• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Aylesford

  Przeczytaj także...
  Aylesford – wieś w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Tonbridge and Malling. Leży 5 km na północny zachód od miasta Maidstone i 48 km na południowy wschód od centrum Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 4548 mieszkańców.Kronika anglosaska (ang. Anglo-Saxon Chronicle) – zbiór roczników przedstawiających dzieje anglosaskiej Brytanii, skompilowany pod koniec IX wieku, najprawdopodobniej w królestwie Wesseksu (przedstawia właśnie taką perspektywę historiograficzną) pod panowaniem króla Alfreda Wielkiego. Tekst oryginalnej kompilacji nie zachował się - dysponujemy jednak 9 manuskryptami z różnych klasztorów angielskich, gdzie tekst podstawowy był uzupełniany o późniejsze wydarzenia.
  Brytowie (łac. Brittones, bryt. Pritani lub Priteni) – lud celtycki zamieszkujący Brytanię przed najazdem Anglów i Sasów.

  Bitwa pod Aylesford – bitwa stoczona w 455 roku między Anglosasami a Brytami w pobliżu Aylesford w hrabstwie Kent.

  Kronika anglosaska, którą zaczęto spisywać w IX wieku, pisze o bitwie: .mw-parser-output div.cytat{display:table;padding:0}.mw-parser-output div.cytat.box{margin-top:0.5em;margin-bottom:0.8em;border:1px solid #aaa;background:#f9f9f9}.mw-parser-output div.cytat>blockquote{margin:0;padding:0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo{text-align:right;padding:0 1em 0.5em 1.5em}.mw-parser-output div.cytat-zrodlo::before{content:"— "}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote{display:table}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny::before{float:left;content:"";background-image:url("//upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Quote-alpha.png/20px-Quote-alpha.png");background-repeat:no-repeat;background-position:top right;width:2em;height:2em;margin:0.5em 0.5em 0.5em 0.5em}.mw-parser-output div.cytat.klasyczny>blockquote{border:1px solid #ccc;background:white;color:#333;padding-left:3em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::before{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:bottom;content:"„";padding-right:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.cudzysłów>blockquote::after{display:table-cell;color:rgb(178,183,242);font:bold 40px"Times New Roman",serif;vertical-align:top;content:"”";padding-left:0.1em}.mw-parser-output div.cytat.środek{margin:0 auto}.mw-parser-output div.cytat.prawy{float:right;clear:right;margin-left:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.lewy{float:left;clear:left;margin-right:1.4em}.mw-parser-output div.cytat.prawy:not([style]),.mw-parser-output div.cytat.lewy:not([style]){max-width:25em}

  Tego roku w miejscu, które nazywa się Aylesford, Hengest i jego brat Horsa walczyli z królem Vortigernem. Horsa został zabity, a potem Hengest i jego syn Oisc zostali królami Kentu.

  Hengest albo Hengist, (zm. 488?) - półlegendarny król Kentu od 455 roku, według tradycji założyciel tamtejszej dynastii. Jego imię w języku saskim oznaczało "ogier".Anglosasi – tym mianem określa się rozmaite plemiona, wywodzące się z terenu obecnych Niemiec i Skandynawii, takie jak Anglowie, Sasi i Jutowie. Począwszy od V wieku plemiona te zasiedliły większą część Wysp Brytyjskich. Współczesny język angielski pochodzi od języka, którym Anglosasi posługiwali się 1500 lat temu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kronika anglosaska. [dostęp 2012-03-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-06)].
  Warto wiedzieć że... beta

  Oisc, Oeric, Œric, Eoric, Oese, Aesc, Æsc (urodzony w IV wieku; zm. 512) - król anglosaskiego królestwa Kentu od 488 do 512 roku. Uważany jest za założyciela dynastii kentyjskiej. Jego potomkowie znani są jako Oiscingowie.
  Kent – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.636 sek.