• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Atoleiros

  Przeczytaj także...
  Jan I Dobry lub Wielki, port. João I (ur. 11 kwietnia 1357 w Lizbonie, zm. 14 sierpnia 1433 w Lizbonie), król Portugalii od 1385 roku.Św. Noniusz (Nuno) Álvares Pereira OCarm. (ur. 24 czerwca 1360 w Cernache do Bomjardim koło Serty, zm. 1 kwietnia 1431 w Lizbonie) – rycerz portugalski, polityk i dowódca wojskowy, współtwórca niepodległości Portugalii, święty Kościoła katolickiego, karmelita.
  Estremoz - to miejscowość położona w Portugalii, w dystrykcie Évora, w regionie Alentejo, w podregionie Alentejo Central. Jedno z tzw. Marmurowych Miast, nazywane tak ze względu na powszechne zastosowanie tego budulca w architekturze miasta. Pobliskie kamieniołomy eksploatują jedne z największych złóż marmuru w Europie.

  Bitwa pod Atoleiros – starcie zbrojne, które miało miejsce 6 kwietnia 1384 roku pod Atoleiros niedaleko Estremoz pomiędzy wojskami portugalskimi a kastylijskimi w czasie portugalskiej wojny o niepodległość.

  Siły portugalskie dowodzone przez sławnego rycerza Nuno Álvaresa Pereirę i księcia Jana, późniejszego króla Portugalii, liczyły 300 rycerzy i 1 500 piechurów. Nuno podzielił swoje oddziały na cztery części i ustawił w kwadrat, zabezpieczając się przed atakiem z każdej strony.

  Jazda, kawaleria (z wł. cavalleria), konnica – terminem tym określa się wojsko walczące lub poruszające się na koniach.Kastylia (hiszp. Castilla) – kraina historyczna w środkowej Hiszpanii na rozległym płaskowyżu Meseta na wysokości 600-1000 m n.p.m. Nazwa pochodzi od licznych zamków występujących w jej granicach w średniowieczu. Kastylia była kolebką języka kastylijskiego, który jest utożsamiany ze współczesnym językiem hiszpańskim. Jest otoczona łańcuchami górskimi, a środkiem biegnie pasmo górskie Gór Kastylijskich (Kordyliera Centralna ze szczytem Almanzor - 2592 m) do 2600 m n.p.m. Góry te dzielą Kastylię na dwie części: Starą Kastylię (Castilla la Vieja) i Nową Kastylię (Castilla la Nueva).

  W podmokłym terenie Kastylijczycy nie mogli w pełni wykorzystać siły kawalerii, którą raz po raz słali do bezskutecznych szarż, jednak jazda nie była w stanie sforsować szeregów piechoty wspieranej przez kuszników. W bitwie tej Kastylijczycy po raz pierwszy zetknęli się na polu bitwy z Portugalczykami i ich uzbrojeniem – długimi lancami i procami.

  Kusznik – żołnierz średniowieczny posługujący się kuszą. Formacja kuszników była tak samo zwrotna i mobilna jak łuczników, cała różnica polegała na szybkostrzelności i sile ognia. Kusznik strzelał z prędkością około 7 bełtów na minutę, lecz z upływem czasu szybkostrzelność zmniejszyła się do około 5 bełtów. Kusznicy używali lekkich pancerzy, ale w przeciwieństwie do łuczników często nosili hełmy zwane kapalinami.Proca - historyczna broń miotająca wykorzystująca siłę odśrodkową, składająca się ze sznura lub rzemienia, w środku długości którego znajduje się miseczka na pocisk, wykonana ze skóry lub tkaniny. Miotano z niej kamieniami lub pociskami z suszonej gliny albo odlewanymi z ołowiu. Aby z niej wyrzucić pocisk, należy trzymać końce sznurka w jednej ręce i kręcić nimi coraz szybciej. Gdy sznurek nabierze odpowiedniej prędkości, należy wypuścić z ręki jeden koniec sznura, uwalniając w ten sposób pocisk. Celne miotanie z procy wymaga dużego doświadczenia i wyczucia. Popularnie procą nazywana jest broń działająca na innej zasadzie - proca neurobalistyczna.

  Było to pierwsze z wielkich zwycięstw Nuno. Taktyka czworoboku wspaniale się sprawdziła i od tej pory Nuno stosował ją wielokrotnie. Sukces ten nie odwrócił jeszcze losów kampanii, bo wkrótce Kastylijczycy stanęli pod Lizboną, zapowiadał już jednak rychłą klęskę najeźdźców.

  Lanca (z łac. lansea: włócznia) – lekka broń drzewcowa formacji kawaleryjskich: ułanów, szwoleżerów, lansjerów.Portugalia, Republika Portugalska (port. Portugal, wym. [puɾtuˈɣaɫ]; oficjalna nazwa República Portuguesa) – państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego. Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią, a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego. Dodatkowo w skład Portugalii wchodzą dwa archipelagi wysp położonych na Oceanie Atlantyckim – Azory i Madera. Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lizbona (port. Lisboa, wym. [liʒˈβoɐ]) – stolica i największe miasto Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego, nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. W centrum administracyjnym Lizbony mieszkało (2011 r.) 547 631 mieszkańców, natomiast cała metropolia – Zespół Metropolitalny Lizbony ma 2 821 876 mieszkańców (27% populacji państwa).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.