• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Arras - 1914

  Przeczytaj także...
  Cesarstwo Niemieckie, (niem.) Deutsches Kaiserreich lub Rzesza Niemiecka (niem.) Deutsches Reich – oficjalne określenie niemieckiego państwa narodowego założonego w 1871 roku przez polityka Ottona von Bismarcka. Po upadku określane także jako Druga Rzesza (Zweites Reich).Region Flamandzki (nid. Vlaams Gewest) – jeden z trzech regionów federalnych Belgii, położony w północnej części kraju i zamieszkany głównie przez ludność niderlandzkojęzyczną. Siedzibą parlamentu i rządu Regionu Flamandzkiego jest Bruksela (leżąca poza obszarem regionu – w osobnym Regionie Stołecznym Brukseli). Na określenie regionu używa się też wieloznacznego terminu Flandria.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.

  Bitwa pod Arras – stoczona w dniach 2–9 października 1914 roku pomiędzy wojskami francuskimi a niemieckimi podczas tzw. „Marszu ku Morzu” podczas I wojny światowej.

  Arras (niderl. Atrecht) – miejscowość i gmina we Francji, leżąca nad rzeką Scarpe (dopływ Skaldy), w regionie Hauts-de-France, w departamencie Pas-de-Calais. Jazda, kawaleria (z wł. cavalleria), konnica – terminem tym określa się wojsko walczące lub poruszające się na koniach.

  Dowództwo francuskie w rejonie Arras formowało nową 10 Armię. W końcu września główne działania bojowe szły nad rzeką Scarpe w rejonie Arras i Lens. 29 i 30 września dowództwo francuskie przerzuciło w rejon Arras nowo sformowaną 10 Armię (10 i 11 Korpus, jedna Dywizja Piechoty i dwie Dywizje Terytorialne). Niemcy w tym rejonie dysponowali dwoma Korpusami Kawalerii pod dowództwem gen. Georga von der Marwitza. Za Korpusami w rejonie Combles Niemcy mieli ześrodkowany 4 Korpus Armijny Gwardii. Między tymi siłami 2 października 1914 roku zawiązały się zacięte walki. Walki rozpoczęły się w rejonie Doue i rozprzestrzeniały się w kierunku północnym. Dowództwo niemieckie po rozpoznaniu, że przed frontem ich nacierających związków taktycznych pod Arras znajdują się nowo sformowane siły Francuzów, skierowało swoją konnicę na północ. Konnica niemiecka już 3 października wyszła w rejonie Lens, wycieśniając Francuzów. Inne kawaleryjskie dywizje niemieckie 6 października skoncentrowały się w rejonie Lille dochodząc do Koutre na rzece Leie. 9 października 1914 roku walki w rejonie Arras zakończyły się, przenosząc się na inne odcinki frontu. Niemcy nacierali dalej w kierunku belgijskiej Flandrii i wybrzeża.

  Johannes Georg von der Marwitz (ur. 7 lipca 1856 w Słupsku, zm. 27 października 1929 w Unichowie) – pruski generał, dowódca armii niemieckich w czasie I wojny światowej.Lille (nid. Rijsel, flam.zach. – Rysel) – miasto i gmina w północnej Francji, siedziba prefektury departamentu Nord oraz stolica regionu Nord-Pas-de-Calais, główne miasto historycznej krainy Flandrii.
  Scarpe – rzeka we Francji, przepływająca przez tereny departamentów Nord oraz Pas-de-Calais, o długości 102 km. Stanowi dopływ rzeki Skaldy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.