• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Arras - 1915

  Przeczytaj także...
  Legia Cudzoziemska (fr. La Légion étrangère) – francuska elitarna zawodowa jednostka bojowa, w której formalnie mogą służyć wyłącznie obywatele obcych państw. W praktyce jednak od 5% do 10% żołnierzy stanowią rodowici Francuzi, którzy dostają przy rekrutacji obywatelstwo Belgii, Szwajcarii lub Luksemburga. Z uwagi na najbardziej zróżnicowaną armię świata pod względem ilości kultur i pochodzenia ochotników Legia słynie ze swoich twardych metod szkoleniowych i brutalnej dyscypliny. Reżim ten ma na celu stworzyć z rekrutów dobrze zorganizowanych i wyszkolonych żołnierzy nakierowanych na jedno wspólne działanie w imię interesów Francji. Legia jako elitarna formacja wojskowa dysponuje w swoim wyposażeniu najnowocześniejszym sprzętem i uzbrojeniem w porównaniu do pozostałych jednostek armii francuskiej.Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – muzeum w Warszawie, prezentujące zbiory poświęcone historii wojskowości oraz historii Polski, zlokalizowane przy Al. Jerozolimskich 3.
  Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie – grób-pomnik na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ideą warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość. Grób zaliczany jest do narodowych imponderabiliów, symbolizujących największe poświęcenie.

  Bitwa pod Arras – bitwa stoczona 9 maja 1915 roku przez polski Legion Bajończyków w natarciu na wzgórze Vimy, położone 10 kilometrów na północ od Arras we Francji przeciwko oddziałom niemieckim, na froncie francusko - niemieckim w I wojnie światowej

  W sierpniu 1914 po wybuchu I wojny światowej wielu Polaków zamieszkałych we Francji zgłosiło się do Legii Cudzoziemskiej z zamiarem utworzenia oddziałów polskich. 21 sierpnia 1914 roku władze francuskie zezwoliły na prośbę Komitetu Wolontariuszy Polskich na formowanie dwóch polskich jednostek. Część ochotników skierowano do Bayonny, gdzie stworzono kompanie w sile ok. 180 żołnierzy i rozpoczęli szkolenie (potocznie nazywali ich Bajończykami lub Legionem Bajońskim). Utworzono z nich 2 kompanię 1 Pułku Legii Cudzoziemskiej należącej do 1 Dywizji Piechoty. Oficerami-dowódcami w kompanii byli Francuzi. Niższe funkcje sprawowali Polacy z Legii. Drugą część skierowano do m. Rueil, gdzie utworzyli drugą kompanię (Rueilczycy). 22 października 1914 r. Bajończycy (2 kompania 3 batalionu 2 Pułku Marszowego 1 Pułku Legii Cudzoziemskiej), zostali wysłani na front w Szampanii, gdzie zajęli pozycje na froncie w okolicach Sillery w ramach 1 Dywizji Marokańskiej. W potyczkach przeszli chrzest bojowy i ponieśli pierwsze straty. Do kwietnia 1915 r. zajmowali pozycje nad rzeką Aisne.

  Aisne – rzeka we Francji o długości 282 km, lewy dopływ rzeki Oise. Daje ona nazwę departamentowi Aisne. Łączy się z Marną i Kanałem Ardeńskim z Mozą.I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  Bajończycy na początku maja 1915 roku obsadzili pozycje w rejonie miasta Areny, skąd 9 maja ruszyli do natarcia na wzgórze Vimy w pobliżu Berthouval, położone 10 kilometrów na północ od Arras. W natarciu pododdział polski zdobył cztery pozycje niemieckich okopów. W natarciu ponieśli olbrzymie straty sięgające trzy czwarte stanu osobowego. Przy życiu pozostało ok. 50 żołnierzy. Polegli wszyscy oficerowie, m.in. dowódca kompanii major Osmonde. W wyniku strat pozostałości kompanii zostały wycofane do drugiej linii na zaplecze frontu w rejon Notre Dame de Loretto. Tam 16 czerwca pod Souchez śmierć ponieśli kolejni żołnierze, w wyniku czego kompanie latem 1915 r. rozwiązano. Część żołnierzy kompanii zaciągnęła się do francuskich jednostek, część wyjechała do Rosji, gdzie wcielona została do polskich oddziałów. Zdecydowana większość znalazła się w organizowanej od 1917 r. Armii Polskiej we Francji.

  Arras (niderl. Atrecht) – miejscowość i gmina we Francji, leżąca nad rzeką Scarpe (dopływ Skaldy), w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Pas-de-Calais.

  Bohaterstwo żołnierzy Bajończyków dokumentuje sztandar kompanii z 34 śladami po kulach, przechowywany w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

  W rejonie Arras w czasie I wojny światowej, od jesieni 1914 do jesieni 1918 r. przechodziło sześć ofensyw: 2 niemieckie (1-13 października 1914 i 7 kwietnia 1918), 4 francusko-angielskie (maj 1915, lipiec 1915, 15 września - 13 października 1915, 9 kwietnia - 20 maja 1915, sierpień 1918 i wrzesień 1918).

  Walki pod Arras zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic, w okresie II RP i po 1990 "ARRAS 9 V 1915".

  Bibliografia[]

 • Mieczysław Wrzosek, Polski czyn zbrojny podczas pierwszej wojny światowej 1914-1918, Państwowe Wydawnictwo "Wiedza Powszechna", Warszawa 1990, ISBN 83-214-0724-2
 • Mieczysław Wrzosek, Polskie formacje wojskowe podczas I wojny światowej, Białystok 1977 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.