieku, zostało zdobyte w 1533 r przez oddziały Francisco Pizarro. Podczas powstania Manco Inki w 1536 r. miasto zostało spalone. Hiszpanie w tym samym miejscu zbudowali swoje miasto. Kilkakrotnie nawiedzane przez silne trzęsienia ziemi (w 1650, 1950 i 1986 r.). W czasach Imperium Inków w Cuzco znajdowała się stolica państwa. Nazwa Cuzco w języku keczua oznacza pępek świata, lub, według innej wersji, pochodzi od keczuańskiej frazy "qusqu wanka", skała sowy. Największy rozkwit miał miejsce w drugiej połowie XV wieku, za panowania Pachacutiego. Z czasów inkaskich zachowały się pozostałości zabudowań.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Tarczyński: Cajamarca 1532, Historyczne Bitwy, wyd. Belllona, Warszawa 2006.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.68 sek.