• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Bovianum

  Przeczytaj także...
  Umbrowie − jedno z plemion italskich, dzięki któremu Italia weszła w epokę żelaza wraz z pojawieniem się kultury "Villanova". Do północnej i środkowej Italii przybyli oni w II tysiącleciu p.n.e. z północy.Samnici, łacińskie Samnites, oskijskie Safinim – jeden z ludów italskich zamieszkujących Samnium, część środkowej Italii, leżącą na wschód od Lacjum. W okresie walk o panowanie nad Italią w IV wieku p.n.e. utworzyli Związek Samnicki, który obejmował większy obszar niż podporządkowany Rzymowi Związek Latyński. Rywalizacja ta doprowadziła do trzech wojen samnickich, z których, mimo wielu zwycięstw Samnici ostatecznie wyszli pokonani i podporządkowali się Rzymowi uzyskując ograniczone obywatelstwo, bez prawa głosu. Jeszcze do I wieku p.n.e. termin Samnita i gladiator znaczyły to samo. Później tym terminem określano występujących na arenie specjalnych gladiatorów.
  Etruskowie (etr. Rasenna, gr. Τυρρηνοί Tyrrhenoi, łac. Etrusci lub Tusci) – lud zamieszkujący w starożytności północną Italię (Etrurię).

  Bitwa pod Bovianum – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 305 p.n.e. w trakcie II wojny samnickiej.

  Po początkowych latach wojny toczonej przeważnie na północy kraju, gdzie swoje siedziby mieli sprzymierzeni z Samnitami Etruskowie i Umbrowie, w roku 310 p.n.e. Rzymianom udało się pokonać przeciwnika w bitwie nad Jeziorem Wadymońskim, po czym przenieść ciężar wojny na ziemie Samnitów.

  Starożytny Rzym – cywilizacja rozwijająca się w basenie Morza Śródziemnego i części Europy. Jej kolebką było miasto Rzym leżące w Italii, które w pewnym momencie swoich dziejów rozpoczęło ekspansję, rozszerzając swoje panowanie na znaczne obszary i wchłaniając m.in. kulturę starożytnej Grecji. Cywilizacja rzymska, nazywana też niekiedy grecko-rzymską, razem z pochodzącą z Bliskiego Wschodu religią – chrześcijaństwem, stworzyła podstawy późniejszej cywilizacji europejskiej. Miasto Rzym zaczęło kształtować się w VIII wieku p.n.e., natomiast kres stworzonego przez nie państwa nastąpił formalnie w 1453 roku n.e. (wraz z upadkiem Konstantynopola i tym samym Cesarstwa bizantyńskiego), choć dosyć często jako koniec starożytnego Rzymu przyjmuje się rok 476 n.e., w którym upadło Cesarstwo zachodniorzymskie.

  W roku 305 p.n.e. armia rzymska dowodzona przez konsulów Patinusa i Postiumusza Megellusa dotarła do stolicy Samnitów Bovianum. W okolicy miasta doszło do zwycięskiego dla Rzymian starcia. Bitwa zakończyła wojnę z Samnitami. W następnym roku obie strony zawarły porozumienie pokojowe. Cała Kampania dostała się pod panowanie rzymskie.

  Literatura[ | edytuj kod]

 • Diodoro Siculo, Bibliotheca historica, XX, 80; 90; 101.
 • Tito Livio, Ab Urbe condita libri, IX, 44.




 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.