• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Askalonem - 67

  Przeczytaj także...
  Pogrom – tradycyjnie, w znaczeniu słownikowym tyle co „zadanie komuś klęski”, „rozgromienie” (np. wrogich wojsk), „unicestwienie”, „wybicie”. Współcześnie, za rosyjskim погром, słowo to jest używane najczęściej w odniesieniu do zbiorowych, brutalnych ataków na przedstawicieli mniejszości narodowych, a potocznie, zwłaszcza w języku publicystyki, bywa uogólniane jako wszelki grupowy akt przemocy skierowany przeciw jakiejś grupie narodowościowej lub religijnej, często połączony z niszczeniem własności jej członków (domów, miejsc pracy, miejsc kultu).Judea (hebr. יהודה, Yāhūdhā, arab. Jahuza, gr. Ιουδαία, łac. Iudaea) – górzysta kraina geograficzna położona w historycznej środkowej części Izraela. Obecnie terytorium to jest podzielone pomiędzy Izraelem a Autonomią Palestyńską. Judea to nazwa Judy używana od IV w. p.n.e. po przejęciu władzy nad Judą przez Greków.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

  Bitwa pod Askalonem – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 67 n.e.

  Po pokonaniu Rzymian w Judei kolejnym celem powstańców stało się miasto Askalon bronione przez 480 żołnierzy piechoty i 120 jazdy pod dowództwem centuriona Antoniusza. Siły żydowskie dowodzone przez babilońskiego najemnika Silasa, Nigra z Persei oraz Jana - członka sekty esseńczyków liczyły ponad 20 000 ludzi. Gdy tysiące powstańców podeszły pod miasto, Antoniusz wyruszył ze swoją jazdą za miasto, chowając się przed wzrokiem powstańców. Żydzi z miejsca przypuścili szturm na miasto, zakończony niepowodzeniem, a do obrony Rzymianie użyli m.in. katapult. W tym momencie kawaleria Antoniusza uderzyła na tyły powstańców, łamiąc szeregi przeciwnika i zmuszając go do panicznej ucieczki. Uciekające grupki powstańców były likwidowane jedna po drugiej przez ścigającą je jazdę rzymską. W starciu padli dwaj przywódcy: Jan oraz Silas. Pościg i masakra Żydów trwały do zmroku. W wyniku walk padło około 10 000 rebeliantów. Straty rzymskie były minimalne i wyniosły niewielką liczbę rannych, głównie obrońców Askalonu ranionych podczas odpierania szturmu.

  Katapulta – machina miotająca pociski wykorzystywana głównie w starożytności i średniowieczu. Nazwa pochodzi od łac. ‘catapulta’, a to z greckiego słowa καταπέλτης (katapeltēs), κατα (kata) „w dół, przeciw” i πάλλω (pallō) „ciskać”.Żydzi (dosł. "chwalcy /Jahwe/" lub "czciciele /Jahwe/" z hebr. Jehudim, יהודים, jid. Jidn, ייִדן, ladino ג׳ודיוס Djudios) – naród semicki zamieszkujący w starożytności Palestynę (określany wtedy jako Hebrajczycy albo Izraelici), posługujący się wtedy językiem hebrajskim, a w średniowieczu i czasach nowożytnych mieszkający w diasporze na całym świecie i posługujący się wieloma różnymi językami. Żydzi nie stanowią jednolitej grupy religijnej i etnicznej. Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm. Za Żydów uważa się jednak wiele osób, które nie są żydami ortodoksyjnymi. Kto jest Żydem (hebr.? מיהו יהודי) jest pytaniem, na które nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż może to być identyfikacja kulturowa, etniczna lub religijna. Wiele osób, które uważają się z jakichś powodów za Żydów, nie są uznawane przez inne grupy lub instytucje. Dotyczy to na przykład żydów reformowanych, którzy nawet pomimo etnicznego pochodzenia żydowskiego czasem nie są uznawani przez żydów ortodoksyjnych. Według prawa izraelskiego Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, chociaż prawo do obywatelstwa bez oficjalnego uznania takiej osoby za Żyda ma każda osoba, która ma przynajmniej jednego dziadka, który był ortodoksyjnym Żydem. Stąd wielu Żydów mieszkających w Izraelu czy USA nie ma według prawa tego kraju oficjalnego statusu Żyda.

  Następnego dnia Żydzi pod wodzą ocalałego z pogromu dowódcy Nigra z Persei, przegrupowali swoje siły i wyruszyli z miasta Chaais do nowego szturmu na Askalon. Tym razem Antoniusz oczekiwał przeciwnika, przygotowując kilka zasadzek na wzgórzach poza miastem. Doszło do kolejnej bitwy, w której Rzymianie wyparli powstańców do wioski Belzedek, którą puszczono z dymem. Tego dnia straty powstańców wyniosły 8 000 ludzi. Nigrowi udało się przeżyć atak i po kilku dniach wraz z grupą Żydów wycofać się spod Askalonu.

  Rebeliant - buntownik, powstaniec, członek oddziałów paramilitarnych, osoba występująca zbrojnie przeciwko obowiązującemu porządkowi.Cesarstwo rzymskie – starożytne państwo obejmujące obszary basenu Morza Śródziemnego, powstałe z przekształcenia republiki rzymskiej w system monarchiczny. Przyjmuje się, że początkiem cesarstwa był rok 27 p.n.e., kiedy Gajusz Oktawiusz otrzymał od senatu tytuł augusta (wywyższony przez bogów). Potwierdzało to pozycję Oktawiana jako najważniejszej osoby w państwie i przyniosło definitywny koniec republice rzymskiej.

  Literatura[]

 • Bernard Nowaczyk: Masada 66–73, wyd. Bellona. Warszawa 2009, ISBN 9788311114838.
 • Stephen Dando-Collins: Żołnierze Marka Antoniusza: III legion galijski, wyd. Bellona, Warszawa 2008, ISBN 978-83-11-11093-9.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.